Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

PS VR2: Sony’nin sanal gerçeklik oyunlarını ana akım haline getirmeye yönelik bir sonraki girişimi

  • Stephen Powell’ın yazdığı
  • Oyun muhabiri

Sanal gerçeklik oyunların geleceği mi?

Bu, sektördeki insanların bir süredir her iki tarafta da tutkulu görüşlerle tartıştığı bir soru.

Ve tartışmayı canlandırmak için parlak yeni bir kit parçası gibisi yoktur.

PlayStation VR2’nin piyasaya sürülmesiyle, oyunun en büyük oyuncularından biri, sanal gerçekliğin önümüzdeki yıllarda sektörde önemli bir role sahip olacağını söylüyor.

Bazıları, Sony’nin gişe rekorları kıran birkaç VR oyununa yatırım yapmayı başaramayınca VR deneyinden vazgeçebileceğini düşündü, bu da sahaya ilk adımında güven eksikliği olduğunu gösteriyor.

Orijinal PlayStation VR’ı gürültülü, hareketli ve kabloları düzenlemeyle ilgili en kötü kabus olarak buldum.

2016’da piyasaya sürüldü ve oyunculara gerçek neşe anları yaşattı ve ilk kez Tetris Effect oynarken geniş gülümsemeler yarattı. Bir kulaklıkla test edilen Resident Evil 7, hayatımın en korkunç ve şok edici oyun deneyimi.

Ancak bu unutulmaz anlar çok nadirdi. Gerçekten oynanacak oyunların, özellikle de cihaza özel olanların olmaması, hiçbir zaman çözülemeyen bir sorundu. Buna rağmen dünya çapında beş milyon adet satıldı.

Fotoğraf başlığı,

Jordan Midler, Horizon: Call of the Mountain’ın “güzel” bir VR deneyimi olduğunu söylüyor, ancak platformda daha çok buna benzemesi gerektiğini savunuyor

PS VR2, şüphesiz önceki modele göre daha ince, daha hafif ve daha konforlu bir deneyim. Giderek kalabalıklaşan bir VR pazarının ortasında kendini bir sandviç haline getirmek istiyor.

Peki piyasaya sürülmesi, 1995’te Nintendo Virtual Boy çıktığından beri oyunları takip eden soruyu yanıtlamaya yardımcı oluyor mu? Gelecekte tüm oyunlar böyle mi görünecek?

Videogames Chronicle’dan (VGC) oyun muhabiri Jordan Midler, piyasaya sürülmeden önce cihazla zaman geçirdi.

Her zaman sağlayabildiğinden daha iyi bir VR deneyimi istediğini söylüyor.

“Donanım açısından bakıldığında inanılmaz, gerçekten harika bir kulaklık” diye söze başlıyor.

“Fiyatı (529 £) bazı insanları rahatsız edebilir, çünkü aslında PS5 kumandasının kendisinden daha pahalıdır, ancak bu kulaklıkta elde ettiğiniz grafiksel güç için PC muadillerinden daha uygun.”

Başlıktan etkilenen Middler, en başından beri VR oyunlarını engelleyen aynı şikayetin şimdi de geçerli olduğundan endişeleniyor – insanlar ne oynayacak? Cihaz için benzersiz deneyim eksikliği olduğunu söylüyor.

“Gerçek bir PS VR2’ye özel olarak Horizon: Call of the Mountain’ı elde edersiniz.

“PlayStation’ı bu kadar popüler yapan diğer büyük Sony oyunları nerede? Spiderman VR oyunu veya Last of Us VR deneyimi nerede?”

İnsanları yalnızca belirli bir oyunu oynamak için yeni donanım satın almaya teşvik edecek kadar iyi olan sözde “sistem satıcıları”nın olmaması, genellikle birçok VR donanımını hedef alan bir eleştiridir.

Fotoğraf başlığı,

Star Wars: Tales from the Galaxy’s Edge gibi PS VR2’de bulunan oyunların çoğu diğer VR başlıklarında da mevcuttur

Şu anda PS VR2’de oynanabilen oyunların çoğu başka kulaklıklarda da mevcutsa, oyuncular neden diğerlerine tercih etsin?

Midler, “Pistte de pek bir şey yok,” diyor.

Şimdilik Sony, ağır işlerin çoğunu yapmak için Horizon Serisi VR’ye güveniyor.

Sürüm, 2017’de Aloy karakteri tarafından ünlenen kıyamet sonrası dünyada dağlara tırmandığınızı ve bir yay ve okla avlandığınızı görüyor.

“Oyunun beni bu kadar çabuk kolumu esnetmesine ve sanal bir dağa çıkma konusunda canımın yanmasına neden olmasına şaşırdım ve biraz da utandım!” Güler.

Jurassic Park’taki sahnelerle karşılaştırılabilir bir şekilde burayı evimiz olarak adlandıran makinelerin ölçeğini yakalar.Uzun boyunlu, hantal bir tür mekanik zürafanın altına girdiğiniz anlar vardır ve oyun gerçekten beyninizi kandırarak zürafa yapmanızı sağlar. bu dünyada olduğunu sanıyorsun.

“Oyun da bunu destekliyor – bu sadece bir tema parkı deneyimi değil.”

Fotoğraf başlığı,

Horizon: Call of the Mountain, oyuncunun gözden düşmüş eski bir asker olduğu Horizon serisinin bir parçasıdır.

Orijinal PlayStation VR oyunları şu anda yeni kardeşleriyle uyumlu değil. Bu, bu konsol için bir oyun kitaplığı oluşturan oyuncuların PS VR2’ye yükseltmeyi seçerlerse baştan başlamaları veya bir çözüm sunulup sunulmadığını görmek için beklemeleri gerektiği anlamına gelir.

Middler’ın bunun VR oyunlarının geleceği olduğuna gerçekten inanan “en sert oyunculara” hitap edecek bir kulaklık olduğunu düşünmesinin bir nedeni de bu.

Önceki yinelemenin süresinin sonunda “terk edilmesi” nedeniyle, oyuncuların daha fazla oyun yapmak için zaman ve para yatırmak için “PlayStation’a büyük bir inancı” olması gerektiğini savunuyor.

PS VR2’nin pek çok olumlu yanı var ama aynı zamanda pek çok soruyu da gündeme getiriyor – bugüne kadarki VR oyun deneyiminin küçük bir evreni.

Bu donanım kesin cevaplar vermiyor, bu nedenle sanal gerçekliğin oyunların geleceğindeki rolü, muhtemelen bir süre daha sektördekiler için bir konuşma konusu olacak.