Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’in Çin ziyareti yaptırımlara boğuldu

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin ve meslektaşlarından oluşan bir heyet, Pekin ile ekonomik bağları ilerletmek umuduyla bu hafta Çin’e gitti.

Ancak Mişustin’i ziyarete davet eden muadili Başbakan Li Qiang’ın Salı günü Çin-Rusya iş forumunda onunla görüşmeyi reddettiği bildirildi. Bir Rus gazetesine göre Vedomosti.

Büyük Çinli şirketlerin üst düzey yetkilileri ve yöneticileri de onunla ve Ukrayna’daki Rus savaşı nedeniyle çoğu Batı’da yaptırımlar altında olan meslektaşlarıyla görüşmeyi reddetti. Vedomosti adı geçen.

yerine, bana mesaj gönder Rusya ile işbirliği inşa etmek ve Rus-Çin ticaretini teşvik etmekle ilgilendiğini ifade eden foruma, göre Küresel Zamanlar.

Mişustin, Rusya’nın işgalini başlattığı 2022’den bu yana Pekin’i ziyaret eden en üst düzey Rus yetkili oldu.

Bir kaynak, “Konuşmak isteyen ve konuşmaya hazır olan büyük işadamlarının bile yetkililerle görüşmesine izin verilmedi – en ufak bir risk bile almak istemediler” dedi. Vedomosti.

Uçuş sırasında başka tacizlerin de ortaya çıktığı bildirildi. Bir Çin döviz bürosu, yaptırım uygulanan bir kişinin adını paylaştığı için uçuşta bir Rus yetkiliye 100 yuan göndermeyi reddetti.

Mişustin ziyareti sırasında tökezlese de Çin cumhurbaşkanı ile görüşmeyi başardı. Xi Jinping Şangay’a varmak ve ekonomik anlaşmalar üzerinde çalışmak, Moskova Times adı geçen. Mişustin ile tanışan Shi Pekin’de Ayrıca yaptığı açıklamada, Çin’in ortak çıkarlar doğrultusunda Rusya ile çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Xi, “Çin, her iki tarafı da ilgilendiren temel konularda Rusya’nın yanında kararlı durmaya isteklidir” dedi.

Li Mişustin Pekin’de kabul edildi Ayrıca.

Ziyaret Rusya Başbakanı ile son buldu. Çin ile bir dizi anlaşma imzalayınReuters’e göre.

Görünüşe göre karışık tepkiler, Moskova Ukrayna’da savaş yürütürken Çin’in Rusya ile stratejik açıdan önemli bir ilişkiyi dengelemeye çalışmasıyla geliyor.

READ  Polonya, Ukrayna'ya Leopard tankları göndermek için ittifak arıyor

Bir ABD istihbarat analizi, Çin başkanının 2022’nin başlarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir savaş çabasına şaşırdığını bildirdi. Ancak Çin bazı yönlerden fayda sağladı, Azaltılmış Rus petrolünden yararlanın Bloomberg’in bildirdiğine göre, Şubat ayı boyunca toplanan rakamlara göre, Rus enerji ürünleri ithalatının 88 milyar dolara çıkmasına izin veriyor.

Çin, Ukrayna’daki savaşı alenen kınamaktan kaçındı ve son zamanlarda, Rusya için daha kabul edilebilir şartlar olsa da, Ukrayna ile Rusya arasında arabuluculuk yapmak için adım attı.