Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Petrol, talep endişeleri üzerine zayıf Çin fabrika verileriyle düştü

Petrol, talep endişeleri üzerine zayıf Çin fabrika verileriyle düştü

SİNGAPUR (Reuters) – Petrol fiyatları, Çin ve Japonya’dan gelen Temmuz ayına ilişkin zayıf imalat verilerinin talep görünümü üzerinde baskı oluşturmasıyla Pazartesi günü düştü.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 82 sent veya yüzde 0.8 düşüşle 0608 GMT’de varil başına 103.15$’a geriledi. ABD West Texas Intermediate ham petrolünün varili 1,18$ veya %1,2 düşüşle 97,44$/varil oldu.

Yeni COVID-19 kapatmaları, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’deki fabrika faaliyetlerinde Haziran ayında yaşanan kısa süreli toparlanmayı sildi. Pazartesi günü yayınlanan veriler, Caixin/Market imalat PMI’sının bir önceki aya göre 51.7’den Temmuz’da 50.4’e düştüğünü ve analistlerin beklentilerinin oldukça altında olduğunu gösterdi. Devamını oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Pazartesi günü yayınlanan veriler, Japon imalat faaliyetinin Temmuz ayında 10 ayın en zayıf oranında büyüdüğünü gösterdi. Devamını oku

CMC Markets analisti Tina Teng, “Hayal kırıklığı yaratan Çin imalat PMI, bugün petrol fiyatlarına ağırlık veren ana faktör” dedi.

“Veriler, ekonomik faaliyetlerde ani bir daralma olduğunu gösteriyor, bu da dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin yaklaşan kapanıştan toparlanmasının daha önce beklendiği kadar olumlu olmayabileceğini gösteriyor ve bu da ham petrol piyasalarındaki talep görünümünü bulanıklaştırıyor.”

Brent ve West Texas Intermediate, yükselen enflasyon ve yüksek faiz oranlarının yakıt talebini aşındırabilecek bir durgunluk korkularını artırmasıyla, Temmuz ayında 2020’den bu yana ilk kez üst üste ikinci aylık kayıplarla sona erdi.

ANZ analistleri, Britanyalı sürücülere yapılan yakıt satışlarının düştüğünü, benzin talebinin ise yılın bu zamanı için beş yıllık ortalamasının altında kaldığını söyledi.

Bunu yansıtan bir Reuters anketinde analistler, Nisan ayından bu yana ilk kez 2022’de ortalama Brent fiyatları tahminlerini varil başına 105.75 $’a düşürdüler. WTI tahminleri 101,28 dolara düştü. Devamını oku

READ  Warner Bros. Discovery'nin Sahip Olduğu Şeyler Toplu kanallarda ve markalarda

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen bir grupta Rusya da dahil olmak üzere müttefikleri, Eylül ayı üretimine karar vermek için Çarşamba günü toplanacak.

Sekiz OPEC+ kaynağından ikisi, bir Reuters anketinde 3 Ağustos toplantısında Eylül ayı için mütevazı bir artışın tartışılacağını söylerken, diğerleri üretimin muhtemelen yatay kalacağını söyledi. Devamını oku

Görüşme, ABD Başkanı Joe Biden’in geçen ay Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin ardından geldi.

RBC Capital analisti Helima Croft bir notta, “Başkan Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti hemen petrol sonuçları vermese de, krallığın üretimi kademeli olarak artırmaya devam ederek karşılık vereceğine inanıyoruz.” Dedi.

Ağustos ayının başında OPEC+, 2020’de COVID-19 salgınının patlak vermesinden bu yana rekor üretim kesintilerini tamamen terk ediyor.

Kuveyt gazetesi Al-Rai, grubun yeni Genel Sekreteri Haitham Al-Ghais’in Pazar günü Rusya’nın OPEC+ üyeliğinin anlaşmanın başarısı için hayati önem taşıdığını doğruladığını bildirdi. Devamını oku

Bu arada, Baker Hughes’dan alınan verilere göre, ABD petrol üretimi, kule sayısının Temmuz ayında art arda 23. ayda artarak 11 artmasıyla artmaya devam etti.

Reuters teknik analisti Wang Tao, Brent ham petrol fiyatlarının 102.68$ destek seviyesinin altına düşmesinin 99.52$ ila 101.26$ aralığında bir düşüşe yol açabileceğini söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Raporlama Florence Tan) Düzenleme Kenneth Maxwell ve Bradley Perrett

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.