Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Pompa ağrısı: Türkler lira tankları olarak çift haneli gaz kullanıyor Petrol ve gaz haberleri

Lira Cuma günü dolar karşısında yüzde 1.5 düşüşle 9.6625’e geriledi.

Tarafından Bloomberg

Yükselen enerji fiyatları ve liranın çöküşü bir araya gelerek Türk benzin istasyonlarında beklenmedik baş ağrıları yarattı: pompada çift haneli fiyatlar nasıl verilir?

Bu, özellikle vergi indirimleri sona erdikten sonra, tam maliyetin sürücülere ödenmesini engelledi.

Benzin şu anda litresi yaklaşık 7,90 liradan (0,8 dolar) satılıyor, daha popüler olan dizel ise 8,20 liradan satılıyor. Tahminlere göre 1.700’den fazla istasyonu işleten afyon fiyatları baz alındığında pompa fiyatları benzinde %10, motorinde ise %24 arttı. Merkez bankasının beklenenden daha büyük bir faiz indirimi ile değerini düşürmesinden bir gün sonra, Cuma günü lira dolar karşısında yüzde 1,5 düşüşle 9,6625 ile çok düşük bir seviyeye geriledi.

Türkiye genelinde 1.100’den fazla satış noktası işleten Shell, konuya aşina olan ve anonimlik hakkında yorum yapan birine göre, hangi satış noktalarının yükseltilmesi gerektiğini araştırıyor. Şirketi iyi tanıyan biri, Obed’in durumun farkında olduğunu söyledi. Fiyatlar çift hanelere yaklaştığında Kok Tutma Birimi hızlı bir şekilde çalışabilir, dedi. BP’nin faaliyetlerine aşina olan biri, BP’nin iki hafta içinde 750’den fazla istasyonundaki benzin pompalarını yenileyebileceğini söyledi. Her üç şirket de Bloomberg ile temasa geçtiğinde yorum yapmayı reddetti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın aylık raporuna göre hükümet, pompa fiyatlarını düşürmek için bu yıl akaryakıt satışlarından 46 milyar lira (4,8 milyar dolar) vergi geliri kesti. Ancak indirimler sona erdi ve lira düştüğünde ve küresel ham petrol fiyatları yükseldiğinde liranın yükselmesine neden oldu.

Lira bu ay dolar karşısında %7,5 değer kaybetti. Para birimi bu yıl %23 oranında zayıflayarak, Bloomberg tarafından takip edilen gelişen piyasa para birimleri arasında en kötü performansı gösterdi.

READ  Büyük Türk Adamı Cinayetle Suçlanıyor - Magnet Media

Türkiye hidrokarbon kaynakları bakımından fakirdir ve enerji ithalatı geleneksel olarak ekonomi üzerinde büyük bir yük olmuştur. Geçen yılın enerji ithalatı faturası 43 milyar dolardı, yani tüm ithalatın beşte biri.