Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Petrol fiyatları ABD stoklarının çekilmesi ve kasırga korkusu nedeniyle yükseldi

Petrol fiyatları ABD stoklarının çekilmesi ve kasırga korkusu nedeniyle yükseldi

14 Ekim 2014’te Bakersfield, California yakınlarında güneş doğarken bir pompalı vinç. REUTERS/Lucy Nicholson/Dosya Fotoğrafı Lisans haklarını edinin

  • Ham stoklar 11,5 milyon varil azaldı -API
  • Ekim ayı için Suudi resmi satış fiyatlarının artması muhtemel

LONDRA (Reuters) – Petrol fiyatları Çarşamba günü, dünyanın en büyük akaryakıt tüketicisi olan ABD’de ham stoklarda önemli bir düşüş olduğunu gösteren verilerin ve Meksika Körfezi’ndeki kasırganın yatırımcıları temkinli tutmasının ardından yükselişini sürdürdü.

Ekim teslimli Brent ham vadeli kontratları 42 sent veya yüzde 0,49 artışla GMT 07:48 itibarıyla varil başına 85,91 dolara yükseldi. Ekim kontratı Perşembe günü sona eriyor ve Kasım kontratı 41 sent artışla 85,32 dolarla en aktif olanıydı.

ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri 50 sent veya yüzde 0,62 artışla 81,66 dolara yükseldi.

Her iki gösterge de Salı günü bir dolardan fazla yükseldi; zayıf ABD istihdam verilerinin ardından faiz artırımı beklentilerinin azalmasının ardından ABD doları düştü.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün rakamlarını aktaran piyasa kaynakları Salı günü yaptığı açıklamada, ABD ham stoklarının 25 Ağustos’ta sona eren haftada beklenenden 11,5 milyon varil daha fazla düştüğünü söyledi.

Fujitomi Securities analisti Toshitaka Tazawa, düşüşün güçlü talebe işaret ettiğini söyledi.

Yatırımcılar aynı zamanda Meksika Körfezi üzerinden Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük petrol ve doğal gaz üretim sahalarının doğusuna doğru ilerleyen Idalia Kasırgasını da izliyor. Enerji Bilgi İdaresi’ne göre bölge, ABD petrol üretiminin yaklaşık %15’ini ve doğal gaz üretiminin yaklaşık %5’ini temsil ediyor.

Petrol devi Chevron, çalışanlarının bir kısmını bölgeden tahliye etti ancak üretim devam ediyor.

Öte yandan analistler, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan’ın gönüllü üretim kesintilerini Ekim ayına kadar uzatarak petrol arzını sınırlı tutmasını bekliyor.

READ  Cumhuriyetçi senatörlerin üretimi kısıtlamakla Biden'ı suçlamasıyla gaz fiyatları yeni rekor kırdı

Bu beklentilere dayanarak, Reuters anketine katılan rafineri kaynakları, Ekim ayında Asya’ya satılan tüm ham petrol türleri için Suudi resmi satış fiyatlarının bu yılın en yüksek seviyelerine çıkmasını bekliyordu.

Bu arada Gabon’daki ordunun Çarşamba günü iktidarı ele geçirmesi, ülkenin ham petrol arzını etkileyebilir ve piyasayı daha da sıkılaştırabilir. Gemi takip verileri, Gabon’un Mayıs’tan Temmuz’a kadar Asya’ya günde ortalama 160.000 varil ihraç ettiğini gösterdi.

Ancak petrolün kazanımları, yakıt talebine ilişkin endişeler ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’deki karışık ekonomik durum nedeniyle sınırlı.

(Raporlayan: Londra’dan Paul Carsten, Tokyo’dan Yuka Obayashi ve Singapur’dan Trixie Yap) Düzenleme: David Goodman

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarını edininyeni bir sekme açar

Paul, Pulitzer Ödülü finalistiydi, Selden Ring Ödülü’nü kazandı ve Nijerya ordusunun gerçekleştirdiği suiistimallere ilişkin araştırmalarıyla Yabancı Basın Kulübü’nde ikinci oldu. Şu anda Londra’da bulunuyor ve aynı zamanda Nijerya, Çin ve Tayland’da da bulunuyor. İletişim: +447737338528