Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Asya’da zayıf fabrika faaliyeti ve Çin’e ilişkin belirsizlik görünümü gölgeliyor

Asya’da zayıf fabrika faaliyeti ve Çin’e ilişkin belirsizlik görünümü gölgeliyor

17 Mayıs 2020’de Çin’in Zhejiang Eyaleti, Huzhou kentindeki bir fabrikada çelik yapılar üretmek için bir çalışan üretim hattında çalışıyor. Fotoğraf 17 Mayıs 2020’de çekildi. China Daily Reuters/File Photo aracılığıyla Lisans haklarının alınması

  • Çin’in PMI’ı Kasım ayında beklenmedik bir şekilde genişledi
  • Japonya’da imalat faaliyeti azaldı, Güney Kore’de ise istikrar sağlandı
  • Zayıf küresel talep, Asya’daki kırılgan toparlanma görünümüne gölge düşürüyor

TOKYO (Reuters) – Cuma günü yapılan anketler, Asya’daki fabrika faaliyetinin zayıf küresel talep nedeniyle Kasım ayında zayıf seyrettiğini gösterirken, Çin ekonomisindeki karışık güç işaretleri bölgenin kırılgan toparlanma beklentilerini gölgeledi.

Çin’in Caixin/S&P küresel imalat PMI’ı Ekim ayındaki 49,5 seviyesinden Kasım ayında beklenmedik bir şekilde 50,7’ye yükseldi ve büyümeyi daralmadan ayıran 50 işaretini aşarak analistlerin beklentilerini aştı.

Bu okuma, resmi bir anketin imalatçıların ve imalatçı olmayanların faaliyetlerinde bir daralma gösterdiğini ve dünyanın ikinci büyük ekonomisinde kötüleşen sorunların altını çizdiğini göstermesinden bir gün sonra geldi.

Hang Seng Bank China’nın baş ekonomisti Dan Wang, Çin’in PMI okumalarının örneklerinin farklılık gösterdiğini söyledi.

Anketler, ihracata bağımlı Japonya, Güney Kore ve Tayvan’ın, küresel talepteki yavaşlamanın en büyük yükünü çektiğini ve bu ülkelerin sanayi faaliyetlerinin Kasım ayında durgun kaldığını gösterdi.

Dai-ichi Yaşam Araştırma Enstitüsü gelişmekte olan piyasalar baş ekonomisti Toru Nishihama, “Asya’da yakın zamanda bir toparlanma beklemek zor” dedi. “İhracat dibe vuruyor olsa da, küresel ekonomi büyümeyi sağlayacak önemli bir itici güçten yoksun olduğu için buradan itibaren çok fazla hızlanamayacaklar.”

Japonya’nın Jibun Bank’ın nihai imalat PMI’ı Ekim’deki 48,7’den Kasım’da 48,3’e düşerek dokuz ayın en hızlı daralmasını gerçekleştirdi.

Güney Kore’nin PMI’ı Ekim ayındaki 49,8 seviyesinden biraz yükselerek Kasım ayında 50,0’a ulaştı. Fabrika endeksindeki toparlanma, anketin başladığı Nisan 2004’ten bu yana en uzun düşüş olan, Ekim ayına kadar aralıksız 16 ay süren daralmanın ardından geldi.

READ  SoftBank hisseleri, Vision Fund'ın başka bir büyük zararı duyurmasının ardından düştü

Anketler imalat faaliyetlerinin Tayvan, Vietnam ve Malezya’da daraldığını, ancak Hindistan, Endonezya ve Filipinler’de genişlediğini gösterdi.

Reuters grafikleri

Çin ekonomisi bu yıl pandemi sonrası güçlü bir toparlanma için mücadele ediyor ve ABD ve Avrupa ekonomileri önceki güçlü faiz oranı artışlarının yükünü hissetmeye başlarken, zaten kasvetli olan küresel görünüme kasvet katıyor.

Dai-ichi Yaşam Araştırma Enstitüsü’nden Nishihama, “Çin’in hizmet sektöründeki zayıflık özellikle endişe verici çünkü bu, arz artarken talebin buharlaştığını gösteriyor” dedi.

Hindistan’da Cuma günü yayınlanan PMI anketi, güçlü üretim ve yeni siparişler sayesinde ülkenin imalat büyümesinin Kasım ayında hızlandığını gösterdi.

Yurt içi talep güçlü görünürken, uluslararası talep darbe aldı ve yeni ihracat siparişleri son beş ayın en düşük seviyesine geriledi.

(Raporlayan: Leika Kihara) Düzenleyen: Jimmy Freed

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar