Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Pseudosuchian’ adı verilen antik timsah benzeri sürüngen keşfi

‘Pseudosuchian’ adı verilen antik timsah benzeri sürüngen keşfi

Dünya tarihi pek çok büyüleyici canlıyı barındırır; bunların bazıları, sözde ayaklılar gibi, günümüzde bile uzmanları şaşırtmaya devam etmektedir.

Bu tür canlılara bir örnek, Brezilya’nın kalbinde yer alan ve Tersiyer masallarına dikkate değer bir katkı oluşturan, yakın zamanda keşfedilen yeni yırtıcı sürüngen türüdür.

Bu son keşif, sözde sürüngenler olarak bilinen timsah benzeri sürüngenlerin eski bir soyuna ışık tutuyor. Parvosuchus orelloiŞimdi bu “sahte timsahları” ve gezegenimizin geçmişindeki rollerini anlamak için bir yolculuğa çıkalım.

İntihar benzeri insanların üçüncül hikayeleri

Dinozorlar sahneye bile çıkmadan önce, sahte dinozorlar herkesin gözleri önünde Dünya yüzeyinde caka satarak geziniyordu. Yaklaşık 252 ila 201 milyon yıl önce, Üçüncül Dönem’de gezegenimizde yaşadılar ve o zamanın en yaygın dört ayaklı sürüngenleriydi.

Varlıkları en iyi şekilde besin zincirinin en üstünde yer alan devasa etobur topluluklar tarafından tanımlanır.

aynı zamanda, İnce böceklerBu yırtıcı hayvanların daha küçük akrabaları da bu dönemde yer aldı ve bunların izleri Çin ve Arjantin gibi bölgelerde biliniyor.

Hikayemizin kahramanı Brezilyalı bilim adamı Rodrigo Müller, parazit organizmalara dair anlayışımıza renk kattı. Bu konuyu daha derinlemesine inceleyelim.

Sudosoukianlar harika bir klandı

Sahte timsahlar veya “sahte timsahlar”, modern kuşların ve timsahların kardeşleri ve bunların soyu tükenmiş akrabaları olan çok çeşitli arkozorlar grubuna aittir.

Evlerinde bulundukları ortamlar kadar çeşitli boyut, şekil ve yaşam tarzları sergileyerek geliştiler, çeşitlendiler ve uyum sağladılar. Birkaç önemli gruba ayrılabilirler:

  • AetosauriaGeniş, düz gövdeleri ve kısa bacaklarıyla bilinen, ağır zırhlı, bitki yiyen yaratıklar.
  • Aile kuşlarıKuş ve timsah özelliklerinin ilginç bir birleşimi olan “Kuş timsahları” muhtemelen aktif yırtıcılardı.
  • rayoshidaiZamanlarının gerçek devleri, güçlü uzuvları ve korkunç ısırıkları olan büyük yırtıcılardı.
  • Crocodylomorpha:Başlangıçta küçük ve karada yaşayan, daha sonra yarı sucul yeteneklere dönüşen günümüz timsahlarının ataları.
READ  NASA teleskopu derin uzayda kozmik bir soru işareti tespit etti

Antik çağa uyum sağlama yeteneğinin anatomisi

Homopodlar, uyum sağlama yeteneklerini ve evrimsel başarılarını örnekleyen şaşırtıcı bir dizi anatomik özellik sergiliyor. Kafataslarının ve dişlerinin şekilleri beslenme ve yaşam tarzlarının çeşitliliğini gösteriyordu.

Yırtıcı türlerin eti parçalamak için keskin, tırtıklı dişleri varken, otçul türlerin bitki materyalini öğütmek için düz dişleri vardı.

Aynı şekilde uzuv yapıları da yaşam tarzlarına göre büyük farklılıklar gösteriyordu. Örneğin raeosuchidlerin yırtıcı, karasal yaşam tarzlarına uygun güçlü, sütun benzeri uzuvları vardı. Öte yandan ilk timsahların uzuvları daha inceydi ve hem karada hem de suda yaşamaya uygundu.

Pek çok sahte sürüngende, özellikle de aetosaurlarda görülen bir diğer önemli özellik, kemik plakalardan veya dermal kemiklerden oluşan geniş vücut zırhının varlığıdır. Bu kalkanlar yalnızca koruma sağlamakla kalmamış, aynı zamanda sıcaklığın düzenlenmesinde de rol oynamış olabilir.

Üçlü ekosistem ve parasosyal roller

Sahte dinozorlar sadece hayatta kalmakla kalmadı, aynı zamanda farklı çevresel ortamlarda da geliştiler. Rheosuchidler gibi türler karadaki baskın yırtıcı hayvanlardı; aetosaurian dinozorlar ise ekosistemlerindeki birincil otçullardı. Hatta bazı sözde dinozorlar bütünsel veya genelci bir beslenmeyi bile seviyorlardı.

Ne yazık ki, sahte dinozorların çoğu, volkanik aktivite, iklim değişikliği ve erken dinozorlar gibi yeni ortaya çıkan arkozorlarla rekabet nedeniyle Tersiyer’in sonunda ortadan kayboldu.

Ancak timsah soyu devam etti ve bugün gördüğümüz timsah grubuna dönüştü.

Yeni Brezilya keşfi: Parvosuchus orelloi

Rodrigo Müller’in son keşfine dönelim. Brezilya’daki Santa Maria Formasyonu’nda bulunan bir örnekten yeni bir deniz kaplumbağası türü buldu.

Kısmi iskelet yaklaşık 237 milyon yaşındadır ve tam bir kafatası, 11 sırt omuru, leğen kemiğinin bir kısmı ve kısmen korunmuş uzuvlardan oluşur.

Parvosuchus benzeri bir sürüngen olan Parvosuchus aurelioi adı verilen eski bir timsah benzeri sürüngen. İmaj kredisi: Matheus Fernandes

vaftiz Parvosuchus orelloiBu isim, fosil materyalini bulan amatör paleontolog Pedro Lucas Porcella Aurelio’ya ithafen verilmiştir.

READ  Odysseus Ay'a iniş aracı evin uzaydan ilk görüntülerini geri gönderdi

Bu küçük timsah benzeri yaratığın bir metreden daha kısa olduğu tahmin ediliyor ve sivri, geriye doğru kavisli dişlerle dolu uzun, ince bir çenesi var.

Bu hayret verici keşif, Brezilya’da teyit edilen bu türden ilk türü temsil ediyor ve Tersiyer döneminde sahte dinozorlar arasındaki şaşırtıcı çeşitliliğe dikkat çekiyor.

Üçüncü Çağ’dan modern çağa

Üçüncül ve Suician dünyalarındaki bu yolculuk, Dünya’nın zengin ve çeşitli tarihinin bir kanıtıdır.

Keşif Parvosuchus orelloi Brezilya’da bu sürüngenlerin keşfi, bu antik sürüngenlerin devasa mirasını ortaya çıkarma açısından önemli bir başarıyı temsil ediyor. Bize bir zamanlar gezegenimizin manzaralarını süsleyen, hem büyük hem de küçük yaratıkların bulunduğu inanılmaz biyolojik çeşitliliği hatırlatıyor.

Asalak organizmalar üzerine yapılan çalışmalardan elde edilen bilgiler, dünyamızın ekolojik geçmişine dair içgörüler sağlar ve yaşamın uyum ve dayanıklılığını gösterir.

Dünyanın geçmişine ilişkin arşivleri ortaya çıkarmaya devam ettikçe, her yeni keşif; Parvosuchus orelloiBu keşif bizi yaşamın harika dokusunu ve onun milyonlarca yıl boyunca nasıl geliştiğini anlamaya bir adım daha yaklaştırıyor.

Araştırmanın tamamı dergide yayınlandı Bilimsel raporlar.

———

Okuduğunu beğendin mi? İlginç makaleler, özel içerik ve en son güncellemeleri almak için bültenimize abone olun.

Eric Ralls ve Earth.com tarafından sunulan ücretsiz bir uygulama olan EarthSnap’te bizi tanıyın.

———