Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail ile Hamas arasında Gazze’deki savaş ve ateşkes görüşmeleri: canlı güncellemeler

İsrail ile Hamas arasında Gazze’deki savaş ve ateşkes görüşmeleri: canlı güncellemeler

BM Genel Kurulu, Cuma günü ezici bir çoğunlukla, Filistinlilerin BM’ye tam üyelik statüsüne hak kazandıklarını bildiren bir kararı kabul etti; bu, Filistinlilerle büyüyen küresel dayanışmayı ve İsrail ile ABD’ye yönelik bir azarlamayı yansıtan son derece sembolik bir hareket.

Karar 9’a karşı 143 oyla, 25 çekimserle onaylandı. Oylamanın ardından Genel Kurul büyük alkış aldı.

Ancak karar, Filistin devletinin yakın zamanda tanınacağı ve Birleşmiş Milletler’e tam üye olarak kabul edileceği anlamına gelmiyor. Genel Kurul, tam üyeliği yalnızca Güvenlik Konseyi’nin onayıyla verebilir ve eğer tarih bir rehber olacaksa, ABD, Nisan ayında yaptığı gibi, kaçınılmaz olarak bu tür bir eylemi reddetmek için veto hakkını kullanacaktır.

Genel Kurul’daki çoğunluk uzun süredir bir Filistin devletinin kurulmasını desteklese de karar, organın tam üyelik konusunda ilk kez oy kullanmasıydı. Kararda, Şartı kurallarına göre “Filistin Devleti’nin Birleşmiş Milletler’e üye olmaya hak kazandığı” beyan ediliyor ve Güvenlik Konseyi’nin konuyu olumlu bir sonuçla yeniden değerlendirmesi tavsiye ediliyor.

Karar, Birleşmiş Milletler Arap Grubu’nun şu anki başkanı olan Birleşik Arap Emirlikleri tarafından hazırlandı ve 70 ülke buna sponsor oldu. ABD, Macaristan, Arjantin, Papua Yeni Gine, Mikronezya ve Nauru ile birlikte hayır oyu verdi.

BAE Büyükelçisi Mohammed Abu Shehab konuşmasında şunları söyledi: “Bu salondaki ülkelerin büyük çoğunluğu, bugün onu bastırmak ve anlamsız kılmak için şiddetli girişimlerle karşı karşıya olan Filistin dosyasının meşruiyetinin ve davasının adaletinin tamamen farkındadır. ” Arap Grubu adına kararın sunumu.

Karar büyük ölçüde sembolik olsa da Filistinlilere yeni diplomatik ayrıcalıklar sağlıyor. Filistinliler artık üye ülkeler arasında alfabetik sıraya göre oturabiliyor; Genel Kurul toplantılarında Filistin meselesiyle sınırlı kalmak yerine her konuda konuşabiliyorlar. Öneri ve değişiklik yapabilirler; Birleşmiş Milletler konferanslarına ve Meclis ve diğer Birleşmiş Milletler kuruluşları tarafından düzenlenen uluslararası toplantılara katılabilirler.

READ  FSB gafları, aşırı güven, Ukrayna'daki Rus savaş planlarının yıkılmasına neden oldu

193 üyeli Genel Kurul, ABD’nin Nisan ayında Filistin devletinin tam üyeliğini tanıyan Güvenlik Konseyi kararına karşı veto kullanmasının ardından Filistin’in üyeliği konusunu tartıştı. Konsey üyelerinin çoğunluğu bu hareketi desteklerken, ABD, Filistin devletinin tanınmasının İsrailliler ve Filistinliler arasındaki müzakereler yoluyla sağlanması gerektiğini söyledi.

Fransa gibi müttefikler de dahil olmak üzere pek çok üst düzey BM yetkilisi ve diplomat arasında aylardır ABD ile ilgili hayal kırıklığı yaşanıyor çünkü Washington, Güvenlik Konseyi’ndeki ateşkes kararlarını defalarca engellemiş ve acılar artarken bile İsrail’in Gazze’de Hamas’a karşı savaşını güçlü bir şekilde desteklemişti. Siviller.

Çatışma önleme örgütü Uluslararası Kriz Grubu’nda BM uzmanı olan Richard Gowan, “ABD, Birleşmiş Milletler’de bir kötü güne daha boyun eğdi” dedi. Ancak kararın “Filistinlilere, artık Birleşmiş Milletler üyesi olup olmadıkları konusunda bir çöküşe yol açmadan destek sağladığını” da sözlerine ekledi.

Filistin’in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Riyad Mansour, oylamadan önce Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, Filistinlilerin Birleşmiş Milletler’e tam üyelik ve kendi devletlerini kurma haklarının “müzakereye açık olmadığını, aksine Filistinliler olarak bizim doğuştan gelen haklarımız olduğunu” söyledi. .” Filistin devletinin kurulmasına karşı verilen oyların iki devletli çözüme karşı verilen bir oy olduğunu da sözlerine ekledi.

BM’yi sert bir şekilde eleştiren İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan, Filistin devletine verilecek oyların, bunun ortasında bir “terör devletine” davetiye çıkaracağını ve Yahudi sivilleri öldüren “teröristleri” tavizlerle ödüllendireceğini söyledi ve üye devletleri destek vermeye çağırdı. Bu. “Yahudi düşmanları”.

Robert A. şunları söyledi: ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Wood, ABD’nin sürdürülebilir barışa ulaşmanın tek yolu olarak iki devletli çözümü desteklediğini ancak Amerika’nın BM’de ve sahadaki tek taraflı eylemlerin sonuç getirmeyeceği yönündeki görüşünün devam ettiğini söyledi. ilerlemek için.” “Amaç bu.”

READ  Sandalet tatillerinde ölü sayısı: Bahamalar başbakan vekiline göre Exuma'da 3 Amerikalı öldürüldü

Bay Wood, Meclisin konuyu Konsey’e geri göndermesi durumunda, ABD’nin bu hareketi engellemesiyle yine aynı sonucun ortaya çıkacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler hâlihazırda Filistinlileri, 2012 yılında Genel Kurul tarafından kendilerine verilen bir statü olan, üye olmayan bir gözlemci devlet olarak kabul etmektedir. Filistinlilerin, Genel Kurul kararları üzerinde oy kullanma veya BM kuruluşlarına herhangi bir aday gösterme hakları yoktur.

Amerika Birleşik Devletleri’nin yakın müttefiki ve Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinden biri olan Fransa, Filistin’in ABD’nin Birleşmiş Milletler’deki konumundan bağımsız bir devlet kurma çabasını Konsey’in ya da Konseyin oylarıyla destekledi. Genel Kurul. Fransa’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nicolas de Rivière Cuma günkü konuşmasında, “Birleşmiş Milletler’in İsrail-Filistin ihtilafını iki devletli çözüm temelinde çözme hedefiyle hareket etme zamanı geldi” dedi. .

Uzun konuşmacı listesi nedeniyle Pazartesi gününe kadar sürmesi beklenen meclis oturumunda drama dolu anlar yaşandı.

İsrail Büyükelçisi Sayın Erdan, 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırıların mimarı kabul edilen Hamas’ın askeri lideri Yahya Sinwar’ın fotoğrafını, üzerinde “Başkan” kelimesi ve ardından şeffaf bir kesme makinesiyle havaya kaldırdı ve içine bir parça koydu. içi kağıttan. Üye devletlerin “BM Şartını yırttığını” söyledi.

Filistin Büyükelçisi Sayın Mansur, konuşmasının sonunda yumruğunu havaya kaldırdı, gözle görülür bir şekilde gözyaşlarını tuttu ve şunları söyledi: “Filistin’i özgürleştirin.” Meclis alkışlarla yükseldi.