Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rivian Corporation (RIVN) 2021’in dördüncü çeyreğine ilişkin kazançları

Rivian Corporation (RIVN) 2021'in dördüncü çeyreğine ilişkin kazançları

Rivian, 10 Kasım 2021’de New York’ta halka arzının yapılacağı gün Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’nda imza attı.

Kaynak: Rivian

hisseler Rivian Arabaları Şirketin Wall Street’in dördüncü çeyrek kazanç tahminini kaçırması ve 2022 için otomobil üretiminde mütevazı bir artış öngörmesinin ardından mesai sonrası işlemler Perşembe günü düştü.

Elektrikli otomobil üreticisinin hisseleri Perşembe günü 52 haftanın en düşük seviyesini gördükten sonra %13’ten fazla düştü.

Rivian, start-up’ların tedarik zinciri kısıtlamaları ve dahili üretim engelleriyle mücadele etmesi nedeniyle bu yıl 25.000 elektrikli kamyon ve SUV üretmeyi beklediğini söyledi. Bu, geçen yıl yatırımcılara halka arz için bir yol gösterisinin parçası olarak öngördüğüm üretim arabasının sadece yarısı olacak.

“Kısa vadede, tüm endüstriye meydan okuyan tedarik zinciri sorunlarından muaf değiliz. En az 2022’ye kadar devam edeceğini düşündüğümüz bu sorunlar, yükselişimize bir karmaşıklık katmanı ekledi.” Şirket bir açıklamada Hissedarlara mesaj.

Rivian, araçları için rezervasyonların Aralık ayındaki 71.000’e kıyasla 8 Mart itibarıyla yaklaşık 83.000’e ulaştığını söyledi.

Şirket, Perşembe günü dördüncü çeyrek sonuçlarını açıklarken, üretimde planlanan artışın, bu yıl 4,75 milyar dolarlık düzeltilmiş işletme zararı ve 2,6 milyar dolarlık sermaye harcamasıyla birlikte geleceğini tahmin ediyor.

Refinitiv tarafından derlenen analist tahminlerine kıyasla Rivian’ın çeyrek boyunca performansı şöyle:

  • Hisse başına düzeltilmiş kayıp: Hisse başına tahmini 2,43 ABD Doları ve 1,97 ABD Doları
  • Gelirler: 54 milyon dolar beklenen 60 milyon dolara karşılık

Rivian, dördüncü çeyrekte 1,1 milyar dolar olmak üzere 2021 için 2,8 milyar dolarlık düzeltilmiş işletme zararı bildirdi ve geçen yılın aynı dönemine göre çok daha büyük bir zarar bildirdi. 2021 için net zararı 4.7 milyar dolardı, bunun 2.5 milyar doları son çeyrekteydi.

READ  Twitter'ın eski CEO'su Parag Agrawal ve 2 kişi daha yasal faturalarla ilgili Sue Elon Musk

Şirket, 2022 için gelir rehberliği sağlamadı, ancak Refintiv konsensüs tahminleri, hisse başına 4,97 dolarlık düzeltilmiş bir yıllık kayıp ve yaklaşık 3,16 milyar dolarlık bir gelir öngörüyor.

Şirket, geçen yılın sonunda 18,4 milyar dolar nakit ile finansal olarak sağlam durumda. Rivian, 2023 yılı sonuna kadar toplam sermaye harcamalarının yaklaşık 8 milyar dolara ulaşmasını beklediğini söyledi. Şirket daha önce bu tarihe kadar yılda 150.000 otomobil üretme hedefi belirlemişti.

Rivian CEO’su RJ Scaringe Perşembe günü yaptığı açıklamada, tedarik zinciri sorunları olmasaydı şirketin bu yıl 50.000’den fazla ünite üretebileceğini söyledi.

Yatırımcılara “Tedarikçi çıtasını yükseltmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” dedi.

Rivian, elektrikli araç sunumlarının ilk aşamalarındaki öncüler arasında yer alıyor. Geçen yılın sonlarında şirket, Illinois, Normal’deki fabrikasında üç ayrı otomobil üretmeye başladı. Araçlar arasında R1T tüketici kamyonu ve R1S SUV ile bir elektrikli dağıtım kamyonu yer alıyor. Kamyonların ilk siparişleri gidecek Amazonbaşlangıçta %20 hisseye sahip.

Şirket, kaç tane minibüs üretip Amazon’a teslim ettiğini açıklamayı reddetti.

Scaringe, kazançları görüntülerken ayrıca şu konularla ilgili ek ayrıntıları da paylaştı: Yeni düşük maliyetli, düşük menzilli “standart” pil paketleri1 Mart’ta açıklandı.

Yeni paketler Lityum Demir veya LFP pil hücrelerini içerecek nikel kullanmayın Veya son haftalarda fiyatları yükselen kobalt. Scaringe, yeni standart pil paketlerinin bu yıl şirketin Amazon için inşa ettiği RCV dağıtım kamyonlarında piyasaya sürüleceğini, ancak 2024 yılına kadar R1T ve R1S modellerinde kullanılamayacaklarını söyledi.

Kasım ayında halka açılan Rivian’ın hisseleri, şirketin ardından Perşembe günkü kapanış itibarıyla bu yıl yaklaşık %60 oranında değer kaybetti. Eksik üretim hedefleri 2021 yılı için.