Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Elon Musk, maaş konusunda Tesla hissedarlarının oylarının yüzde 72’sini aldı

Elon Musk, maaş konusunda Tesla hissedarlarının oylarının yüzde 72’sini aldı

British Daily Mail’e göre Tesla hissedarları, Elon Musk’un milyarlarca dolarlık maaş paketini onaylama önerilerini kararlı bir şekilde destekledi. Cuma günü oylama ayrıntıları açıklandı.

Tekliflerin, temel toplamlar olmadan Tesla’nın Perşembe günü yapılacak yıllık hissedar toplantısında onaylanacağı açıklandı. Sonunda, Bay Musk ve kardeşi Kimbal’in sahip olduğu hisseler hariç, oy kullanan hisselerin yaklaşık %72’si maaş paketini destekledi.

Aylardır birçok Tesla yatırımcısı, Delaware’deki bir yargıcın maaş paketini geçersiz kılmasının ardından Elon Musk’un elektrikli otomobil şirketini yönetmedeki rolünün boyutu konusunda endişeleniyordu.

Tazminat planı, Bay Musk’un hisseleri satmadan önce en az beş yıl elinde tutmasını gerektiriyor ve paketin değeri, o bunu yapamadan dalgalanmaya devam edecek. Perşembe günkü kapanış fiyatına göre hisselerin değeri yaklaşık 48 milyar dolar.

Oylamadan sonra hissedarlara hitaben yaptığı konuşmada Bay Musk, Tesla’ya bağlılığının sözünü verdi. Maaş paketi “aslında nakit değil ve kaçamam, kaçmayı da istemem” dedi.

Tesla hisseleri Cuma günü erken işlemlerde yaklaşık %2 düştü ve Bay Musk’un resmi sonuçlar açıklanmadan önce maaşlarla ilgili bir oylamanın onaylanmasının planlandığını söylediği önceki gün elde edilen kazanımların bir kısmını tersine çevirdi. Musk’un çevrimiçi destekçileri lejyonlar oylamayı kutladılar ve analistler Tesla’nın beklentileri hakkındaki raporlarını revize ettiler.

Tesla’daki %7 hissesi sayesinde şirketin Bay Musk’tan sonra ikinci büyük hissedarı olan Vanguard, 2018’de aleyhine oy kullanmasına rağmen maaş ödülü lehine oy kullandı. Bir notta Bunun aksini açıklayan Vanguard, paketin boyutu konusunda endişe duysa da “planın geriye dönük değerlendirmesinin kendine özgü koşullarının endişelerimizi ortadan kaldırdığını” söyledi.

Bernstein’daki analistler sonuçtan sonra bir notta sonucun “Elon’a verilen bir güven oyu” olduğunu yazdı. “Yasal süreç ve sonraki adımlar konusunda bazı belirsizlikler olsa da, bu standarda göre verilen oy, Elon’un şirketten ayrılabileceği veya enerjisinin daha fazlasını başka bir yere yönlendirebileceği yönündeki endişeleri hafifleten açık bir onaydı.”

READ  bu hafta ne biliyorsun

Tesla’nın yönetim kurulu, ilk olarak 2018’de onaylanan ücret ödülüne ilişkin ikinci bir onayın, Delaware mahkemesini kararını bozmaya ikna edebileceğini umuyor. Davadaki yargıç, ödülün aşırı olduğunu ve Bay Musk tarafından kişisel bağlarının bulunduğu bir yönetim kuruluna dikte edildiğini söyledi.

Musk’un maaşına mahkemede itiraz eden hayal kırıklığına uğramış Tesla hissedarlarının avukatı Greg Varallo, “Elon’un talep ettiği ve zorladığı sertifika oylamasının hukuki açıdan son derece kusurlu olduğuna, hukuken etkisiz olduğuna ve davamızı etkilemediğine inanıyoruz” dedi. izin.

Ödeme paketiyle birlikte Bay Musk, Tesla’nın yaklaşık %13’ten %20,5’ine sahip olacak. Bay Musk, yüzde 25’lik bir hisse istediğini söyledi ve Ocak ayında bunun “etkili olmam için yeterli olacağını, ancak beni devrilmekten alıkoymaya yetmeyeceğini” belirtti. Eğer bu büyüklükte bir pay alamazsa “Tesla’nın dışında ürünler üretmeyi tercih edeceğini” söyledi.

Bu haftaki yükselişin ardından bile Tesla hisseleri bu yıl yüzde 20’den fazla düştü, buna karşın borsanın genelinde yüzde 14’lük bir artış yaşandı. Şirket, yaklaşık 600 milyar dolar değerindeki değeriyle açık ara en değerli otomobil şirketi olmayı sürdürüyor ancak yoğun rekabet ve modellerine yönelik zayıf talep konusundaki endişeler hisse senedi üzerinde baskı yarattı.

Perşembe günü yapılan bir hissedar toplantısında Bay Musk, Tesla’nın vaat edilen robotaksi filosu da dahil olmak üzere kendi kendine sürüş teknolojisine olumlu yaklaştı ve şirketin Optimus adlı insansı robotunun milyarlarca dolarlık özel bir ticari girişime dönüşeceğini söyledi.

FactSet’e göre piyasa analistleri Tesla’nın bundan sonra nereye gideceği konusunda bölünmüş durumda; yaklaşık %40’ı hisse senedini “al”, %20’si “sat” ve geri kalanı da “tutma” olarak derecelendiriyor. Fiyat tahmini aralığı geniştir ve hisse senedinin şu anda işlem gördüğü yerin ortalamasını alır.

Bernstein’ın fiyat hedefi yüzde 30’luk bir düşüşe işaret ediyor ve analistler hisse senedini “düşük performans” olarak değerlendiriyor. Diğerleri daha iyimser: Wedbush’taki analistler hisse senedinin buradan itibaren yüzde 50 artabileceğine inanıyor ve bunu “daha iyi performans” olarak değerlendiriyor. Ücretli oylamanın sonucunun “şampanya anı” olduğunu yazdılar. “Tesla Musk’tır ve Musk da Tesla’dır.”

READ  Shiba Inu'ya iyi haber mi var? Shibarium kitlelerinin sayısı 5 milyona yakın

Peter Ives, Jack Ewing Ve Michael J. de la Merced Raporlara katkıda bulunuldu.