Aralık 3, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Putin, Ukrayna’nın ilhak edilen bölgelerinde sıkıyönetim ilan etti

Putin, Ukrayna'nın ilhak edilen bölgelerinde sıkıyönetim ilan etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü, Moskova tarafından ilhak edilen Ukrayna’nın dört bölgesinde sıkıyönetim ilan etti ve Rusya’daki tüm bölge valilerine ülke çapında geniş kapsamlı yeni kısıtlamalara kapı açan acil durum yetkileri verdi.

Putin, sıkıyönetim kapsamında hangi adımların atılacağını hemen açıklamadı, ancak emrinin Perşembe gününden itibaren geçerli olduğunu söyledi. Kararnamesi, kolluk kuvvetlerine, ilhak edilen bölgelerde bölgesel savunma kuvvetleri kurmak için özel teklifler ve emirler sunmaları için üç gün verdi.

Yakında, Rus parlamentosunun üst meclisi, Putin’in ilhak edilen Donetsk, Kherson, Luhansk ve Zaporizhia bölgelerinde sıkıyönetim ilan etme kararını onayladı. Kabul edilen mevzuat, bildirgenin seyahat ve halka açık toplantılara kısıtlamalar, daha sıkı kontrol ve kolluk kuvvetleri için daha geniş yetki içerebileceğini belirtti.

Putin, Güvenlik Konseyi toplantısının başında televizyonda yaptığı konuşmada, “Rusya’nın güvenliğini, geleceğini ve halkımızın korunmasını sağlamak için büyük ölçekte çok zor görevleri çözüyoruz.” Dedi. “Ön cephede olanlar, atış poligonlarında ve eğitim merkezlerinde eğitim görenler, desteğimizi hissetmeli ve arkalarında büyük, büyük ülkemizin ve birleşik insanlarımızın olduğunu bilsinler.”

Cumartesi günü, Rusya Savunma Bakanlığı iki adamın Ukrayna yakınlarındaki bir askeri atış poligonunda askerlere ateş açarak 11 kişiyi öldürdüğünü ve 15 kişiyi yaraladığını söyledi. Bakanlık, adı açıklanmayan eski bir Sovyet cumhuriyetinden iki adamın bir eğitim tatbikatı sırasında gönüllü askerleri vurduğunu söyledi. elleriyle öldürürler. yangın tepkisi.

Putin, Rus bölge başkanlarının kararnamesi kapsamında sahip olacağı ek yetkilerin ayrıntılarını vermedi. Ancak emir, sıkıyönetimde öngörülen eylemlerin “gerektiğinde” Rusya’nın herhangi bir yerinde uygulanabileceğini belirtiyor.

Rus mevzuatına göre, sıkıyönetim, diğer kısıtlamaların yanı sıra halka açık toplantıların yasaklanmasını, seyahat yasakları ve sokağa çıkma yasaklarının uygulanmasını ve sansür uygulanmasını gerektirebilir.

Resmi RIA Novosti haber ajansı, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’un Putin’in emirlerinin Rusya sınırlarını kapatmayı öngörmediğini söylediğini aktardı. Gergin halkı sakinleştirmeye yönelik bariz bir girişimde, bölgesel yetkililer acil bir sokağa çıkma yasağı veya seyahat kısıtlaması planlanmadığını hemen duyurdular.

READ  Hindistan, kirlilikle mücadele için tek kullanımlık plastikleri yasaklıyor

Putin geçen ay yedek kuvvetlerin seferber edilmesini emretti ve yüz binlerce erkeğin Rusya’dan kaçmasına neden oldu.

Çarşamba günü, Rus lider ayrıca Putin’in “özel askeri operasyon” olarak adlandırmaya devam ettiği Ukrayna’daki çatışmalarla ilgili devlet kurumları arasındaki etkileşimi artırmak için bir koordinasyon komitesi kurulmasını emretti.

Komisyona başkanlık etmek üzere atanan Başbakan Mihail Mişustin, komisyonun silah ve askeri teçhizat tedarikini artırmaya, inşaat çalışmalarını yürütmeye ve ulaşımı kolaylaştırmaya odaklanacağını söyledi.

Rusya parlamentosunun alt meclisi Savunma Komitesi başkanı Andrei Kartapolov’a göre, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki bölgelerinde, yetkililer diğer önlemlerin yanı sıra kilit tesislerde güvenliği sıkılaştırmayı ve sürücüleri kontrol etmeyi planlıyor.