Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sürücüler Minnesota’da en çok geyikle nerede karşılaşıyor?

Sürücüler Minnesota’da en çok geyikle nerede karşılaşıyor?

Bu, kuzeydeki orman yollarında veya görünürlüğün zor olduğu uzun, dolambaçlı virajlarda gerçekleşmez. Meralarda ya da çiftliklerin ve yoğun mısır tarlalarının içinden geçen dar yollarda görülmez. Minnesota’da bir geyiğin aniden bir arabanın önüne atlayıp kazaya neden olabileceği en muhtemel yer, Minneapolis’in hemen dışında, eyaletteki en işlek yollardan biri olan Maple Grove ile St. Cloud arasındaki Interstate 94’tür.

Doğal Kaynaklar Araştırması’ndan yaban hayatı biyoloğu Ron Moen, “Gerçek kentsel metropol alanının dışına ve Twin Cities banliyölerine girdiğinizde, burada çok yüksek yoğunluktaki geyiklerin ve çok sayıda trafiğin birleştiği noktayla karşılaşırsınız” dedi. Duluth’taki enstitü.

Enstitüdeki ve Minnesota Üniversitesindeki bilim insanları, sürücülerin eyalette geyiklerle çarpışma olasılığının en yüksek olduğu yerleri haritalandırmak için bir projeyi tamamlamaya çalışıyor. Henüz yayınlanmayan harita yaz sonuna doğru kamuoyunun kullanımına sunulacak. Moen, verilerin yol mühendislerinin en tehlikeli alanları bulmasına ve yaban hayatı çitleri veya diğer koruma önlemlerini yerleştirmeye öncelik vermesine yardımcı olacağını umuyor.

Araştırmaya göre Minnesota’da her yıl geyik arabalarının karıştığı kazaların yaklaşık üçte ikisi Twin Cities’in dışında, özellikle de St. Cloud’a giden banliyölerde meydana geliyor.

Moen, bunun nedeninin geyik çarpışmalarında üç ana faktör olduğunu söyledi: Araç hızı, yoldaki araba sayısı ve bölgedeki geyik miktarı.

Otoyol hızlarını da eklediğinizde banliyö alanları, sürücülerin geyiklerden kaçınmasının özellikle zor olduğu yerler haline gelebilir.

Moen, kendisinin ve diğer araştırmacıların kazalarda görmenin verilerin gösterdiğinden çok daha büyük bir rol oynayabileceğine inanarak çalışmaya başladıklarını söyledi. Ormanlık alanlardaki geniş, dolambaçlı yolların geyiklere çarpma olasılığı beklenenden daha azdı.

“Belki de bunun nedeni kısmen insanların viraja daha fazla dikkat etmesi ve biraz yavaşlamasıdır” dedi.

Çalışmanın masrafları, yolları sürücüler ve yaban hayatı için daha güvenli hale getirme çabalarının bir parçası olarak eyaletin Çevresel Güven Fonu tarafından karşılandı.

READ  100 milyar yıl yaşayacak bir yıldızın yörüngesinde dönen Dünya boyutunda yeni bir gezegenin keşfi

Minnesota Ulaştırma Bakanlığı yakın zamanda nesli tükenmekte olan kaplumbağaların üreme alanlarının yakınındaki basit tel örgülerin her baharda arabaların öldürdüğü hayvan sayısını önemli ölçüde azalttığını keşfetti. Geyik, Kanada geyiği ve Kanada geyiği gibi daha büyük hayvanlar için batı eyaletleri yoğun otoyollar üzerinde başarıyla köprüler inşa etti.

Her yıl kaç geyik vuruluyor?

Her yıl Minnesota sürücülerinin çarptığı geyiklerin sayısını saymak zor.

şiddetli 1200 geyik olayıMinnesota Kamu Güvenliği Departmanına göre, trafik kazaları çok sayıda ölüme, düzinelerce hastaneye kaldırılmaya ve tahmini 20 milyon dolarlık mal kaybına neden oluyor ve her yıl polise bildiriliyor. Ancak bu kazalar yalnızca en kötü durumları temsil ediyor ve genellikle motosikletleri, ciddi yaralanmaları veya harap olmuş veya ciddi şekilde hasar görmüş arabaları içeriyor.

Moen, geyik çarpışmalarının büyük çoğunluğunun (yüzde 90’dan fazlası) polise bildirilmediğini söyledi.

Devlet Çiftlik Sigorta Şirketi tahmini Minnesotalılar her yıl yaklaşık 35.000 geyikle çarpışıyor ve yüz milyonlarca dolarlık maddi hasara neden oluyor. Ancak şirketin bu sayıya ulaşmak için geliştirdiği formül kamuoyuna açıklanmıyor.

Yeni harita çalışmasının bir parçası olarak Moen, hangi sayı kaynağının gerçeğe en yakın olduğunu görmek için birkaç ay boyunca yol kenarlarında devriye gezerek geyik leşlerini saydı.

“Eyalet çapında yeni bir tahminde bulunmadık, ancak State Farm’ın tahmini sağa daha yakın. 35.000 veya 36.000 doğru büyüklük sırasıdır” dedi.

Moen, Minnesota’daki en iyi çözümlerin çitler ve sürücü eğitiminin bir kombinasyonunu içerebileceğini söyledi.

Yaban hayatı köprülerinin, büyük hayvanların tepelerden ve dağlardan aşağı öngörülebilir göç yolları boyunca hareket ettiği eyaletlerde en etkili göründüğünü söyledi.

“Batı’da geyik ve diğer toynaklı hayvanlar aslında belirli bölgelere kaçırılıyor. Ülkemizde geyikler ise her yerdeler ve her yerde yollardan geçiyorlar” dedi.

READ  Gökbilimciler, birbirine çok yakın iki süper kütleli kara delik buldu.

Ancak, özellikle banliyö otoyollarında ve bazı büyük çitlerde biraz daha yavaş sürüşün, geyiklerin doğrudan arabanızın önünden geçmesini engelleyebileceğini söyledi.