Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Perşembe günü borsa açılmadan önce bilmeniz gereken 5 şey

Perşembe günü borsa açılmadan önce bilmeniz gereken 5 şey
  • Hisse senedi vadeli kontratları temel enflasyon verileri öncesinde yükseldi.
  • Hamas’la yaşanan çatışmada ölü sayısı artarken ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken İsrail’e gidiyor.
  • Fed yetkilileri, enflasyon sakinleşene kadar faiz oranlarının yüksek kalmasını bekliyor.

İşte yatırımcıların işlem gününe başlarken ihtiyaç duyduğu en önemli haberler:

ABD hisse senedi vadeli kontratları Perşembe sabahı, yatırımcıların önemli ortalamaların art arda beşinci olumlu seansı da kaydedeceğini ummasıyla yükseldi. Enflasyon verileri ve Fed’in Kasım ayı kararındaki faiz politikasına dair işaretler bugün piyasaları şekillendirecek. Eylül TÜFE’sinin sabah 8.30’da açıklanması planlanıyor. Ekonomistler aylık bazda %0,3 artış, yıllık bazda ise %3,6 artış bekliyor. Yatırımcılar aynı zamanda İsrail ile Hamas arasındaki savaşı da izleyecek. Canlı piyasa güncellemelerini buradan takip edin.

Ortadoğu’daki çatışmalarda ölü sayısı artıyor. Yetkililere göre İsrail’de en az 1.200, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde ise 1.200’den fazla kişi hayatını kaybetti. İsrail, acil durum hükümetinin kurulmasından bir gün sonra, Hamas’ın rehineleri iade edilene kadar Gazze Şeridi’ndeki ablukayı kaldırmayacağını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken Perşembe günü İsrail’e geldi ve burada hükümet yetkilileriyle görüşmeyi planlıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, “İsrail’in güvenliğini güçlendirmeyi ve ABD’nin İsrail’in kendisini savunma hakkına kararlı desteğini teyit etmeyi amaçlayan önlemleri tartışacağını” söyledi. Canlı güncellemeleri buradan takip edin.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinin kendi konuşmacı seçimi var. Cumhuriyetçi milletvekilleri, Los Angeles Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Temsilci Steve Scalise’yi, Yargı Komitesi Başkanı ve Ohio Cumhuriyetçisi aşırı muhafazakar Temsilci Jim Jordan’ı mağlup ettikten sonra Meclis’teki en yüksek pozisyona aday gösterdi. Scalise’nin, tüm Demokratların onun adaylığına karşı çıkacağı Temsilciler Meclisi’nde yapılacak oylamada konumunu güvence altına almak için, bu ay eski Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’yi deviren popüler Cumhuriyetçi parti toplantısında birkaç rakibini yenmesi gerekecek. Oylama perşembe günü yapılabilir. Boş konuşmacı pozisyonu, Kongre’nin İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaya nasıl tepki vereceğine karar vermesi ve ABD’nin hükümet finansmanında kesintiyi önlemek için 17 Kasım’a kadar son tarihle karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıkıyor. Scalise Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, “Bugün işe dönmemiz gerekiyor” dedi.

READ  Damon, ABD ekonomik "kasırgasının" hedefinin enflasyondan kaynaklandığını söylüyor

Yüksek faiz oranlarıyla rahatlayın. Fed yetkilileri Eylül ayı toplantılarında enflasyonun merkez bankasının %2 hedefine yaklaşana kadar faiz oranlarının yüksek kalması gerektiği konusunda anlaştılar. Bazı politika yapıcılar fiyat artışlarını kontrol altına almak için para politikasının ne ölçüde sıkılaştırılması gerektiği konusunda hemfikir değildi. Fed’in faiz oranlarını artırmama kararı aldığı toplantıda, toplantı tutanaklarına göre yetkililerin çoğunluğu, gelecekte başka bir faiz artırımının “muhtemelen uygun olacağını” düşünüyor. Merkez bankası zor bir dengeleme hamlesiyle karşı karşıya kaldı: Ekonomiyi resesyona sokmadan talebi azaltmayı ve kira, gıda ve bir dizi diğer ihtiyaçların maliyetlerindeki büyük artışları hedefliyor. Aynı zamanda yüksek faiz oranları, ev veya araba arayan kişilerin borç almasını zorlaştırdı.

Birleşik Otomotiv İşçileri, Ford Motor Company’ye karşı grevini yoğunlaştırıyor. Çarşamba akşamı sürpriz bir hareketle sendika, iş durdurmayı Kentucky’de 8.700 UAW üyesi çalıştıran oldukça kârlı bir SUV ve kamyon fabrikasını da kapsayacak şekilde genişletti. UAW, Ford’un “daha fazla pazarlık eylemi yapmayı reddetmesi” üzerine grev çağrısı yaptığını ve eylemi işçi hareketinde “yeni bir aşama” olarak nitelendirdiğini söyledi. Sendika, yaklaşık bir ay boyunca Detroit’in Üç Büyük otomobil üreticisi Ford, General Motors ve Stellantis’e yönelik hedefli saldırılar düzenledi. Ford, grevin genişletilmesini “tamamen sorumsuz” olarak nitelendirdi.

Bu rapora CNBC’den Hakyung Kim, Ruksandra Iordash, Spencer Kimball, Emily Wilkins, Jeff Cox ve Michael Wayland katkıda bulundu.

Bir profesyonel gibi daha geniş piyasa hareketini takip edin CNBC Pro.