Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Putin karşıtı güç lideri, Rusya sınırlarına daha fazla baskın yapılmasını beklediklerini söyledi | Silah haberleri

Kendisini Rus Gönüllü Kolordusu’nun komutanı olarak tanımlayan Denis Kapustin, birliğinin Rusya topraklarına yeniden baskın düzenleyeceğini söyledi.

Bu hafta Rusya’nın sınır bölgesine baskın düzenleyen Rus savaşçıların komutanı, grubunun yakında Ukrayna’dan Rusya topraklarına daha fazla saldırı düzenleyeceğini söyledi.

Kendisini Rus Gönüllü Kolordusu’nun (RVC) komutanı olarak tanımlayan Denis Kapustin, Moskova’nın Rusya’nın Belgorod bölgesinde yaklaşık 24 yıl süren bir saldırıyı püskürttüğünü açıklamasından bir gün sonra Çarşamba günü Rusya sınırının Ukrayna tarafında gazetecilere konuştu. yıl. saat.

Kendisini gazetecilere Beyaz Rex çağrı işaretiyle tanıtan ve aşırı sağcı Rus milliyetçisi olarak tanınan Kapustin, “Bizi bu tarafta tekrar göreceğinizi düşünüyorum.” dedi.

Kamuflaj giysili yaklaşık 30 savaşçıyla çevrili Moskova doğumlu Kapustin, “Operasyon devam ediyor” dedi.

“Rusya topraklarında gerçekleştirilen her operasyon, askeri liderliği çok sayıda kuvveti tam olarak bu çeyreğe nakletmeye zorluyor, böylece cephenin bazı kısımlarını, sınırların bazı kısımlarını açığa çıkarıyor.”

“Gelecek için planlarımız, Rusya Federasyonu’nun kesinlikle gireceğimiz yeni bölgeleri … Biraz sabırlı olmalı ve sadece birkaç gün beklemelisiniz.”

Rus Gönüllü Birlikleri (RVC) komutanı, Denis Nikitin veya lakabıyla Beyaz Rex olarak da bilinen Moskova doğumlu Denis Kapustin, 24 Mayıs 2023’te Ukrayna’da Rusya sınırı yakınlarında gazetecilere konuşuyor. [Viacheslav Ratynskyi/Reuters]

Ukrayna’da faaliyet gösteren iki silahlı grup – RVC Kapustin Ordusu ve müttefik Rusya Özgürlük Kolordusu – Pazartesi ve Salı günkü saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Kiev, Rusya’nın Putin karşıtı güçleri tarafından Rus ordusuna karşı gerçekleştirildiğini belirterek, saldırıya katılmadığını söyledi.

Kapustin, görevini, diğer Rusları harekete geçirmeyi amaçlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yönetimindeki “adaletsizlik” ve “işkence” ile mücadele etmek olarak tanımladı.

“Onlara kanıtlamak istiyorum [Russians] Zorbalarla savaşabileceğinizi ve Putin’in gücünün sınırsız olmadığını.

Kapustin, Ukrayna makamlarının “bizi cesaretlendirdiğini” ancak bu görev için silah, ekipman veya talimat sağlamadığını da sözlerine ekledi.

Belgorod bölge valisi Vyacheslav Gladkov, sınır ötesi saldırıda iki kadının öldüğünü, en az 12 kişinin de yaralandığını bildirdi.

READ  İngiltere hükümeti otuz yıldaki ilk yeni kömür madenini yakıyor

Yerel Rus medyası da Perşembe günü saldırıda tahminen 500 evin hasar gördüğünü ve 200’ünün yıkıldığını bildirdi. Basında çıkan haberlerde, yetkililerin bölgenin Grivorun semtindeki sokaklara ve binalara bırakılan mayınları tespit edip üretmek için çalıştıkları için, Belgorod’daki evlerinden kaçan sakinlerin bazı bölgelere henüz geri dönmediği bildirildi.

Rus ordusu, dikkatleri Rusya’nın bombalanan Bakhmut kentindeki kazanımlarından uzaklaştırmayı amaçlayan bir sabotaj görevinde, saldırganları topçu ve hava saldırılarıyla yendiğini ve “Ukraynalı milliyetçiler” olarak tanımladığı 70’ten fazlasını öldürdüğünü söyledi.

Kapustin, kendi tarafındaki toplam kayıpların iki ölü ve on yaralı olduğunu söyledi.

Doğal olarak Ukrayna ordusu yaralılarımızı aldı. Ancak bundan daha fazlası işleri zorlaştıracaktır” dedi ve Ukrayna’nın operasyonlarına müdahil olmasına atıfta bulundu.

“Eyalet sınırları dışında verdiğimiz her karar bize ait. Açıkçası, sorabiliriz [Ukrainian] Plan yapmalarına yardımcı olacak yoldaşlar ve arkadaşlar.

ABD merkezli Karalama Karşıtı Birlik tarafından “Rus neo-Nazisi” olarak tanımlanan Kapustin’in cüretkar sınır ötesi baskını Kremlin’i utandırdı ama aynı zamanda aşırı sağcı Rus milliyetçilerinin Ukrayna’ya müdahalesi ve bunun ülkeyi nasıl etkileyebileceği konusunda soru işaretleri uyandırıyor. . Batılı müttefiklerin Kiev’e silah sağlamaya hazır olması.

Kapustin, grubunun sağcı olduğunu kabul etti. Kendisine Nazi denilmesinin sakıncası olup olmadığı da soruldu.

“Benim kendi görüşlerim var, ulusal görüşler, geleneksel görüşler, sağcı görüşler. Biliyorsunuz, beni asla gamalı haçlı bir bayrak sallarken bulamazsınız. Beni asla Hitler işaretiyle elimi kaldırırken bulamazsınız. Neden bana öyle diyorsunuz?

Savaşçılarının Rus topraklarına yapılan baskında ABD askeri teçhizatı kullandığına dair basında çıkan haberler defalarca sorulduğunda – ekipman Ukrayna’nın kendisini bir Rus işgaline karşı savunmasına izin vermek için sağlandı – Kapustin doğrudan yanıt vermeyi reddetti.

“Silahlarımı nereden aldığımı tam olarak biliyorum. Maalesef Batılı ortaklardan değil. Rusya’nın Bakhmut Muharebesi’nde Batı askeri teçhizatını ele geçirdiğini ve bu teçhizatın karaborsadan satın alınabileceğini kaydetti.

READ  Şili, bakır madeninin yakınındaki bir çukurda 'sonuçlar' arıyor

Batı askeri yardımının ne yazık ki gidip geldiğini, baskınlara uğradığını açıkça belirttiğimi düşünüyorum. Örneğin Bakhmut’ta birçok Amerikan zırhlı aracının ve zırhlı aracının Rus kuvvetleri tarafından basıldığını biliyorum.

ABD’li yetkililer Çarşamba günü, ABD araçlarının Rusya topraklarında kullanıldığına dair raporları incelediklerini söylediler.

Kremlin, sınır ötesi saldırıda ABD askeri donanımının kullanılmasının Batı’nın savaşa artan katılımını gösterdiğini söyledi.

24 Mayıs 2023’te Ukrayna’da Rusya sınırına yakın bir zırhlı savaş aracıyla Rus Gönüllü Kolordusu üyeleri [Viacheslav Ratynskyi/Reuters]

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, “Bu teçhizatın ordumuza karşı kullanıldığı bir sır değil. Batılı ülkelerin bu çatışmaya doğrudan ve dolaylı müdahalesinin her geçen gün arttığı bir sır değil. Uygun sonuçları çıkarıyoruz.”

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu Çarşamba günü Moskova’nın sınır ötesi baskınlara “çok sert” yanıt vereceğine söz verdi.