Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Putin, Orban’a Ukrayna’nın barış istiyorsa teslim olması gerektiğini söyledi – Euractiv

Putin, Orban’a Ukrayna’nın barış istiyorsa teslim olması gerektiğini söyledi – Euractiv

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 Temmuz Cuma günü Viktor Orban’a, Macaristan liderinin Avrupa Birliği, ABD ve Kiev’i kızdıran Moskova ziyaretinde Ukrayna’nın barış istiyorsa fiilen teslim olması gerektiğini söyledi.

Putin, Rusya cumhurbaşkanının Ukrayna’daki ihtilafla ilgili “gerçekten yararlı ve samimi bir görüşme” olarak tanımladığı Kremlin’deki görüşmeler için AB’nin Moskova nezdindeki en dost canlısı lideri Orban’ı ağırlıyordu.

Avrupa Birliği’nden bazı yetkililer, Macaristan Başbakanı’nın sürpriz ziyaretini eleştirerek, bunun 27 ülkeden oluşan bloğun çatışmadaki konumunu baltalama tehdidinde bulunduğunu söyleyerek, Macaristan Başbakanı’nın Brüksel’i temsil etmediğini vurguladı.

Macaristan Başbakanı Orban, Kiev ziyaretinin ardından günler sonra Moskova’yı ziyaret etti

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Kiev ziyaretinden sadece birkaç gün sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere 4 Temmuz Perşembe günü Moskova’ya gitti; bu gezi, kendisine AB yetkilileri ve diplomatlardan sert bir tepki gelmesine neden oldu.

Putin ikili görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iki liderin Ukrayna’daki çatışmayı “çözmenin olası yolları hakkında konuştuğunu” söyledi.

Kremlin lideri, Ukrayna’nın tüm güçlerini Moskova’nın ilhak ettiği bölgelerden çekmesi yönündeki talebini yineledi ve Kiev’in “zaferle sonuçlanana kadar savaş yürütme fikrinden vazgeçmeye hazır olmadığını” söyledi.

Putin, görüşmelerin başında, bu hafta başlarında Kiev’i ziyaret eden Orban ile Ukrayna’daki çatışmaya ilişkin “gelişen nüansları tartışmak” istediğini söyledi.

Orban ise iki taraf arasında “pozisyonların birbirinden çok uzak” olduğunu fark ettiğini söyledi.

“Savaşın sona ermesi ve barışın sağlanması için atılması gereken adım sayısı çoktur” dedi.

Ziyaret, Macaristan’ın Avrupa Birliği’nin dönem başkanlığını üstlenmesinden birkaç gün sonra gerçekleşti ve Putin, Orban’a kendisinden Ukrayna konusunda “Avrupalı ​​ortakların konumunu” tanımlamasını beklediğini söyledi.

Ukrayna hükümeti toplantıyı eleştirdi ve planlamada kendisinin payı olmadığını vurguladı.

Kiev Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Bu geziyi gerçekleştirme kararı, Ukrayna ile herhangi bir anlaşma veya koordinasyon olmaksızın Macar tarafı tarafından alınmıştır.” dedi.

READ  İki Çinli balıkçı, izinsiz girdikleri iddiasıyla Tayvan Sahil Güvenliği ile kovalamaca sonrasında boğuldu.

AB’nin yetkisi yok

Avrupa Birliği liderleri gezi sırasında Orban’a saldırdı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Twitter’da şunları yazdı: “Gerginliğin azaltılması Putin’i durdurmayacak.”

“Ukrayna’da kapsamlı, adil ve kalıcı barışa ulaşmanın yolu yalnızca birlik ve kararlılıktan geçer.”

Avrupa Birliği dış politika sorumlusu Josep Borrell yaptığı açıklamada, “Orban’ın Moskova ziyareti yalnızca Macaristan ile Rusya arasındaki ikili ilişkiler çerçevesinde gerçekleşiyor.”

“Orban, Moskova’yı ziyaret etmek için Avrupa Birliği Konseyi’nden herhangi bir izin almadı.”

Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırısına güçlü bir şekilde karşı olduğunu ifade ederek, Moskova’ya 14 tur benzeri görülmemiş yaptırımlar uyguladı.

Borrell, “Bu pozisyon, Avrupa Birliği ile Başkan Putin arasındaki resmi temasları hariç tutuyor. Bu nedenle, Macaristan Başbakanı hiçbir şekilde Avrupa Birliği’ni temsil etmiyor.” dedi.

“Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Başkan Putin’i, çocukların Ukrayna’dan Rusya’ya zorla sınır dışı edilmesindeki rolü nedeniyle suçladığını ve hakkında tutuklama emri çıkardığını belirtmekte fayda var.”

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel daha önce “Ukrayna ile ilgili herhangi bir tartışmanın Ukrayna olmadan yapılamayacağı” şeklindeki ortak tutumu vurgulamıştı.

Beyaz Saray da ziyareti “verimsiz” olarak nitelendirerek eleştirdi ve Macaristan’ın da üyesi olduğu NATO askeri ittifakı ziyaretten uzaklaştı.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, Orban’ın ziyaretinin “barış amacına ilerlemeyeceğini ve Ukrayna’nın egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığının ilerletilmesinde verimsiz olduğunu” söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Orban’ın gezisini ittifaka bildirdiğini ancak Macar liderin “bu toplantılarda NATO’yu temsil etmediğini, ülkesini temsil ettiğini” vurguladı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Rus devlet televizyonuna ziyaretin Orban’ın fikri olduğunu söyledi ve Rus yetkililerin geziden ancak Çarşamba günü, Orban’ın Kiev’i ziyaretinden sonraki gün haberdar olduklarını söyledi.

AB içinde Orbán’ın kınaması oybirliğiyle alınmadı. Mayıs ayındaki suikast girişiminden bu yana ilk kez Cuma günü kamuoyu önüne çıkan Slovakya Başbakanı Robert Fico, Orban’ın Moskova ziyaretine destek verdi ve sağlığının izin vermesi durumunda Macar mevkidaşıyla birlikte ziyarette bulunacağını söyledi.

“Endişe verici bir haber”

Macaristan’ın altı aylık Avrupa Birliği başkanlığı, orta Avrupa ülkesine önümüzdeki altı ay boyunca bloğun gündemi ve öncelikleri üzerinde kontrol sağlıyor.

READ  Avrupa Birliği, kendisini Çin ve Rusya'dan uzaklaştırırken Latin Amerika ile Karayipler arasındaki ilişkileri canlandırmaya çalışıyor

Orban’ın Moskova ziyareti, sağcı milliyetçinin Kiev’e sürpriz bir ziyarette bulunmasından birkaç gün sonra geldi ve burada Ukrayna liderliğini Rusya ile hızlı bir ateşkes sağlanması yönünde çalışmaya çağırdı.

Macar lider Cuma günü barışın diyalog olmadan sağlanamayacağını vurguladı.

Orban, Macaristan devlet radyosunda yaptığı olağan röportajda, Salı günü Ukrayna’ya yapacağı ziyaretle ilgili soru sorulduğunda, “Brüksel’de oturursak barışa yaklaşamayız. Harekete geçilmeli.” dedi.

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Orban’ın Moskova ziyaretine inanmadığını ifade ederken, Finlandiya Başbakanı Petteri Orbo bunu “rahatsız edici bir haber” olarak nitelendirdi.

Bu, Avusturya Başbakanı Karl Nehmmer’in Nisan 2022’deki ziyaretinden bu yana Avrupalı ​​bir liderin Moskova’ya yaptığı ilk ziyaret.

Orban ile Putin arasındaki son görüşme Ekim 2023’te Pekin’de gerçekleşmişti ve enerji alanında iş birliği tartışılmıştı.

(Georgi Gotev’in düzenlemesi)

Euractiv ile daha fazlasını okuyun