Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kanada’nın Çin’deki seçimlere müdahale iddialarına ilişkin soruşturması reddedildi

Kanada’nın Çin’deki seçimlere müdahale iddialarına ilişkin soruşturması reddedildi
  • Nadine Youssef’in yazdığı
  • BBC Haberleri, Toronto

Fotoğraf başlığı,

Başbakan Justin Trudeau, müdahale iddialarına ilişkin bir kamu soruşturması başlatması için baskı gördü.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, özel bir raportörün yabancı seçim müdahalesine ilişkin kamuya açık oturumlar düzenleme tavsiyesini onayladı.

Salı günü, hükümet tarafından atanan raportör resmi bir kamu soruşturması önermekten kaçındı.

Bu tavsiye, Çin’in Kanada’daki son federal seçimlere müdahale etmeye çalıştığı iddialarına yanıt olarak geldi.

Trudeau, bir kamu soruşturması başlatması için baskı gördü ve muhalefet milletvekilleri kararı kınadı.

Kanada’nın eski genel valisi olan Başbakan David Johnston, Çin’in reddettiği müdahale iddialarını araştırmak üzere Mart ayında özel bir raportör atadı.

Salı günü düzenlediği basın toplantısında Johnston, yabancı hükümetlerin “şüphesiz Kanada’daki adayları etkilemeye çalıştıklarını” söyledi.

Ancak, ilgili istihbaratın hassasiyeti nedeniyle kamuya açık bir soruşturmanın mümkün olmayacağını söyledi.

Johnston, bu sonuca gizli raporları inceledikten ve üst düzey politikacılar ve istihbarat yetkilileriyle görüştükten sonra ulaştığını söyledi.

Johnston, “Gerçekten kamuya ifşa edilemeyecek bir müdahale olup olmadığını belirlememe izin veren şey neydi?” “Gizli istihbaratın genel bir incelemesi öylece yürütülemez.”

Bunun yerine, iddialarla ilgili bir raporda, Kanada’da yabancı müdahaleyi tespit etme ve caydırma konusunda “istihbaratın güvenlik teşkilatlarından çeşitli devlet dairelerine iletilmesindeki ciddi eksiklikler” olarak tanımladığı şeyi tartışmak için halka açık oturumlar düzenlenmesini tavsiye etti.

Raporu, “bu ciddi boşlukların ele alınması ve düzeltilmesi gerektiği” sonucuna vardı.

Dış müdahale iddiaları, son aylarda Kanada medyasında, Çin’in ülkedeki 2019 ve 2021’deki en son federal seçimlerine müdahale ettiğine dair iddiaları detaylandıran, çoğunlukla sızdırılan istihbarata dayanan sürekli bir dizi rapordan kaynaklanıyor.

Salı günü ilerleyen saatlerde düzenlediği basın toplantısında, Bay Trudeau, Bay Johnston’ın halka açık oturumlarının tavsiyelerini onayladı.

Keskin tartışma demokrasinin temel taşlarından biridir” dedi.

Kurumlarımız sorgulanıyor ve hükümetin her kademesinden hesap soruluyor. Ancak demokrasi bir oyun değildir.

görüntü kaynağı, Getty Resimleri

Fotoğraf başlığı,

Eski Kanada Valisi David Johnston, Çin müdahalesi iddialarına ilişkin resmi bir soruşturma yapılmasını önerdi.

Johnston’ın raporu, müdahale iddialarıyla ilgili bazı medya haberlerini de eleştirerek, bunların sınırlı bilgilere dayandığını ve bağlamdan yoksun olduğunu söyledi.

Trudeau hükümeti, belirli müdahale vakalarında harekete geçmediği suçlamalarıyla karşı karşıya kalırken, Johnston, başbakanın veya diğerlerinin “dış müdahaleyle ilgili bilgi, tavsiye veya tavsiyeleri kasten göz ardı ettiğine” dair hiçbir örnek görmediğini söyledi.

Muhafazakar Parti lideri Pierre Poiliver, Johnston’ın raporunu eleştirerek, özel raportörü dosyada tarafsız olmaktan ziyade Bay Trudeau’ya dost olmakla suçladı.

Poiliver düzenlediği basın toplantısında, “Pekin’in demokrasimiz üzerindeki etkisinin temeline inmek için tam bir yıllık soruşturmaya ihtiyacımız var.”

NDP lideri Jagmeet Singh, raporu “inanılmaz derecede hayal kırıklığı yaratan” olarak nitelendirdi ve partisinin soruşturma çağrısı yapmaya devam ettiğini söyledi.

Johnson, bütünlüğüne yönelik saldırıları “temelsiz suçlamalar” olarak nitelendirdi.

Çin’in Kanada siyasetine müdahale ettiği iddiaları son aylarda manşetlere taşındı.

İstihbarat raporları, Pekin’in bir milletvekilini ve ailesini Hong Kong’da, politikacının Çin’i insan hakları ihlalleriyle suçlamasının ardından hedef aldığı yönündeki suçlamaları da detaylandırdı. Buna cevaben Kanada, diplomat Zhao Wei’yi bu ayın başlarında “istenmeyen kişi” ilan etti ve gitmesini emretti. Ülke.

Ertesi gün Çin, Şanghay’daki Kanadalı diplomat Jennifer Lynn Lalonde’nin sınır dışı edilmesini emretti.

Bu konu iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri germiştir.