Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rishi Sunak liderlik sorularıyla karşı karşıya kalırken Tory milletvekilleri arasındaki ruh hali yükseliyor

Rishi Sunak liderlik sorularıyla karşı karşıya kalırken Tory milletvekilleri arasındaki ruh hali yükseliyor
  • Henry Zifman'ın yazdığı
  • Baş siyasi muhabir

Muhafazakar Parti'deki ruh hali kasvetli ve son birkaç gündür gözle görülür şekilde daha da karanlık bir hal aldı.

Neden? Geçen hafta Rishi Sunak için en hafif tabirle iyi bir hafta değildi. İlk olarak, Sadiq Khan hakkında yaptığı yorumlar nedeniyle Muhafazakar saflardan uzaklaştırılan Lee Anderson, sağcı isyancı parti olan Reform Partisi'ne katıldı.

Ardından Muhafazakar Parti'nin önemli bağışçılarından Frank Hester'ın yorum yaptığı iddialarına ilişkin raporlar geldi.

Genel olarak Muhafazakar milletvekilleri, Sunak'ın geçen yıl partiye verdiği 10 milyon sterlini alıkoyma kararından memnun görünüyor, ancak Başbakan'ın ifşaatları ele alma biçiminden, özellikle de bildirilen yorumları ırkçı olarak kınamama yönündeki ilk kararından açıkça hayal kırıklığı var.

Ancak muhafazakarlar arasındaki atmosferin değişmesinin daha temel nedenleri var. Birincisi kamuoyu yoklamalarının durumu. Muhafazakar milletvekilleri de halkla aynı kamuoyu yoklamalarını görebiliyor. Partilerinin sadece genel seçimlerde yenilgiye değil, çok kötü bir yenilgiye doğru ilerlediğini belirtiyorlar.

Pek çok milletvekili, hatta uzun süredir güçlü yenilgi ihtimaline boyun eğmiş olanlar bile, İşçi Partisi ile aradaki farkın şimdiye kadar daralmış olacağını düşünüyordu.

Ayrıca bu ayın başlarında bütçenin anketleri etkileyecek hiçbir şey yapmamasından kaynaklanan hayal kırıklığı da mevcut. Eski bir bakan, Bütçeyi “son büyük itici güç” olarak gördüklerini söyledi ancak kişisel vergilerdeki büyük kesintiye rağmen hiçbir şey değişmemiş gibi görünüyordu.

Başbakan geçen hafta 2 Mayıs'ta genel seçim yapılmasını reddetmiş olsa da, o gün ülkenin birçok yerinde yerel seçimler hâlâ yapılıyor.

Yerel kampanya takibi de zihinleri genel seçimlerin nasıl görünebileceğine odaklıyor gibi görünüyor. Bazıları, geçen hafta Boris Johnson'ın seçimlerde Muhafazakarlar adına kampanya yürüteceğine dair haberlerle rahatladı.

Diğerleri için bu, mevcut liderle ilgili hayal kırıklıklarının altını çiziyor. “Savaş otobüsünden kenar koltuğunuzda kimin inmesini istiyorsunuz, Boris mi yoksa Rishi mi?” Temsilcilerden biri meslektaşlarına sordu. (Açık olmak gerekirse, bu retorik bir soru; onların cevabı Rishi değil.)

Liderlik konusundaki mırıldanmalar şu ana kadar Avam Kamarası lideri Penny Mordaunt'a odaklandı. Muhafazakar Parti'nin lideri olmak istediğini biliyoruz: 2022'de iki kez lider olmayı denedi.

Çok az Muhafazakar, Bayan Mordaunt'un destekçileri ile partinin sağındakilerin ittifakı tarafından desteklenen ileri düzey bir komplo fikrine çok fazla güveniyor. Ancak bu, bu ihtimalin milletvekillerini ilgilendirmediği anlamına gelmiyor. Kıdemli bir milletvekili, “Bunun Beni'den geldiğini sanmıyorum” dedi. “Fakat bunun oldukça inandırıcı bir fikir olduğunu düşünüyorum.”

Bazıları ise Sunak'ı görevden alıp beş yıl içinde beşinci Muhafazakar Parti liderini atama fikrinin saçma olduğunu düşünüyor. Dün gece BBC Radio 4'ün Westminster Hour programında konuşan Theresa May'in eski milletvekili Damian Green şunları söyledi: “Söyleyebileceğim tek şey, hiç kimsenin benimle Penny Mordaunt ya da onun gibi biri hakkında konuşmadığı, yani öyle insanlar olduğunu düşünüyorum. .. “Olayların olduğunu iddia ediyorlar.” Bunun olmayacağını biliyorum.”

Şöyle ekledi: “Bu Meclis'e yetecek kadar başbakanımız olduğunu düşünüyorum, çok teşekkür ederim.”

Kıdemli bakanlardan biri daha güçlüydü. Başbakanın yeniden görevden alınması fikrine dair tek sözleri “zihniyet”ti.

Sayın Sunak bugün Coventry'de ekonomi hakkında konuşuyor ve köşenin döndüğünü savunuyor. Bu aynı zamanda temsilcilerinin siyasi mesajını da yansıtıyor: Cesaretinizi koruyun.

Elbette bu haftanın sonuna doğru siyasi ruh hali ona farklı görünebilir. Hükümetin en önemli sığınma politikasını daha güçlü bir hukuki temele oturtmayı amaçlayan Ruanda tasarısı bu hafta sonuna kadar yasalaşabilir. Enflasyon istatistikleri Çarşamba günü önemli bir düşüş gösterebilir ve bu da olası bir faiz indiriminin yolunu açabilir. Ardından gelecek haftanın başında milletvekilleri Paskalya'yı kutlamaya ara verecekler, bu da en az birkaç hafta boyunca birlikte plan yapamayacakları anlamına geliyor.

READ  BRICS grubuna katılmaya davet edilen altı ülke arasında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran da yer alıyor

Yani, eğer belirleyici bir liderlik anı varsa, milletvekillerinin çoğu bunun yerel seçimlerden sonra geleceğine inanıyor gibi görünüyor.

Ancak mevcut kasvetli havanın o ana kadar devam edip etmeyeceğini merak edenler var.

Başbakanın sadık bir destekçisi olan kıdemli bir Muhafazakar, “Partinin istediğini aldığını düşünüyorum” dedi.

“Artık hiçbir şeyin iyi olmadığının farkına varıldı.”