Mayıs 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Putin, Batı’nın Rus kültürüne JK Rowling’in ‘ortadan kaldırılmış’ Rusya’sı gibi davrandığını söyledi

Vladimir Putin, Batı’yı Rus kültürüne karşı ayrımcılık yapmakla suçladı ve Rus kültürel şahsiyetlerine yönelik muameleyi “iptal edilen” Harry Potter yazarı J.K. Rowling’inkiyle karşılaştırdı.

Cuma günü önde gelen kültürel şahsiyetlerle televizyonda yayınlanan bir toplantıda Putin, Batı’nın “1.000 yıllık bir kültürü, halkımızı ortadan kaldırmaya çalıştığını” söyledi. Rus sanatçıların katıldığı etkinlikler Ukrayna’nın işgalini protesto etti.

Putin, “Artık bir ilga kültürüyle meşguller, hatta Çaykovski, Şostakoviç ve Rachmaninov’u afişlerden çıkarıyorlar. Şimdi Rus yazarları ve kitapları ortadan kaldırıldı” dedi.

Ödüllü Rus şefin konserleri de dahil olmak üzere, savaşa destek verdiğini ifade eden Rus kültürel figürlerinin yer aldığı bir dizi etkinlik iptal edildi. Valery GergievCuma günkü toplantının bir parçası olan Putin’in bir arkadaşı ve destekçisi.

Cardiff Filarmoni Orkestrası’nın Rus besteci Çaykovski’yi programından çıkarmasıyla birlikte, Rus kültürel figürlerinin öldüğü bazı etkinlikler de terk edildi. eleştirmek Batılı kültürel figürler tarafından.

Putin konuşmasında, “istenmeyen edebiyata” karşı böyle bir kampanyanın en son 1930’larda Nazi destekçilerinin kitapları yaktığı zaman başlatıldığını söyledi.

Rusya’nın tedavisini Rowling’in trans bireyler hakkındaki yorumlarını çevreleyen tartışmalarla karşılaştırmaya devam etti. Putin, “Geçenlerde çocuk yazarı Joan Rowling’i iptal ettiler çünkü dünya çapında yüz milyonlarca kopya satan kitapların yazarı, sözde cinsel özgürlüklerin hayranları arasında popüler değildi.”

Cuma günü Rowling, hapisteki Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny hakkında Twitter’da bir makale yayınlayarak Putin’in yorumlarından uzaklaştı. İngiliz yazar, #IStandWithUkraine hashtag’ini ekleyerek şunları yazdı: “Batı’nın kölelik karşıtı kültürünün eleştirileri, belki de şu anda direniş suçu için sivilleri katleden veya eleştirmenlerini hapsedip zehirleyenlerden daha iyi değil.”

Geçmişte Putin, kaldırma kültürünü koronavirüsle karşılaştırarak Batılı “liberal” değerlere yönelik hor gördüğünü defalarca dile getirdi. Geçen yıl bir Rus gazeteci tarafından Rowling hakkında soru sorulduğunda Putin, “geleneksel yaklaşıma bağlı kaldığını – kadın kadındır, erkek erkektir, anne annedir ve baba babadır” dedi.

Moskova’daki Carnegie Vakfı’ndan Andrei Kolesnikov, Putin’in Cuma günkü konuşmasının Rus liderin Batı’ya yönelik “çarpık” görüşüne bir başka ipucu verdiğini söyledi. Kolesnikov, “Putin danışmanlarından aldığı bilgileri kullanıyor ve ardından Batı için kendi gerçekliğini yaratıyor” dedi. Batı’da meydana gelen bazı uç örnekleri duyar ve ardından bunun trend olduğuna kendini ikna eder. Nüansları sevmez.”

Kolesnikov, Cuma günkü Rusya’nın kültürel seçkinleriyle yaptığı görüşmenin, Rus kamuoyuna, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinden dört hafta sonra Batı’nın ülkeye karşı paralel bir kültür savaşı yürüttüğünü göstermeyi amaçladığını söyledi. Putin, Ruslara kültürel olarak da kuşatma altında olduklarını anlatmak istiyor. Batı, bunu geleneksel Rus değerlerine karşı amansız bir savaş olarak görüyor.

READ  Zelensky, Rusya'nın Mariupol'da yaptıklarının "yüzyıllarca hatırlanacak" dedi