Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ramaphosa’nın geleceği, Güney Afrika’daki “çiftlik” skandalıyla dengeleniyor

Ramaphosa'nın geleceği, Güney Afrika'daki "çiftlik" skandalıyla dengeleniyor
  • Komisyon, başkanın görevi kötüye kullanmış olabileceğini tespit etti
  • Ramaphosa herhangi bir suçu reddetti
  • ANC yöneticisi sonuçları tartışmak için Cuma günü toplanıyor
  • Rand ve Bond, Ramaphosa’nın gidebileceği yönündeki spekülasyonları yalanladı

CAPE TOWN (Reuters) – Cyril Ramaphosa’nın Güney Afrika cumhurbaşkanı olarak geleceği Perşembe günü, oyundan çalınan bir miktar parayla ilgili görevi kötüye kullanmış olabileceğine dair kanıt bulan bir raporun ardından seçenekleri araştırdığını söylediği için dengede kaldı. Çiftlik.

Konuşmacı tarafından atanan bir uzmanlar heyeti tarafından hazırlanan rapor, hırsızların 2020’de multi-milyoner Chief’in Vala Vala oyun çiftliğinde milyonlarca dolarlık nakit mobilya bulup ele geçirdiği iddialarına odaklandı; bu, yalnızca 2020 Haziran’da gün ışığına çıkan bir hırsızlık.

Hırsızlık, yolsuzlukla mücadele sözü vererek iktidara gelen Ramaphosa’nın parayı nasıl elde ettiği ve bunu kamuoyuna açıklayıp açıklamadığı sorularını gündeme getirdi.

Şef, oyunun satışından elde edilen çok daha küçük bir paranın tahsil edildiğini ve suçu duyduğunda ihbar ettiğini söyledi. Herhangi bir suçu reddetti ve suçlanmadı.

Sözcüsü, Ramaphosa’nın “tüm seçeneklerin masada olduğunu” ve hala raporun tavsiyeleri üzerinde istişare ettiğini söyledi. Ramaphosa’nın Perşembe günü bir açıklama yapabileceğini öne süren önceki yorumlar için özür diledi.

Rand, kayıplarını azaltmadan önce dolar karşısında %4’ten fazla düştü ve Ramaphosa’nın görevi bırakacağı yönündeki spekülasyonlarla Güney Afrika devlet tahvilleri keskin bir şekilde düştü.

Ülkenin en büyük muhalefet partisi olan Demokratik İttifak erken seçim çağrısı yaptı ve rapor iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi’ni krize sürükledi.

Aynı zamanda Ramaphosa’nın, eski Başkan Jacob Zuma yönetimindeki on yıllık yolsuzluk skandallarının ardından, Afrika’nın en sanayileşmiş ekonomisine yatırımcı güvenini yeniden canlandırma çabalarını da tehdit ediyor.

ANC, yürütme kurulunun komitenin raporunu Cuma sabahı görüşmek üzere toplanacağını ve Perşembe günü yapılacak daha önceki bir toplantı planını ertelediğini söyledi.

READ  İsrail Başbakanı Bennett, yaklaşan seçimlerde aday olmayacak

Güney Afrika Dışişleri Bakanı Naledi Pandor, yaklaşan Reuters konferansında verdiği bir röportajda komisyonun raporunu “çok endişe verici bir an” olarak nitelendirdi ve iki hükümet bakanını Ramaphosa’nın istifasına çağırdı.

Elit Polis Birimi (Hawks) sözcüsü, Ramaphosa’nın çiftliğindeki hırsızlığa ilişkin soruşturmasının devam ettiğini söylerken, merkez bankası döviz kontrolü soruşturması hakkında yorum yapmadığını söyledi.

Medya olayı “Farmgate” olarak adlandırdı.

İstifa çağrıları

ANC’nin bu ayın sonlarında, Ramaphosa’nın 2024 seçimlerinde ANC’nin biletiyle ikinci bir dönem için aday olup olmayacağına karar verecek bir seçim konferansı düzenlemesi bekleniyor.

2017 ANC liderlik yarışmasını Ramaphosa’ya az farkla kaybeden Zuma’nın eski eşi Nkosazana Dlamini-Zuma Çarşamba günü geç saatlerde Twitter’da “Bence başkan şimdi istifa etmeli ve davaya cevap vermeli.”

Bu ay ANC’nin liderliğine seçilmek için kampanya yürüten Turizm Bakanı Lindiwe Sisulu, “CR şimdi istifa ETMELİ!” diye yazdı.

Parlamentodan yapılan açıklamada, Ramaphosa’nın Perşembe günü milletvekillerinin sorularını yanıtlamak için planlanan parlamentoya çıkışını ertelediği ve Senato sözcüsünden bir süre “alınacak bir sonraki eylemi … dikkatlice düşünmesini” istediğini söyledi.

Komitenin tavsiyeleri, raporu 6 Aralık’ta tartışması planlanan milletvekilleri için bağlayıcı değil. Afrika Ulusal Kongresi, Parlamentodaki sandalyelerin çoğunu elinde tutuyor.

Milletvekilleri görevden alma sürecine devam etmeye karar verirlerse, bir sonraki aşama, mahkeme celbi yetkisi de dahil olmak üzere, konuşmacı tarafından atanan uzmanlar panelinden çok daha fazla yetkiye sahip bir görevden alma komitesi oluşturmak olacaktır.

Bu komite, Parlamento tarafından alınması gereken bir kararla Ramaphosa’nın görevden alınmasını tavsiye etme yetkisine sahip olacak.

Roelph, Cape Town’dan ve Winning’i Johannesburg’dan yazdı. Johannesburg’da Bhargav Acharya ve Tim Cox tarafından ek raporlama Olivia Komwenda Mtambo, James Macharia Chigg, Mark Heinrichs ve Andrew Heavens tarafından Düzenleniyor

READ  Brezilyalı futbol yıldızı Neymar, seçimden günler önce aşırı sağcı Bolsonaro'yu destekliyor | Neymar

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.