Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail, Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne gece baskını düzenledi

İsrail, Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne gece baskını düzenledi

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın,

İnsani yardım grupları, Al-Shifa Hastanesi'nin (fotoğraf Aralık 2023) son aylarda faaliyete devam etmekte zorluklarla karşılaştığını söylüyor

İsrail güçleri Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne gece baskını düzenlerken, hastaneye tankların ve ağır silah seslerinin isabet ettiği bildirildi.

İsrail ordusu sözcüsü, İsrail ordusunun hastanenin “sınırlı alanlarında yüksek hassasiyetli bir operasyon” yürüttüğünü söyledi.

İsrail ordusu, “üst düzey Hamas teröristlerinin hastane içinde yeniden toplandığını” ve burayı saldırı düzenlemek için kullandıklarını söyledi.

Görgü tanıkları Gazze'deki kompleksin içinde panik yaşandığını anlattı.

Bir adam, kardeşiyle WhatsApp grubunda paylaştığı ve BBC'nin duyduğu kayıtlı görüşmede şunları söyledi: “Tanklar etrafımızı sarıyor. Çadırın içinde saklanıyoruz. Yerleşkenin etrafında tankların ateş ettiğini duyuyoruz.”

Sosyal medyada yayınlanan doğrulanamayan görüntülerde hastane çevresinde yoğun silah sesleri duyuldu.

Hastane içinden gazetecilere gönderdiği bir diğer sesli mesajda ise Muhammed el-Seyyid, “Askerler burada, kompleksin içerisinde. Ölü ve yaralılar var. Askerler bazı gençleri tutukladı. Buradaki durum felaket.”

İsrail ordusu Şifa'da yeni bir operasyon başlatmayı planladığını önceden kamuoyuna açıklamadı.

IDF'nin baş sözcüsü Amiral Daniel Hagari, sabahın erken saatlerinde yayınlanan bir video mesajında, IDF'nin “acil eylem gerektiren özel istihbarata” yanıt verdiğini söyledi.

Hastanenin baskın sırasında faaliyete devam edebileceğini ve hastalara ve personele tahliye etmek zorunda olmadıklarını söyledi.

Yetkili, komplekste sığınan yerinden edilmiş kişilerin, Hamas'ı “hemen teslim olmaya” çağırmadan önce tahliye yolundan hastaneden ayrılabileceğini de sözlerine ekledi.

Gazze'de Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiride, operasyonun “uluslararası insancıl hukukun açık bir ihlali” olduğu belirtildi.

Yüzlerce yerinden edilmiş Filistinli, çatışmanın başlarında İsrail güçlerinin bastığı hastaneye sığınıyor.

El Şifa Hastanesi, çatışmadan önce Gazze'deki ana tıbbi tesisti ancak aylar süren çatışmalardan sonra hastanenin faaliyetleri ciddi şekilde sekteye uğradı.

Görüntü kaynağı, Getty Images

Hastaneler, savaş zamanlarında uluslararası insancıl hukuk kapsamında koruma statüsüne sahiptir; ancak “düşmana zararlı bir eylem” gerçekleştirmek için kullanılmaları halinde, sınırlı durumlarda bu korumayı kaybedebilirler.

İsrail uzun süredir Hamas'ı operasyonları için tıbbi tesisleri kılıf olarak kullanmakla suçluyor, ancak İran destekli militan grup bu iddiayı reddediyor.

İsrail ordusu, hastanenin altında silahlara ek olarak Hamas'ın Kasım 2023'te El Şifa Hastanesi'ne baskın düzenlediğinde kullandığı tünellerden oluşan bir ağ bulduğunu söyledi.

İsrail güçleri ayrıca Şubat ayında Gazze'nin ikinci büyük tıbbi tesisi olan Nasser Hastanesi'nin arazisinde büyük bir askeri operasyon gerçekleştirdi.

İsrail ordusu, Nasser Hastanesi'ne düzenlediği baskın sırasında tesiste silahlar ve rehinelerin tutulduğuna dair kanıtlar bulduğunu söyledi.

İsrail ordusu, Hamas'a bağlı silahlı kişilerin 7 Ekim'de İsrail'in güneyinde yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmesi ve 253 kişiyi rehin alması üzerine Gazze'ye operasyon başlattı. Gazze Sağlık Bakanlığı, o tarihten bu yana Filistin topraklarında 31.300'den fazla kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Rushdi Abualof'un ek raporu

READ  Sağlık uyarılarına göre bir "sıcak fırtına" güney Avrupa'ya kadar uzanıyor