Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hisse senetleri, yüksek enflasyon ve Ukrayna riskleri arasında düşüyor; Çin piyasaları düştü

Hisse senetleri, yüksek enflasyon ve Ukrayna riskleri arasında düşüyor;  Çin piyasaları düştü

Koronavirüsün patlak vermesinden sonra koruyucu yüz maskesi takan bir ziyaretçi, 2 Mart 2020, Tokyo, Japonya’daki bir aracı kurumun dışındaki bir hisse senedi fiyat panosunun önünden geçiyor. REUTERS/Issei Kato/Files

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

  • > Asya Borsaları:
  • Asya, ABD ve Avrupa hisselerinin düşüşünü izliyor
  • Hong Kong %3,7 ve Nikkei %2,4 düştü
  • Güney Kore ve Avustralya’da gösterge hisse senedi endeksleri de düştü

TOKYO (Reuters) – Asya borsaları, Amerika Birleşik Devletleri’nde son kırk yılda görülen en hızlı enflasyonun faiz artırımı beklentilerini artırmasının ve Çin borsalarının anakara ABD’de işlem gören şirketlere yönelik düzenleyici endişelerle gerilemesinin ardından Cuma günü küresel düşüşünü sürdürdü.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşına ilişkin korkular, iki dışişleri bakanı arasında Perşembe günü yapılan görüşmelerin iki ülke arasındaki ihtilafa çok az durgunluk getirmesinin ardından daha da kötüleşti.

Singapur’daki ING baş ekonomisti Rob Carnell, “Ciddi bir enflasyon sorunuyla birlikte korkunç bir makro geçmişimiz var, bu da daha sıkı para politikası göreceğimiz anlamına geliyor” dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Carnell, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının muhtemelen enerji ve minerallerden tarım ürünlerine kadar her şeyi çok daha pahalı hale getireceğini de sözlerine ekledi.

“Herkesin geliri erozyona uğrayacak, küresel büyüme zarar görecek, daha ne istiyorsunuz?

“Bir noktada muhtemelen daha keskin bir şekilde geri çekilecek, ancak şimdilik piyasalarda hala bir miktar inkar var.”

Durumu bilen bazı kişiler Reuters’e, Amerika Birleşik Devletleri, Yediler Grubu ve Avrupa Birliği’nin Cuma günü Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine “en çok tercih edilen ulus” statüsünü iptal etmek için harekete geçeceğini söyledi.

READ  İflas davasına rağmen 3M kulak tıkacı önleyici davalar, kurallar

Rusya’yı kayırılan statüsünden çıkarmak, ABD ve müttefiklerinin çok çeşitli Rus mallarına gümrük vergileri koymasının önünü açıyor ve bu da zaten “derin bir resesyona” girmekte olan bir ekonomi üzerindeki baskıyı artıracak. Daha fazla oku

Öğleden sonra, MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi oldu. (MIAPJ0000PUS.) Wall Street’teki düşüşün, bölgedeki birkaç eyalet kriterine kadar uzanmasının ardından koyu kırmızıya döndükten sonra %2,0 düştü.

Satıcılar, listeden çıkarılacak ilk Çinli şirketlerin isimlerinin açıklanmasının ardından ABD’de işlem gören Çin hisse senetlerinin düşmesinin ardından Hong Kong borsasını süpürdü.

Hang Seng Endeksi (.onun için) Ve Yum China hisseleri ile yüzde 3,7 düştü (9987.HK)ve diğer dört firma, firmalar Pekin ile Washington arasındaki bir denetim anlaşmazlığına bulaştıktan sonra darbe aldı. Daha fazla oku

Çin hisse senetlerindeki satışlar, ülkenin menkul kıymetler düzenleyicisinin Cuma günü ABD’li muadilleriyle menkul kıymet denetimi konusunda bir anlaşmaya varacağından emin olduğunu söylemesine rağmen geldi. Daha fazla oku

Hong Kong dışında, Çin hisse senetlerindeki kayıplar, ülkenin mavi çip endeksiyle birlikte düştü. (.CSI300) %2.6 düştü.

Başka bir yerde, Japonya’nın Nikkei مؤشر (.N225) Güney Kore hisseleri kaybederken %2,4 kaybetti (.KS11) Avustralya hisseleri %1.1 düştü (.AXJO) %0,9 azaldı.

Perşembe günü yayınlanan veriler, ABD tüketici fiyat enflasyonunun Şubat ayında yıllık bazda %7,9 artarak 40 yılın en büyük artışı olduğunu gösterdi. Miting, Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen hafta söz verdiği gibi, FOMC’nin enflasyonu frenlemek için “daha agresif” hareket edebileceğini gösteriyor. Daha fazla oku

Piyasalar, Federal Rezerv’in gelecek hafta yapacağı para politikası toplantısının sonunda hedeflenen federal fon oranını 25 baz puan artırmasını bekliyor.

Perşembe günü üçüncü çeyrekte tahvil alımını durduracağını söyleyen Avrupa Merkez Bankası’nın şahin bir tonu da para politikasında sıkılaştırma beklentilerine yön verdi. Daha fazla oku

READ  Suudi üretimine ilişkin bir raporun ardından petrol fiyatları

Melbourne’deki Pepperstone aracı kurumunun araştırma başkanı Chris Weston, “AMB toplantısının beklenenden daha şahin olduğu açık” dedi.

“Temmuz ECB toplantısında AB’de faiz artırımı için 11 baz puan görüyoruz.”

Döviz piyasasında euro, Avrupa Merkez Bankası’nın şahin tonunun tek para biriminin momentumunu önemli ölçüde artırmaması nedeniyle %0.12 artışla 1.0994$’a yükseldi.

Westpac analistleri bir sabah notunda, “Avrupa Merkez Bankası teşvik çıkış planlarına daha fazla açıklık getirdi, ancak Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışma sürerken euroya sürdürülebilir bir destek vermesi pek mümkün değil” dedi.

Yen dolar karşısında 116.72 ile Ocak 2017’den beri dolar karşısında en zayıf seviyesine geriledi.

dolar endeksi (DXY.) Pazartesi günü 1-1 / 2 yılın en yüksek seviyesi olan 99.418’in altında 98.561’e yerleşti.

Tahvil piyasasında 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi %1.9794, 10 yıllık Japon devlet tahvili getirisi ise %0.185 oldu.

Emtia piyasalarında ABD ham petrolü %0,2 artışla varil başına 106,26$’a yükseldi. Brent ham petrolü varil başına 109.23 dolarda büyük ölçüde yatay seyretti.

Altın yüzde yarım düştü. Spot altın ons başına 1.986.47 dolardan işlem görüyordu.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Kapak) Daniel Losink Tokyo’da Kurgu Shree Navaratnam ve Kim Kogel

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.