Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Perakende satışlar Nisan ayında yatay seyrederek Wall Street beklentilerinin altında kaldı

Perakende satışlar Nisan ayında yatay seyrederek Wall Street beklentilerinin altında kaldı

ABD’li tüketiciler Nisan ayında yavaşlama işaretleri gösterdi.

Perakende satışlar ay içerisinde yatay seyretti Ticaret Bakanlığı verileriBu durum istikrarlı enflasyon ve artan faiz oranları ortamında tüketicinin durumuna ilişkin endişeleri artırıyor.

Bu, Mart ayında görülen %0,6’lık aylık artışa kıyasla bir yavaşlamayı temsil ediyor. Bloomberg verilerine göre ekonomistler harcamalarda %0,4 artış bekliyorlardı.

Wells Fargo’nun baş ekonomisti Tim Quinlan müşterilere yazdığı bir notta, “Perakende satışların Nisan ayında durması, mutlaka tüketici harcamalarının bir işareti değil, ancak en azından bir kez olsun durdurulamaz bir tüketicinin devam ettiğine dair kanıt gösteriyor” diye yazdı.

Otomobil ve benzin hariç perakende satışlar geçen ay %0,1 düştü. Beklentiler yüzde 0,1 artış yönündeydi.

Çevrimiçi satışları da içeren mağaza dışı perakendeciler, önceki aya göre %1,2 düşüşle düşüşe neden oldu. Spor malzemeleri ve hobi mağazaları da %0,9 düştü. Bu arada giyim ve aksesuar mağazalarındaki satışlar ay boyunca %1,6 artarken, benzin satışları %3,1 arttı.

Wells Fargo’dan Quinlan, muhtemelen düşüşlere neden olan bazı benzersiz olaylara dikkat çekti. Quinlan’a göre erken Paskalya tatili ve Amazon (AMZN) satış etkinliğinin Mart ayında satışları artırması muhtemelken, Nisan ayındaki yoklukları abartılı düşüşlerden kaynaklanıyor.

“Sonuç olarak pek çok hane Mart ayında talebi öne çıkardı ve internetten çeşitli şeyler satın aldı. [nonstore retailers] Quinlan, Nisan ayında %1,2 düşüş kaydetti.

Çarşamba günkü ekonomik verilerde başka bir yerde, yeni bir TÜFE okuması ABD tüketici fiyatlarındaki artışların Nisan ayında yavaşladığını gösterdi; yılın başında beklenenden yüksek enflasyon oranlarının enflasyonu artırması yatırımcılar için hoş bir işaretti. Fed’den faiz indirimlerine ilişkin daha sert bir duruş.

Devamını oku: Enflasyon devam ediyor, fiyatlar yükseliyor ve düşüyor

Federal Reserve, faiz oranlarını başlangıçta beklenenden daha uzun süre yüksek tutmaya çalışırken, ekonomistler ABD ekonomisindeki zayıflık işaretlerini yakından izliyor.

READ  Jim Kramer, bu iki havayolu hissesinin en karlı hisseler olduğunu söylüyor

Nationwide baş ekonomisti Kathy Bostiancic, “İlk çeyrekteki bir dizi yüksek verinin ardından Nisan ayında TÜFE’deki ılımlılaşma memnuniyet verici ve Fed’in Eylül ayında faiz indirimine başlayabileceği ihtimalini canlı tutuyor” dedi. bu sabah müşteriler. Nisan ayındaki perakende satışlar Eylül ayındaki faiz indirimlerine daha fazla destek sağlıyor.

Çarşamba günkü perakende satışlar, ekonomik büyümenin yavaşladığına dair işaretler gösteren son ekonomik veriler serisinin sonuncusuydu.

Nisan ayında ABD ekonomisi beklenenden daha az istihdam yaratırken, işsizlik beklenmedik bir şekilde arttı ve ücret artışları geriledi. Diğer veriler de Nisan ayında imalat faaliyetlerinde daralma olduğunu ve haftalık işsizlik başvurularının Ağustos 2023’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi.

Oxford Economics’in ABD’li ekonomist yardımcısı Michael Pearce müşterilere yazdığı bir notta, “Yüksek faiz oranları, faiz oranına duyarlı harcamalar üzerinde baskı oluşturduğundan ve işgücü piyasası yavaşladığından tüketici harcamaları yavaşlıyor” dedi. “Genel bilançoların sağlamlaşması ve işgücü piyasasının çökmek yerine yavaşlaması nedeniyle yavaşlamanın kademeli kalmasını bekliyoruz.

“Ekonominin dayanıklılığı, Fed’in faiz oranı kararlarına yön vermek için gelen enflasyon verilerine odaklanmasını sağlıyor.”

GLENDALE, CA - 26 ARALIK: Alışveriş yapanlar, 26 Aralık 2023'te Glendale, Kaliforniya'da Noel'in ertesi günü Brand Mall'daki Barnes & Noble Americana mağazasında toplanıyor.  Mastercard HarcamaPulse'a göre, ABD perakende satışları bu tatil sezonunda mağaza içi ve çevrimiçi satın alımlara göre yıllık bazda %3,1 arttı.  (Fotoğraf: Mario Tama/Getty Images)

Alışveriş yapanlar, 26 Aralık 2023’te Noel’in ertesi günü Glendale, Kaliforniya’da Brand Mall’daki Barnes & Noble Americana mağazasında toplanıyor. (Fotoğraf: Mario Tama/Getty Images) (Getty Images aracılığıyla Mario Tama)

Josh Schaeffer, Yahoo Finance muhabiridir. Onu X’te takip et @_joshschafer.

En son borsa haberlerinin ve hisse senedi fiyatlarını etkileyen olayların derinlemesine analizi için burayı tıklayın.

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun