Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeni sahiplik önlemleri konusunda Hong Kong lideri, yabancı yetenekleri cezbediyor

Yeni sahiplik önlemleri konusunda Hong Kong lideri, yabancı yetenekleri cezbediyor

Hong Kong İcra Kurulu Başkanı John Lee, siyasi konuşmasını 19 Ekim 2022’de Hong Kong Yasama Konseyi’nde yapacak.

Paul Genç | Bloomberg | Getty Resimleri

Hong Kong İcra Kurulu Başkanı John Lee Çarşamba günü, kaybeden Asya finans merkezine yetenek ve yatırım çekmeyi planladığını duyurdu. Salgının başlangıcından bu yana binlerce sakin.

Temmuz ayında göreve başlamasından bu yana yaptığı ilk siyasi konuşmada Lee, hükümetin şirketleri şehre çekmek için 30 milyar HK$ (3.8 milyar$) tahsis edeceğini ve yetenekli kişileri Hong’da kariyerlerini sürdürmeye ikna etmek için sözde bir üst düzey yetenek planı başlatacağını söyledi. Kong”.

“Son iki yılda yerel işgücü yaklaşık 140.000 azaldı. Yerel yetenekleri beslemek ve elde tutmak bir yana, hükümet proaktif olarak dünyayı yetenekler için arayacak.” Konuşmasının resmi metnine göre.

Hong Kong Hang Seng Endeksi İlk işlemlerde biraz ilerledi ancak konuşmadan önce kazançlarından vazgeçti. En son %2 düştükten sonra %1.9 değer kaybetti.

Yabancı yetenekleri çekmek

Yıllık maaşı yaklaşık 318.000 dolar veya daha fazla olan ve son beş yılda üç yıllık iş tecrübesine sahip dünyanın en iyi 100 üniversitesinden mezun olanlar, iki yıllık “Hong’daki fırsatları keşfetmek” için izin almaya hak kazanacaklar. Kong.”

Lee, yetenek çekim programları kapsamında Hong Kong’a giren, konut mülkü satın alan ve daimi ikamet eden yabancıların, ilk mülkleri için alıcının damga vergisinin ve yeni konut damga ücretinin iadesi için başvurabileceklerini söyledi.

barınma krizi

Asya finans merkezi

Lee ayrıca, şehirdeki bazı şirketlerin listelenmesini kolaylaştırmak da dahil olmak üzere, Hong Kong’un bir finans merkezi olarak rekabet gücünü artırmaya yönelik önlemleri açıkladı.

Hong Kong Borsası ve Takas Şirketi’nin gelecek yıl ana yönetim kurulundaki listeleme kurallarını “henüz kazanç ve ticaret geçmişi gerekliliklerini karşılamayan yüksek teknoloji şirketleri için kaynak yaratmayı kolaylaştırmak için” gözden geçireceğini söyledi.

Hükümet ayrıca teknoloji sektörünü de geliştirecek.

Hedefimiz en az 100 yüksek potansiyelli kişiyi veya aktörü çekmek [innovation and technology] Şirketler önümüzdeki beş yıl içinde Hong Kong’da işlerini kurmalı veya genişletmeli” dedi ve bunun 10 milyar Hong Kong doları tutarında yatırım ve istihdam yaratabileceğini de sözlerine ekledi.

Hong Kong'un Çin ile ilişkisi nedir?

Covid politikası

COVID politikalarıyla ilgili olarak Lee, hükümetinin “kademeli ve düzenli bir şekilde normal sınır ötesi seyahatin yeniden başlamasını aramak için anakara ile görüşmek için elinden gelenin en iyisini yaptığını” söyledi.

“İlk hedefimiz, yolcuların anakaraya gitmeden önce Hong Kong’da karantinaya aldığı, ‘kalkış öncesi karantina’ olarak da bilinen Hong Kong’da bir ‘ters karantina’ uygulamaktır.

Hong Kong, 1997’de “tek ülke, iki sistem” çerçevesinde yönetilmek üzere Çin’e teslim edilmeden önce bir İngiliz kolonisiydi. Hong Kong’a 50 yıllık özerklik sözü verildi ve sınırlı seçim hakları da dahil olmak üzere diğer Çin şehirlerinin sahip olmadığı özgürlüklere sahip.

Hong Kong, yaklaşık iki yıl süren Covid ile ilgili sınır kontrol önlemlerinin ardından geçen ay gezginler için zorunlu karantinayı kaldırdı. Yolcuların yine de birden fazla Covid testi yaptırmaları ve varışta sağlıklarını izlemeleri gerekiyor.

Pekin’e sadık olan Lee, Mayıs seçimlerinde selefi Carrie Lam’ın yerini alan tek adaydı. Büyük ölçüde Pekin yanlısı Seçim Komisyonu’nun yaklaşık 1.500 üyesi oy kullandı ve Lee, Hong Kong’un en büyük lideri olmak için 1.416 oy aldı.

CNBC’den Jihye Lee ve Lee Ying Shan bu rapora katkıda bulundu.

READ  Biden, COP27 iklim zirvesinde konuşurken yaşananlar şöyle: