Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Petrol üretiminde “ihtiyatlı yaklaşımdan vazgeçmeyeceğim”

Petrol üretiminde “ihtiyatlı yaklaşımdan vazgeçmeyeceğim”
  • Suudi enerji bakanı Pazar günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki etkili petrol üreticileri ittifakının, ham petrol piyasasındaki fiyat dalgalanmaları ortasında politikalarını ayarlamadan önce önleyici olarak aylarca “gerçek rakamlardan” rehberlik beklemeye hazır olduğunu söyledi.
  • Prens Abdülaziz bin Selman, şunları söyledi: Evet ne yapacağımıza karar vermekte gecikmiş olabiliriz ama bir ayı, iki ayı, üç ayı, dört ayı, beş ayı aşsa da ihtiyati yaklaşımdan vazgeçmeyeceğim. Orta Doğu ve Kuzey Afrika İklim Haftası kapsamında Riyad’dayız.
  • “Dürüst olmak gerekirse, söyleyebileceğim en iyi şeyin OPEC+’nın bütünlüğüne meydan okunmaması gerektiği olduğunu düşünüyorum. En kötülerini yaşadık ve herhangi bir korkunç durumdan geçmek zorunda kalacağımızı da düşünmüyorum” dedi. İsrail’deki çatışmanın tırmanacağına dair artan korkular arasında.

Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, 8 Ekim 2023’te Riyad’da düzenlenen Orta Doğu ve Kuzey Afrika İklim Haftası’nın açılış oturumunda konuştu.

Fayez Nour El-Din | AFP | Getty Images

Suudi enerji bakanı Pazar günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki etkili petrol üreticileri ittifakının, ham petrol piyasasındaki fiyat dalgalanmaları ortasında politikalarını ayarlamadan önce önleyici olarak aylarca “gerçek rakamlardan” rehberlik beklemeye hazır olduğunu söyledi.

Prens Abdülaziz bin Selman şunları söyledi: Evet, ne yapacağımıza karar vermekte gecikmiş olabiliriz ama bir-iki ayı, üç-dört ayı, beş ayı aşsa da ihtiyati yaklaşımdan vazgeçmeyeceğim. CNBC’den Dan Murphy, Riyad’daki MENA İklim Haftası oturum aralarında.

Riyad’ın başkanlığını yaptığı Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak bilinen OPEC dışı müttefikleri geçen Ekim ayında anlaşmaya vardı ve o zamandan bu yana petrol piyasasından günlük 2 milyon varil üretimin çekilmesi kararını destekledi. O zamandan bu yana bazı OPEC+ üyeleri, grubun kararları dışında ek gönüllü kesintiler uyguladı; günde yaklaşık 1,66 milyon varillik kesinti 2024 sonuna kadar uzatıldı ve Suudi Arabistan ve Rusya arzlarını sırasıyla bir milyon daha azalttı. Bu yılın sonuna kadar günlük varil ve günde 300 bin varil.

READ  Savcılar vergi kaçakçılığı taramasında Fransa'nın en büyük bankasına saldırdı

OPEC+ teknik komitesi, Ortak Bakanlık İzleme Komitesi, piyasa temellerini ve üretim taahhütlerine ülke bazında uyumu gözden geçirmek üzere 4 Ekim’de toplandı. Toplantısı, çıktı stratejisini değiştirmek için acil bir bakanlar toplantısı yapılması çağrısı yapılmadan sona erdi.

Grubun 2024 başında piyasa istikrarını korumak için daha koordineli üretim tedbirlerini dikkate alması gerekip gerekmediği sorusuna Prens Abdülaziz, “Bunu yapmamayı umuyoruz” dedi ancak şunu da vurguladı: “Yapabileceklerinizi asla göz ardı etmeyin.” Petrol için OPEC+ .” Bu pazara katılmamızın amacı.”

Son dönemde yaşanan arz daralması ve talepteki toparlanma, başlangıçta fiyatları varil başına 95 dolara yaklaştırdı, ancak yüksek faiz oranı ortamının tetiklediği makroekonomik kaygılar nedeniyle son zamanlarda yeniden geriledi. Petrol fiyatları, Moskova’nın Ukrayna’yı geniş çaplı işgalinden bu yana, özellikle tüketicilerin yaptırımlı Rus varillerine erişimini kaybettiği Avrupa ve G7 ülkelerinde, küresel enflasyona önemli bir katkı sağlıyor.

Paris merkezli uluslararası enerji gözlemcisi geçen ay petrol, gaz ve kömür talebinin 2030 yılına kadar zirveye ulaşacağını tahmin ederek fiyatlar üzerindeki baskıyı artırdı; bu da yetkilileri defalarca ve tartışmalı bir şekilde fosil yakıtlara eş zamanlı yatırım yapılması yönünde çağrıda bulunan OPEC’in sesli itirazlarına yol açtı. ve yenilenebilir kaynaklar. Kısa süreli enerji sıkıntısı yaşanmaması için.

Prens Abdülaziz Pazar günü şunları vurguladı: “Dünyaya her türlü enerji kaynağını kullanacağımızı göstermek istiyoruz”, Krallığın “iklim değişikliği meselesiyle mücadelede çok ciddi olduğunu. Biz karşı çıkanlar değiliz.” “…Aslında bilimin var olduğunu söylediğine ve buna önem vermemiz gerektiğine inanıyoruz.”

Kasım ayı sonunda başlayacak COP28 konferansına ev sahipliği yapacak olan grup üyesi BAE de dahil olmak üzere OPEC+ ülkelerinin enerji geçişine olan bağlılığı, fosil yakıtların üretimi ve tüketiminden kaynaklanan yüksek karbon emisyonları nedeniyle ağır eleştirilere maruz kalıyor.

READ  Bu hafta ne biliyorsun?

Gözlemciler, Filistinli militan grup Hamas’ın İsrail’e karşı en az 600 İsraillinin ölümüne yol açan ölümcül ve kararlı bir saldırı başlattığı Ortadoğu’da yeniden başlayan huzursuzluğun ardından iki gün sonra, vadeli petrol fiyatlarının hangi yöne döneceğini görmek için açık piyasayı izliyor. saldırı zamanı. yazı, İsrail’in resmi yazışmalarına göre. Pentekost’tan sonra düşmanlıklar meydana geldisen Dördüncü Arap-İsrail Savaşı’nın yıl dönümü. Ham petrol piyasaları açısından özellikle önem taşıyan 1973 saldırısı, Filistin davasını destekleyen Suudi Arabistan’ın başını çektiği petrol üreticisi Arap ülkelerinin ABD’ye verdiği destek nedeniyle ABD’ye uyguladığı ambargo sonucunda küresel bir enerji krizine yol açtı. İsrail.

Son çatışma, ABD’nin İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için inatla baskı yapmasından aylar sonra, Orta Doğu diplomasisinde riskli bir noktada patlak verdi – Suudi Arabistan bu yılın başlarında ezeli rakibi ve Hamas’ın tarihi destekçisi İran’la ilişkilerini yeniden başlattı. . .

OPEC+’nın İsrail ile Hamas arasında son zamanlarda yaşanan gerilime çözüm bulmak için gerekli araç setine sahip olup olmadığı sorusuna yanıt olarak Prens Abdülaziz, yorumunu Suudi Dışişleri Bakanlığı’na erteledi ancak petrol üreticileri ittifakının “artışlarla ilgilendiğini ve bizim de krizle ilgilendiğimizi” vurguladı. küresel üretimde düşüşler. COVID-19 salgını da dahil olmak üzere zorluklar.

“Dürüst olmak gerekirse, söyleyebileceğim en iyi şeyin OPEC+’nın bütünlüğüne meydan okunmaması gerektiği olduğunu düşünüyorum. En kötülerini yaşadık ve herhangi bir korkunç durumdan geçmek zorunda kalacağımızı da düşünmüyorum” diye ekledi. .