Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Putin’in arkadaşı Gergiev, Viyana Filarmoni ABD turnesi dışında

Putin'in arkadaşı Gergiev, Viyana Filarmoni ABD turnesi dışında

New York (AFP) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın bir orkestra şefi olan Valery Gergiev, Cuma gecesi Carnegie Hall’da başlayacak beş konserlik ABD turnesinde Viyana Orkestrası’na liderlik etmeyecek.

68 yaşındaki Rus şef, Rusya’nın Saint Petersburg kentindeki Mariinsky Tiyatrosu’nun ve oradaki Beyaz Geceler Festivali’nin müzik direktörlüğünü yapmakta ve Münih Orkestrası’nın şefliğini yapmaktadır. 2013 yılında Rusya Federasyonu’nda Revival Hero of Labor ile ödüllendirildi ve Ukrayna’nın işgalini emrettiği için geniş çapta kınanmış olan Putin’e desteğini sık sık dile getirdi. hangi perşembe günü başladı.

Carnegie Hall sözcüsü Sinev Carlino, “Bu değişiklik son küresel olaylar nedeniyle yapıldı.” Dedi.

Orkestra sözcüsü Ron Pauling, kararın orkestra, Gergiff veya Carnegie tarafından mı verildiği sorulduğunda Filarmoni’nin yorum yapmayacağını söyledi.

Hareket, Milan’ın ünlü Teatro alla Scala’sının Gergiev’e Ukrayna’da barışçıl bir çözüm lehinde net bir açıklama yapmasını isteyen bir mektup göndermesinden sonra geldi, aksi takdirde Çaykovski “Kraliçe” yi yaparken nişanını tamamlamasına izin verilmeyecekti. Maça”. ”

Tiyatro sözcüsü Paulo Pisana, Gergiev’in Çarşamba gecesi gösteri sırasında seyirciler tarafından hafif bir zorlukla karşılandığını, ancak bir gecede Rus işgali ile durumun dramatik bir şekilde değiştiğini söyledi. Daha sonra 5 Mart’ta Milano’da görünmesi planlanıyor.

La Scala’nın başkanı olan Milano belediye başkanı Giuseppe Sala, talebin Gergiev’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e birkaç kez yakın olduğunu açıklaması nedeniyle yapıldığını söyledi.

Sala, “Kendisinden bu işgale karşı net bir tavır almasını istiyoruz ve bunu yapmazsa işbirliğinden vazgeçmek zorunda kalacağız” dedi. “Açıkçası kültür başka seviyelere geçebilir, ancak böyle bir durumun önünde hareket etmemiz gerekiyor.”

Son günlerdeki çevrimiçi yayınlar, Gergiev’in Viyana Filarmoni’yi Cuma ve Cumartesi geceleri ve Pazar öğleden sonraları yönetmesi planlanan Carnegie Hall’da protestolar vaat etmişti. Orkestra daha sonra salı ve çarşamba günleri konser vermek üzere Napoli, Florida’daki Hayes Hall’a gider.

READ  "General Hospital"ın yıldızı Robyn Bernard, 64 yaşında Kaliforniya'da hayatını kaybetti

Metropolitan Opera’nın müzik direktörü Yannick Nézet-Séguin, Carnegie konserlerinde Gergiev’in yerini alacak ve Nézet-Séguin, Pazartesi akşamı beş saatlik bir gösteride Verdi’nin orijinal Fransızca “Don Carlos” versiyonunun Met galasına öncülük etmeden önce dolu bir program hazırlayacak.

Rus piyanist Denis Matsuev Cuma günü planlandığı gibi performans göstermeyecek. 2014 yılında Matsuev, Rusya’nın Kırım’ı ilhakını desteklediğini söyledi.

Viyana, hafta sonu programlarının değişmeyeceğini ve Florida Konserleri için ana grupla birlikte bir solistin duyurulacağını söyledi.