Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ricky Rudd, Carl Edwards ve Ralph Moody, NASCAR Onur Listesi’ne girdi

Ricky Rudd, Carl Edwards ve Ralph Moody, NASCAR Onur Listesi’ne girdi

CHARLOTTE, NC – Ricky Rudd havuzunun kenarında yaprakları toplarken, güneye, Charlotte’a doğru 20 dakikalık araba yolculuğunu hızlı bir şekilde yapmak isteyebileceğini söyleyen isimsiz bir kısa mesaj aldı.

Rudd, oylamada sekizinci yılında nihayet NASCAR Onur Listesi’ne alındığını hemen anladı.

Virginia’nın güçlü sürücüsü, Salı günü sürücü Carl Edwards ve mekanik uzmanı ve yarış stratejisti Ralph Moody ile birlikte 2025 sınıfının bir parçası olarak seçildi ve ilk oylamaya çıktı.

Ocak ayında 7 Şubat’ta düzenlenecek törenle Hall of Fame’e resmi olarak dahil edilecekler.

Rudd, “Yarışırken Hall of Fame’i düşünmüyorsunuz” dedi. “Fakat emekli olduktan ve spordan uzak kaldıktan sonra biraz daha önem kazandı. … Bir telefon alırsam diye her zaman o gün şehirde olduğumdan emin olmaya çalıştım.”

Dale Earnhardt’ın 2001 yılında Daytona’daki ölümünün ardından yarışları daha güvenli hale getirmek için NASCAR tarafından görevlendirildikten sonra SAFER bariyerini oluşturmasıyla tanınan Dr. Dean Sicking, spora yaptığı katkılardan dolayı Landmark Ödülü’nün kazananı olarak seçildi.

Rudd, modern çağın az sayıdaki başarılı sürücülerinden biriydi; 32 yıllık yarış kariyeri boyunca 23 yarış kazandı ve 29 pole pozisyonunu aldı.

67 yaşındaki Rudd, Jeff Gordon 2015’te rekoru kırmadan önce 788’lik üst üste başlama sayısıyla Kupa Serisi rekorunu elinde tutuyordu.

Rudd, hafta sonlarında 906 Kupa yarışına başlayarak Richard Petty’nin 1.185 yarışından sonra ikinci sırada yer aldı. 194 kez ilk beşte ve 10.374 kez de ilk 10’da yer aldı ve 1983’ten 1998’e kadar art arda 16 sezonda Kupa yarışını kazandı.

Rudd, dayanıklılıklarından dolayı AJ Foyt, Richard Petty, Bobby ve Donnie Allison gibi sürücülere her zaman saygı duyduğunu söyledi.

Rudd, “Bazıları bir veya iki yarışı kaçırdığında arabaya geri döndüklerinde belki bazılarının yapmayacağı bazı şeyler yaptım” dedi. “Fakat bunu önümdeki gruptan farklı yaptığımı hissetmedim. Bu adamlar zorluydu.”

READ  Bryce Harper, ameliyatla onarılan dirseğinden sakatlandıktan sonra maçtan ayrıldı - Phillies Nation

Rudd, 1977’de Yılın Kupa Serisi Çaylağı ödülünü kazandı ve 1994-99 yılları arasında yönettiği Rudd Performance Motorsports takımıyla, 1997’deki Brickyard 400 de dahil olmak üzere altı yarış kazandı.

44 yaşındaki Edwards’ın kariyeri, üç NASCAR serisi yarışında 72 galibiyet içeriyordu; bunlardan 28’i Kupa Serisindeydi ve bunların çoğunu törensel bir ters taklayla kapattı.

Truck Serisindeki başarısı ona 2005 yılında hem Cup hem de Xfinity Serisinde tam zamanlı sürüş kazandırdı.

Her serideki ilk yarışlarını Atlanta Motor Speedway’de sezon başında yapılan hafta sonu taramasında kazanarak büyük sahneye çıktı ve sporda popüler bir yıldız haline geldi. 2007’de Xfinity Serisi şampiyonluğunu kazandı ve bu seviyede yedi sezon boyunca 38 galibiyet elde etti.

Edwards, 2015’te Coca Cola 600 ve Southern 500’ü kazandı ve iki kez Kupa Serisi ikincisi oldu; buna 2011’de eşitliği bozarak kaybettiği NASCAR tarihindeki en yakın bitiş de dahil.

Edwards, Charlotte’taki Hall of Fame’de yoktu ve röportajlar için kendisine ulaşılamadı.

Moody, II. Dünya Savaşı’nda General George S. Patton’un komutasında bir tank kullandı, ardından 1949’da yıl boyunca yarışabilmek için Florida’ya taşındı. 1982’de bunu yaptı.

Moody, 1957’de güçlü bir NASCAR ekibinin başlangıcı olan Holman Moody Racing’i oluşturmak için iş odaklı John Holman ile birlikte çalıştı.

1957’den 1973’e kadar yarıştılar, 1968 ve 1969’da David Pearson ile şampiyonluklar kazandılar ve 1967’de Mario Andretti ile 1976 Daytona 500’ü kazandılar. Holman-Moody Racing’e ait arabaları kullananlar arasında NASCAR Hall of Famers Joe Weatherly, Fred Lorenzen, Ateş topu. Roberts, Bobby Allison ve Pearson.

SAFER bariyeri sayesinde hastalığın birçok hayat kurtardığı biliniyor.

Her pistin kaza geçmişini incelemeye devam etti ve en tehlikeli bölgelerin derhal kapsanmasını sağlayacak bir planın uygulanmasına yardımcı oldu. NASCAR’ın tüm ulusal seri yarış pistleri şu anda daha güvenli bariyerlere sahiptir.

READ  Jazz'den John Collins, Bulls'un yardımcı antrenörüyle itişip kakışıyor

66 yaşındaki Sicking, 2003 yılında Bell France Mükemmellik Ödülü’nü kazandı ve 2005 yılında Başkan George W. Bush tarafından Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası’na layık görüldü.