Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cyril Ramaphosa yeniden Güney Afrika Devlet Başkanı seçildi – DW – 06/14/2024

Cyril Ramaphosa yeniden Güney Afrika Devlet Başkanı seçildi – DW – 06/14/2024

Cyril Ramaphosa, Güney Afrika’nın yeni seçilen parlamentosunun Cuma günü geç saatlerde yapılan ilk oturumunda yeniden Başkan seçildi.

Kendisi, Ramaphosa’nın Afrika Ulusal Kongresi ile bir ulusal birlik hükümeti kuracak olan çok sayıda muhalefet partisinin desteğiyle yeniden seçildi.

Güney Afrika’da apartheid rejiminin sona ermesinin ardından 1994 yılında iktidara gelen Afrika Ulusal Kongresi, son seçimlerde ilk kez parlamento çoğunluğunu kaybetti.

Ulusal Meclis’teki 400 sandalyenin yalnızca 159’una sahip olan parti, Ramaphosa’yı seçmek için 87 sandalye kazanan Demokratik İttifak’a güvenmek zorunda kaldı.

Inkatha Özgürlük Partisi (IFP) ve Ulusal İttifak (PA) dahil olmak üzere diğer birçok parti de ulusal birlik hükümetinin parçası olacak.

Güney Afrika: Koalisyon anlaşmasının ardından Ramaphosa yeniden seçildi

Bu tarayıcı video bileşenini desteklemiyor.

ANC arabulucuları birlik hükümetiyle ilgileniyor

Cuma günü erken saatlerde ANC, eski siyasi rakipleri Demokratik İttifak ile birlik hükümeti kurma konusunda anlaşmaya vardı.

DA lideri John Steenhausen, o günün Güney Afrika’da “tarihte yeni bir bölümün başlangıcı olarak geçeceğini” söyledi.

“Bugünkü parlamento oturumunun başlamasıyla sona eren iki haftalık kapsamlı müzakerelerin ardından Demokratik İttifak’ın ulusal birlik hükümeti kurma yönünde bir niyet beyanı üzerinde anlaşmaya vardığını size bildirmekten onur duyarım.”

Daha küçük olan Inkatha Özgürlük Partisi ve Ulusal İttifak da birlik hükümetine katılacaklarını söyledi.

ANC Genel Sekreteri Fikile Mbalula, bakanlık pozisyonlarına henüz karar verilmediğini ancak “işlerin akıcı olduğunu” söyledi.

Bir sonraki Güney Afrika hükümeti için olası senaryolar

Bu tarayıcı video bileşenini desteklemiyor.

Ulusal Birlik Hükümeti’nin moda sözcüğü

DW’den Diane Hooker, Cape Town’daki gelişmeleri takip ediyor ve ulusal birlik hükümetinin “günümüzün en moda sözcüğü” olduğunu söylüyor.

“ANC ve Demokratik İttifakın ulusal birlik hükümetinin çekirdeğini oluşturacağının bilincindeyiz” dedi.

READ  Şangay COVID başarısını kutluyor, Pekin eşiğinde

“Demokratik İttifak bu Parlamentonun ikinci büyük partisi ve ANC’ye karşı uzun süredir muhalefette olan bir parti. Aslında seçim kampanyası döneminde Güney Afrika’yı ANC’den kurtarmak için kampanya yürütüyorlardı. Hooker şöyle açıkladı: “Savaşlar geride kaldı ve artık ANC liderleriyle ileriye doğru bir yol bulmuş gibiler.”

EFF birlik hükümetinin parçası olmakla ilgilenmiyor – ANC Genel Sekreteri

ANC’den Mbalula’ya göre aşırı sol Ekonomik Özgürlük Savaşçıları partisi, kendi deyimiyle birlik hükümetine katılmayı reddetti.

Mbalula gazetecilere verdiği demeçte, “LTTE ile keşif amaçlı görüşmelerde bulunduk ve ulusal birlik hükümeti konusunda birbirimizle tanışmadık” dedi. “Demokratik İttifak’la anlaştık ve ulusal birlik hükümeti konusunda onlarla anlaştık.”

Mbalula, ANC’nin, 29 Mayıs’ta yapılan seçimlerin sonuçlarını sorgulayan eski başkan Jacob Zuma liderliğindeki popülist Umkhonto we Sizwe partisiyle ilişki kurmaya devam edeceğini söyledi.

Zuma’nın 58 sandalye kazanan partisi Cuma günkü duruşmaları boykot edeceği konusunda uyarmıştı.

MK ve EFF’nin liderleri ANC’nin eski üyeleridir; Julius Malema partiden ihraç edilmeden önce bir zamanlar ANC Gençlik Birliği’nin başkanlığını yapmışken, Zuma 10 yıl boyunca ANC’nin lideriydi.

Güney Afrika’da ANC çoğunluğunu kaybediyor: Bunun arkasında ne var?

Bu tarayıcı video bileşenini desteklemiyor.

Parlamentonun ilk oturumu

Parlamentonun ilk oturumu, Ocak 2022’de çıkan bir yangında ciddi şekilde hasar gördükten sonra kapsamlı bir tadilattan geçen Parlamento Binası’na 2 kilometreden (1,24 mil) daha yakın bir mesafede bulunan Cape Town Uluslararası Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Üyeler, ülkenin Baş Yargıcı Raymond Zondo’nun gözetimi altında yemin etti ve anayasal yemini yerine getirdi.

Partinin ana karar alma organı olan ANC’nin Ulusal Yürütme Komitesi üyesi Thoko Didiza, kullanılan 341 oydan 284’ünü alarak Ulusal Meclis Başkanı seçildi.

Didiza, Ramaphosa hükümetinde Tarım, Toprak Reformu ve Kırsal Kalkınma Bakanı olarak çalışıyor.

READ  Nobel Barış Ödülü İranlı aktivist Narges Mohammadi'ye verildi: Canlı güncellemeler ve tepkiler

Bölge Savcısı Annalie Loutret, Parlamento Başkan Yardımcılığı görevine seçildi.

Ekonomik Özgürlük Savaşçıları (EFF), gizli oyların gözlemlenebilir şekilde sayılması çağrısında bulunduFotoğraf: Nick Bothma/Reuters

Cephenin lideri Julius Malema’yı aday göstermesi nedeniyle Başkan Ramaphosa’nın adaylığı tartışmasız kalmadı.

Cumhurbaşkanı, 19 Haziran’da Pretoria’da yapılacak açılış töreninde yemin edecek.

Cumhurbaşkanı daha sonra partisinin üyelerinin ve birlik hükümetindeki partilerin yer alacağı yeni kabinesini açıklayacak.

Bu raporun hazırlanmasında Agence France-Presse ve Reuters’in materyalleri kullanıldı.

Düzenleyen: Shawn Sinico