Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rapor: Southwest uçağı Hawaii açıklarında 120 metrelik okyanusa indi

Rapor: Southwest uçağı Hawaii açıklarında 120 metrelik okyanusa indi

ABD Haberleri


Raporda, Southwest Airlines’a ait bir uçağın, hava koşulları nedeniyle inişin iptal edilmesinin ardından Hawaii kıyısı açıklarında okyanusa düşmekten sadece 120 metre uzakta olduğu belirtildi.

Southwest’in geçmiş pilotlarına gönderdiği bir nota göre, Nisan ayında yapılan bir uçuşta, uçuş ekibi ölümcül bir kazayı önlemek için son saniyede duramadan önce, bir Boeing 737 Max 8 saniyeler içinde aniden birkaç yüz metre daldı. Bir hafta ve Bloomberg tarafından elde edildi.

Havayolu, yolcu uçuşunda kimsenin yaralanmadığını söyledi.

Uçuş takip sitesi ADS-B Exchange’in verilerine göre, Southwest Flight 2786, kötü hava koşulları nedeniyle iniş girişiminde bulunduktan sonra yaklaşık 300 fit yükseklikte uçarken denizden 120 metre derinliğe indi.

Bildiriye göre uçak saniyeler içinde 600 feet yükseklikten düşerek okyanusu kıl payı kaçırdı. Getty Images

Bloomberg’e göre saniyede 4.000 fitten fazla endişe verici bir hızla düştü.

Paniğe kapılan pilot elinden geldiğince hızlı bir şekilde tırmanmaya başladı.

Eski bir ticari havayolu pilotu ve uçuş eğitmeni olan Kit Darby, çıkışa “Pilot sert bir şekilde iniş yapıyor ve kontrolden çıkmak üzereydi – çok yakın” dedi. “Bu bir hız treni yolculuğu gibi hissettirecek. “

Uçak, Lihue Havaalanına kısa bir uçuş için Honolulu’dan ayrılmıştı. Nota göre, uçuş süresi göz önüne alındığında, kaptan “en yeni” birinci subayı komutan olarak atadı.

Pilot, uçağın havalimanına yaklaşması üzerine hava koşullarının pistin görüşünü engellemesi nedeniyle inişi iptal etme kararı aldı.

Notta, birinci subayın uçağın otomatik gaz kelebeğine göre hareket eden itme seviyesini izlerken “yanlışlıkla” kontrolleri ileri doğru ittiği belirtildi.

Güneybatı uçağı
Uçakta kimse yaralanmadı. Stok mücadelesi

Bunu telafi etmek için pilot, uçağın hızla alçalmasına neden olan hızı azalttı ve uyarıları verdi.

Notta, kaptanın yardımcı pilota itme kuvvetini artırma emrini vermesinin uçağın dakikada 8.500 feet hızla “agresif” bir şekilde tırmanmasına neden olduğu belirtildi.

READ  Dow Jones 300+ puan düştü, petrol 120 $ seviyesinden geri çekildi

Uçak Honolulu’ya döndü ve orada güvenli bir şekilde indi.

Darby, Bloomberg’e, uçuşların varış noktalarına yaklaştıkça kademeli olarak dakikada 1.500 ila 2.000 feet hızla alçaldığını ve havaalanına beş mil mesafede tek seferde 800 feet’e ulaştığını söyledi.

Southwest, olayla ilgili soru sorulduğunda gazeteye yaptığı açıklamada, “Southwest için hiçbir şey güvenlikten daha önemli değil” dedi.

Sözcü, “Daima sürekli iyileştirme için çabaladığımızdan, sağlam güvenlik yönetimi sistemimiz sayesinde olay uygun şekilde ele alındı” diye ekledi.

Nota göre Southwest, mürettebat üyeleri arasında daha iyi iletişimin hayati önem taşıdığı sonucuna vardı. Protokollerin ve eğitimin güncellenmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için sektör ve iç verileri inceleme sözü verdi.

Bloomberg, Federal Havacılık İdaresi’nin olayı araştırdığını bildirdi.

Korkunç olay, Singapur Havayolları’na ait bir Boeing uçağının Salı günü şiddetli türbülansa çarparak 6000 feet’e düşmesi ve kemersiz yolcuların baş üstü bagajlarına uçması sonucu 73 yaşındaki İngiliz adamın öldürülmesinden sadece bir ay önce gerçekleşti.

21 Mayıs’ta Londra’dan Singapur’a giden Boeing 777 uçağında 30 yolcu daha enfekte oldu.

Singapur Ulaştırma Güvenliği Soruşturma Bürosu, yer çekimi kuvvetindeki hızlı değişimin “büyük olasılıkla kemersiz yolcuları havaya uçurduğunu”, ikinci vardiyanın ise muhtemelen tekrar yere çarpmalarına neden olduğunu bildirdi.
Daha fazla yükle…

https://nypost.com/2024/06/14/us-news/southwest-flight-plunged-to-within-400-feet-of-ocean-off-hawaii-report/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign =konum%20düğmeler

Paylaşım URL’sini kopyalayın