Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, başkaları tarafından dışlandıktan sonra Afrika’da arkadaş buluyor

Rusya, başkaları tarafından dışlandıktan sonra Afrika'da arkadaş buluyor

NAIROBI, Kenya – Nelson Mandela günlerinden beri, Güney Afrikalı liderler ABD’nin Kübalı Fidel Castro ve Kübalı Fidel Castro gibi despotlarla olan dostluklarına yönelik eleştirilerini reddettiler. Muammer Kaddafi Apartheid’e karşı mücadelenin en sefil anında ülkeleri onu destekledi.

Ve şimdi Güney Afrikalılar başka bir otokrata – Vladimir Putin’e – bağlılıklarını savunuyorlar ve onun Ukrayna’yı işgaline ilişkin küresel tepkiyi görmezden geliyorlar.

Çarşamba günü Birleşmiş Milletler’de Güney Afrika, Birleşmiş Milletler’e katılmayı reddeden 24 Afrika ülkesi arasındaydı. yankılanan Rus saldırganlığını kınama: 16 Afrika ülkesi çekimser kaldı, yedisi hiç oy kullanmadı ve bir ülke – Eritre – buna karşı oy kullandı, geriye sadece Rusya, Beyaz Rusya, Suriye ve Kuzey Kore kaldı.

Çarpıcı bilanço, birkaç istisna dışında, Ukrayna savaşının bariz bir sessizlikle karşılandığı kıtanın büyük bir kısmındaki belirsiz durumu yansıtıyordu – Batılı ulusların yaptırımları genişletmesine, oligark yatlarına el konulduve savaş suçları soruşturmaları için lobicilik, hatta alenen çökmekle tehdit ediyor Rus ekonomisi.

Apartheid döneminde Moskova’da eğitim gören Güney Afrika Sosyal Kalkınma Bakanı Lindiwe Zulu bir röportajda “Rusya her zaman bizim dostumuz” dedi. “Her zaman sahip olduğumuz bu ilişkiyi kınamak üzere değiliz.”

Birçok Afrika ülkesi, Rusya ile Soğuk Savaş’a kadar uzanan uzun süredir devam eden bir yakınlaşmaya sahipti: bazı siyasi ve askeri liderler orada okudu ve ticari bağlantılar büyüdü. Son yıllarda, artan sayıda ülke Rus paralı askerleriyle anlaşma yaptı ve artan miktarlarda Rus silahı satın aldı.

Bazı Afrika ülkeleri, Rusya’nın saldırganlığını, özellikle uluslararası sisteme yönelik bir saldırı olarak kınadı. Kenya Gana. Yirmi beş Afrika ülkesi, Putin’in Çarşamba günkü eylemlerini kınayan BM kararı lehinde oy kullandı. Ancak kıtanın tepkisindeki derin bölünmeler baştan belliydi.

Etiyopya’da, Rus bayrakları kaldırdı 19. yüzyılda İtalyan işgalcilere karşı verilen ünlü savaşı anmak için Çarşamba günü düzenlenen törende, Etiyopyalı savaşçıların yanında yer alan Rus gönüllülerin katılımı hatırlatıldı.

Afrika’nın Ukrayna’ya duyduğu sempati de Ukrayna sınır muhafızlarının raporları nedeniyle azaldı Afrikalı öğrencileri ülkeyi terk etmeye çalışırken arka sıralara dönmeye zorlamak, ırkçılık ve ayrımcılık konusunda bir kargaşaya yol açtı. Ukrayna’da 4 bin öğrencisi bulunan Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, haberleri kınadı.

Bay Putin, Moskova’nın Afrika kurtuluş hareketlerini desteklediği ve kendisini Batılı yeni-sömürgeciliğe karşı bir siper olarak sunduğu Soğuk Savaş’tan bazı şeyleri hatırlatarak Afrika’da aşağılanmadan kısmen kaçındı. Pazar günü, Rusya Dışişleri Bakanlığı bir tweet ile Güney Afrika’ya apartheid ile mücadeleye verdiği desteği hatırlatmak için Ukrayna’ya odaklanmayı durdurdu.

Ancak Putin, sıra dışı bir diplomasi, silah ve paralı asker karışımı yoluyla Rus etkisini kıta çapında genişletme çabalarıyla Afrika kamuoyunu da böldü.

Moskova’nın 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla kaybettiği nüfuzunun bir kısmını yeniden kazanmak amacıyla, Sayın Putin görkemli bir zirveye ev sahipliği yaptı 2019’da Rusya’nın güneyindeki Sochi kentinde 43 Afrikalı devlet başkanı katıldı. Rusya-Afrika zirvesinin ikinci Bu sonbahar nedeniyle.

Ancak Rusya’nın ekonomisi, 2014 yılında Kırım’ın ilhakının ardından uygulanan Batı yaptırımları altında gerilirken, Çin’e verilen ucuz krediler veya Batı’nın kalkınma yardımı gibi Afrika’daki diğer güçlerin sunduğu abartılı cazibeleri karşılayamadı.

Bu nedenle, sorgusuz sualsiz silah satışı ve birçoğu, “Putin’in aşçısı” olarak bilinen Bay Putin’in yakın bir müttefiki olan Yevgeny Prigozhin ile bağlantılı bir şirket olan Wagner Group tarafından istihdam edilen Rus paralı askerlerinin hizmetlerini sundu.

Son yıllarda, Wagner’in paralı askerleri Libya ve Mozambik’te iç savaşlarda savaştı ve şu anda geçen yıl başkente yapılan bir isyancı saldırıyı püskürtmeye yardım ettikleri Orta Afrika Cumhuriyeti başkanını koruyorlar.

READ  ABD ve Çin, Rusya üzerindeki gerilim arttıkça bir araya gelecek

Ocak ayında Wagner savaşçıları, geçen ay askerlerini Mali’den çekeceğini açıklayan eski sömürge gücü Fransa’yı kızdıran İslamcı isyancılarla savaşma anlaşmasının bir parçası olarak Mali’de göründü.

Mali’nin iktidardaki askeri cuntası, Wagner’i ülkeye davet etmeyi reddediyor, ancak ABD askeri yetkilileri, orada halihazırda 1000 kadar Rus paralı askerinin faaliyet gösterdiğini söylüyor.

Rusya’nın etkisi de silah satışlarından kaynaklanıyor. Rusya, Afrika’ya yapılan tüm silah ithalatının neredeyse yarısını oluşturuyorRus Silah İhracat Ajansı ve silah transferlerini izleyen kuruluşlara göre.

Geçen hafta Putin’in en güçlü savunucularından biri, Rus silahlarının önemli bir müşterisi olan Uganda’da güçlü bir figür oldu. Korgeneral Muhoozi KainerugabaUganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni’nin oğlu, Cıvıldamak:

“İnsanların çoğunluğu (beyazlar dışında) Rusya’nın Ukrayna’daki konumunu destekliyor.”

“Sovyetler Birliği 1962’de Küba’da nükleer füzeleri durdurduğunda, Batı onlar için dünyayı havaya uçurmaya hazırdı. Şimdi NATO aynı şeyi yaptığında, Rusya’nın farklı yapmasını bekliyorlar.”

New Jersey’deki Seton Hall Üniversitesi’nde Rusya’nın Afrika’daki ilişkilerini inceleyen tarih profesörü Maxim Matoseviç, bu referansın Putin’in Afrika’yı yeni kucaklamasındaki keskin bir karşıtlığı vurguladığını söyledi.

“Soğuk Savaş sırasında” dedi, “Sovyetler Batı sömürgeciliğini ve emperyalizmini eleştirirken Afrika ülkelerine sosyalizmi satmaya çalışıyorlardı.” Şimdi Rusya, Afrika’da nüfuz için yeni bir girişimde bulunuyor, ancak bu, sağcı milliyetçilik tarafından yönlendiriliyor.

benzer bölünme Asya’da ortaya çıktıOtoriter liderleri olan veya Batı ile zayıf ilişkileri olan ülkeler ya Putin’in savaşını benimsedi ya da Rusya’nın askeri saldırganlığını eleştirmekten kaçındı.

READ  Biden Polonya'yı ziyaret ederken batı Ukrayna'da roket saldırıları Lviv'i vurdu | rusya ve ukrayna arasındaki savaş haberleri

Afrikalılar için savaş ceplerinde sert vurabilir. Güney Afrika Otomobil Birliği geçen hafta, yüksek yakıt fiyatlarının önümüzdeki haftalarda rekor seviyeye ulaşacağını tahmin etmişti. Birçok Afrika ülkesinin hala salgından muzdarip olduğu bir zamanda, gıda maliyeti de artıyor – Rusya ve Ukrayna, Afrika’nın başlıca buğday ve gübre ihracatçıları.

Ancak savaşın, hissedilmesi yıllar alsa da, Afrika için olumlu bir ekonomik yönü de olabilir. Avrupa, Rus gaz ithalatından uzaklaştıkça, yakın zamanda keşfedilen enerji rezervlerinden yararlanmak isteyen Afrika ülkelerine yönelebilir.

Hint Okyanusu’ndaki dev gaz keşfinden yararlanmak için 30 milyar dolar yatırım yapmak isteyen Tanzanya Devlet Başkanı Samiya Solo Hassan, dedi Ukrayna’nın işgali bir fırsat sağlayabilir.

Çevrimiçi bir haber kaynağı olan The Africa Report’a “Afrika’da, Avrupa’da veya Amerika’da pazar arıyoruz” dedi.

Bununla birlikte, başka yerlerde, Bay Putin Batı tarafında bir diken olarak imajından yararlanmaya devam ediyor. Birçok Güney Afrikalı, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1980’lere kadar apartheid’ı desteklediğini hatırlıyor. Pretoria Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanında kıdemli öğretim görevlisi olan Sithembil Mbit, Güney Afrikalıların Irak ve Afganistan’daki savaşları kötü gördüğünü söyledi.

Bununla birlikte, Rusya ile tarihsel ilişkilere bakılmaksızın, Güney Afrika’nın savaş yerine diplomasiyi savunma dürtüsü olduğunu çünkü bu yaklaşımın ülkenin son 30 yıldaki uluslararası çatışmalardaki pozisyonuyla tutarlı olduğunu söyledi.

Mibet, “Bu, Güney Afrika mücadelesinden öğrendikleri derstir – her iki taraf da masaya oturduğunda apartheid gerçekten sona erdi” dedi. “O noktaya geldiğinde, çatışma ancak müzakereler ve uzlaşma yoluyla sona erdi.”

Raporlamaya katkıda bulunun Abdi Latif Daher Nairobi, Kenya’da, Ruth McClain Dakar, Senegal’de, Lynsey Servisi Johannesburg, Güney Afrika ve Aida Alami Fas, Kazablanka’da.