Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rapor: Long-Covid, 2-4 milyon Amerikalıyı iş gücünün dışında tutuyor

Yeni bir rapora göre, çalışma çağındaki yaklaşık 16 milyon Amerikalı uzun süreli Covid hastalığına sahip ve 2-4 milyonu kötü etkileri nedeniyle işsiz. Bildiri Brookings Enstitüsü’nden.

İşverenler pandemi boyunca işgücü kıtlığından şikayet ettiler ve eğitim, istihdam, sağlık ve barınma üzerine bir anket aracılığıyla Amerikalılardan veri toplayan ABD Nüfus Sayım Bürosu’nun Hanehalkı Nabız Anketi’nden elde edilen verilerin analizi, işgücü sıkıntısının olası bir nedenine işaret ediyor.

Raporda, 18 ila 65 yaşları arasındaki yaklaşık 16 milyon Amerikalının uzun süredir COVID-19 olduğu tespit edildi. Çalışma çağında olduğu düşünülen bu insanlardan 2 ila 4 milyonunun semptomları nedeniyle işsiz olduğunu tahmin ediyorlar.

Brookings, şu anda 10.6 milyon iş ilanı olduğunu tahmin ediyor. Raporda, yılda 170 milyar dolar ile 230 milyar dolar arasında ücret kaybının dolar olduğu tahmin ediliyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından virüse ilk bulaştıktan sonra üç ay veya daha fazla süren Covid ile ilgili semptomlar olarak tanımlanan Uzun Covid’in, karmaşık canavar. Semptomlar kişiden kişiye değişebileceğinden takip etmek ve çalışmak zordur. Semptomlar sindirim sorunlarından sinir ağrısına ve yorgunluğa kadar değişebilir.

Haziran ayında CDC tahmini Covid-19’lu yaklaşık beş Amerikalı yetişkinden birinde hala uzun süreli Covid semptomları var. Genel olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her 13 yetişkinden biri – nüfusun yaklaşık %7,5’i – uzun süreli COVID-19’a sahiptir.

Diğer ülkeler, istihdamı etkileyen uzun süreli COVID-19 hastalığı ile ilgili benzer sorunlar bildirmiştir. İngiltere Merkez Bankası temsilcisi Mayıs ayında yaptığı bir konuşmada atfedilen İş gücü, büyük ölçüde “uzun süreli hastalıkları artırmak” için 440.000 kişi küçüldü.

Tahminler ABD işgücünün pandemi boyunca 3 milyon ila 3,5 milyon arasında düştüğünü söyledi.

Rapor, COVID’nin işgücü üzerindeki uzun süreli etkisinin ele alınmasının ücretli hastalık izni ve daha iyi işveren olanakları gibi politika önlemlerini gerektireceğini belirtti. Özel sektör çalışanlarının %25’inden fazlasının herhangi bir ücretli hastalık izni yoktur. Kazananların en düşük %25’lik diliminde bulunanların yarısından fazlası ücretli hastalık izni alamıyor. Bazı işçiler bildirdi atılıyor hastalık izni almak.

READ  Bir Japon haber spikeri, Putin'in Bucha katliamının askerlerine haraç vermesinden bahsederken yayında takılıyor