Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Pixel 9 serisinin Pixel 8 serisine kıyasla nerede gelişmesi gerekiyor? [Video]

Pixel 9 serisinin Pixel 8 serisine kıyasla nerede gelişmesi gerekiyor? [Video]

Pixel’leri her zamankinden daha erken alıyoruz. Bu kadar az zaman kalmışken Pixel 9, Pixel 8’e göre gelişebilir mi? Google’ın amiral gemisi akıllı telefon serisinin bir sonraki sürümünde daha iyi olabileceğini düşündüğümüz bazı şeyleri burada bulabilirsiniz.

Başarı sıkıntısı: pikseller ve sorunlar

Hemen hemen her Google Pixel telefonun bir sorunu, endişe nedeni veya uzlaşması olmuştur. Yıllar geçtikçe bu sorunların ciddiyeti veya karmaşıklığı değişiklik gösterdi. Ekran renklendirmesinden ekran boşluklarına, pil ömründen aşırı ısınmaya, yavaş modemlerden güvenilmez kilit açma işlemlerine kadar, serinin 2016 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana Pixel telefonların karşılaştığı birçok sorunla karşılaştık.

Pixel’in Pixel 6 ile sessizce yeniden piyasaya sürüldüğünü hepimiz biliyoruz ve yeni bir telefona sahip olan herkes için (2021 civarında), yaygın şikayetlerin çoğu, şirket içinde geliştirilen ve Samsung tarafından üretilen Tensor işlemciye geçişten kaynaklanıyor. İyisiyle kötüsüyle Google Bunu kamuoyuna açıkladı Tensör İşlemcisi üzerindeki çalışmaları hiçbir zaman “hızla” ve hatta “geleneksel performans ölçümleriyle” ilgili değildi.

Tensor’la yaptığımız çalışma hızlar, ilerlemeler veya geleneksel performans ölçümleriyle ilgili değildi. Mobil bilgi işlem deneyimini ileriye taşımakla ilgilidir.

Tensor işlemcinin üç versiyonu da amiral gemisi kategorisinde daha düşüktü ve aynı temel Exynos tasarımına dayanıyordu. Tensor G3 aslında geçen yılın en iyi Qualcomm işlemcisinden veya 2023’ün en iyi MediaTek işlemcisinden daha az güçlüdür. Yonga seti üzerinde yapılan üç incelemeden sonra bazı sıkı donanım hayranlarının şu ana kadar neden hayal kırıklığına uğradığını anlamak kolaydır.

Birçok kişi Tensor serisini hayal kırıklığı olarak tanımladı ve bu sadece performans yetenekleriyle ilgili değil. Yeni bir SoC oluşturmak zordur ve ilk neslin aşırı ısınmadan modemin olması gerektiği gibi çalışmamasına kadar uzun bir şikayet listesi vardı. Birkaç dakikadan fazla 4K video kaydetmek, Pixel 6’nın bazı durumlarda aşırı ısınmasına ve kapanmasına neden olmak için yeterliydi.

İlk ekran içi parmak izi tarayıcısı bir felaketti. Pek çok kişi için (ben de dahil) gayet iyiydi. Yavaş ama iyi. Ancak bu en büyük şikayetlerden biriydi ve Google, Pixel 6a’daki yeni bir ekran okuyucuyla korkunç tarama sorununu bile çözdü. Potansiyel CPU endişeleri, Pixel 6 Pro’nun, önemli biyometrik kilit açma sorunlarını azaltmak için Yüz Tanıma Kilidi’ni almamasının nedeni olabilir; bu, birinci nesil Tensor çipi için başka bir olumsuzluktur.

READ  AMD RDNA 3 Navi 31 'GFX1100', Navi 32 'GFX1102', Navi 33 'GFX1101' Ayrık Ekran Çekirdeği Sonraki 3.2 GPU'lar, APU'lar DCN 3.1.4 Alın

Pil tüketimi, Pixel 6 ve 6 Pro’da kişisel olarak çokça deneyimlediğim bir şeydi. Yazılım güncellemeleri ve yeni Android sürümleriyle bunun düzelip iyileşmediğinden emin değilim. nedeni? Pil ömrü genellikle özneldir, ancak bu, birçok kullanıcının lansmandan bu yana fark ettiği bir şey. Buradaki asıl sorun, Pixel 6 Pro’dan bu yana “Pro” kategorisindeki dahili hücrenin 5.000 mAh civarında olmasıdır.

Bu küçük bir kapalı hücre değil. Snapdragon ile çalışan birçok telefon benzer kapasitelerle gelir ancak aynı uzun ömürlülük sorunlarına sahip değildir. Pixel 7 verimliliğin artırılmasına yardımcı oldu ve Pixel 8 serisi daha da fazla destek sağladı. Pil artık ‘güvenilir’ ancak kendi tecrübelerime göre ara sıra hala ‘pek iyi olmayan’ bir gün geçiriyor. Bir gün daha hızlı ölecekler ama ertesi gün daha uzun süre işe dönecekler. Bunun herkes için geçerli olmadığını biliyorum.

Amiral gemisinin 2021 için birçok güncellemesine rağmen hücresel bağlantılar ve kararlı bağlantılar hala bir sorun olmaya devam ediyor. Bağlantı kurabildiğiniz zaman 5G hızları genellikle yavaş oluyor ve bu da en büyük sorunlardan biri. Samsung Exynos modemler kullanıldığı için durum daha da kafa karıştırıcı. Genellikle en iyiler arasındadırlar. Pixel 7’den itibaren Exynos 5300’e geçiş çok yardımcı oldu ancak yine de en hızlısı değil.

Pixel 9, Pixel 8’e kıyasla nerede gelişebilir?

Bu şikayet ve sorun listesini okursanız Google’ın son birkaç yılda düzgün bir cihaz üretmediğini düşünebilirsiniz. Bu gerçeklerden uzaktır. Pixel 8 ve 8 Pro, sorunların ortaya çıktığı her alanda gelişme gösteren sağlam telefonlardır. Bu yıl da bunun devam etmesini istiyoruz.

Olumlu bir yanı, Pixel 8 serisinin göze çarpan sorunları gideren birçok yinelemeli değişikliğe sahip olmasıdır. Mükemmel mi? Hayır, ancak Pixel 9 serisi için lansmandan önce en iyi başlangıç ​​noktası budur.

READ  NVIDIA GeForce RTX 4090 Ti'nin 18.176 çekirdeğe ve 24 GB/24 Gb/sn belleğe sahip olduğu söyleniyor

Pil ömrü ve şarj hızı

Yeni Tensor G4 çipi, verimlilikte hafif bir artışa sahip bir başka revizyonsa, Pixel 9’un günlük ömrü iyileştirebileceğini umuyoruz. Daha büyük bir pilin eklenmesini saymazsak, bu yıl pil ömründe önemli bir artış görmemiz pek mümkün görünmüyor. Bu, Pixel 8’in “kötü” pil ömrüne sahip olduğu anlamına gelmiyor, aslında bundan çok uzak, ancak OnePlus 12 veya Galaxy S24 Ultra gibi “mükemmel” kategoride de değil.

Ayrıca nihayet şarj hızında bir artış daha görmeyi umuyoruz. Modern standartlara göre 30W kablolu şarj ve 21-23W kablosuz şarj yavaştır. Telefonunuzu hızlı bir şekilde şarj etmek istediğinizde, kablolu bir şarj cihazı kullanarak 45W civarına çıkarmak bile iyi bir destek olacaktır. Herkesin şarj etme alışkanlıkları farklılık gösterdiğinden Pixel 9 serisinden beklediğiniz iyileştirmelerin listesi daraltılabilir.

Geliştirilmiş büyütme

Pixel-8-Pro yakınlaştırmayı artırma etiketi

Google’ın Pixel 8 Pro’daki Zoom Enhance özelliği ile ilgili verdiği sözlere rağmen neredeyse bir yıldır Google’ın bu özellik hakkında daha fazla ayrıntı açıklamasını bekliyorduk. Sessizlik ve daha fazla bilgi verilmemesi, Google’ın Pixel 9’daki gelişmiş yakınlaştırma seçeneğini koruyacağının göstergesi olabilir.

Kamera yakınlaştırması Pixel 6 Pro’dan bu yana pek değişmedi ve Google’ın yazılım yoluyla iyileştirme konusundaki tutkusunu bilen Zoom Enhance, Pixel 9’un fotoğrafçılık cephaneliğine çok büyük bir katkı olabilir.

Kamera performansını iyileştirin

Pixel 8’deki (ve önceki sürümlerdeki) kamera genellikle sağlamdır. Gezinmesi kolaydır, mükemmel fotoğraflar çeker ve güvenilirdir. Ancak kalıcı bir sorun var: Deklanşöre art arda basıldığında kamera kullanıcı arayüzü gecikebilir.

Yakın zamanda bir spor etkinliğinde fotoğraf çekerken, bu tür fotoğraflar çekerken kameranın sıkışıp donabileceğini fark ettim. Lensleri değiştirirken veya yakınlaştırma yaparken de bir miktar gecikme oluyor. Pixel 9 bu konuda gelişme sağlayabilirse deneyim bugünkünden çok daha iyi olacak. Otomatik odaklama da biraz karmaşık olabilir ve Google’ın bu sorunu Pixel 9 ile çözdüğünü görmek harika olurdu.

Parmak izi tarayıcısı daha iyi

Pixel 9 geliştirilmiş parmak izi tarayıcısı

Pixel 8 serisi harika tarayıcılara sahip olsa da, daha hızlı ve daha doğru bir ekran içi parmak izi tarayıcısı, Pixel 9 serisinin kilit açma deneyimini geliştirecek. Pixel 9 Pro Fold’un yana monteli bir kapasitif parmak izi tarayıcısına sahip olması bekleniyor. daha az sorun ve daha fazla tutarlılık var…

READ  Min-Min Amiibo Nisan'da Çıkıyor, Steve ve Alex Amiibo Ertelendi

Cihaz ısısında iyileştirmeler

Pixel 8, ısı dağılımı ve ısı yönetimi sorunlarından muzdaripti. Oyun oynama ve video düzenleme bu sorunu daha da kötüleştirerek yavaşlamalara ve performansın düşmesine neden olabilir. Geliştirilmiş ısı yönetimi sayesinde Pixel 9, en yüksek performansı daha uzun süre koruyabiliyor ve özellikle telefonlarını sonuna kadar kullanan kullanıcılar için daha sorunsuz ve daha istikrarlı bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Tutarlı mobil veri bağlantıları

İnsanların önceki Pixel telefonlarıyla yaşadığı bazı bağlantı sorunlarını çözeceğini umduğumuz bazı şeyler geliyor. Pixel 9’un geliştirilmiş bir modem alması bekleniyor. Samsung Exynos 5400’ün Tensor G4 çipine entegre edilmesi bekleniyor ve uzak bölgelerdeki acil durum iletişimleri için uydu bağlantısı da sağlanacak. Alternatif olsa bile daha iyi bir bağlantıya ihtiyacımız var çünkü telefonunuz sonuçta hala bir telefon.

Yazılım paketindeki iyileştirmeler

Android 15’in, Android 14’ün tam bir revizyonunu sağlamayacağını biliyoruz. Bu sadece mevcut işletim sistemindeki iyileştirmeler ve geliştirmelerden ibarettir, ancak Pixel 9’un daha da fazla iyileştirmeyi teşvik etmesini istiyoruz.

Yaklaşık üç yıldır beta aşamasında olduğundan temalı simgelerin daha iyi kapsandığını görmek isterim. Google, pazarlamanın başlarında pek çok “Sihir” ile dalga geçti; bunun yapay zeka destekli işlevsellik ve özelliklere dair bir ipucu olduğunu umuyoruz. Sonunda Gemini’nin Pixel 9’a daha iyi entegre olduğunu görebilir ve telefonunuzun özelliklerini kontrol etmek için gelişmiş ses asistanını kullanma deneyimini geliştirebiliriz.

Pixel 9’dan ne gibi iyileştirmeler istiyorsunuz?

Pixel 9’un lansmanı yaklaşırken, birçok Pixel 8 kullanıcısı Google’ın bazı zayıf yönleri ele aldığını görmek istiyor. Sizin için en önemli iyileştirmeler nelerdir? Bize yorum kısmında anlatın.

FTC: Otomatik gelir elde etmek için ortaklık bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.