Kasım 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Robot, kavisli bir evrenin boşluğunda yüzmenin mümkün olduğunu gösteriyor: ScienceAlert

Robot, kavisli bir evrenin boşluğunda yüzmenin mümkün olduğunu gösteriyor: ScienceAlert

Astronotlar aniden yıldızlararası boşluğa sürüklenirlerse, vücutlarını güvenli bir yere itmek, uzuvlarını boşluktaki bir sığınağa doğru tekmelemek ve sallamak zorunda kalacaklardı.

Ne yazık ki, fizik onlar için affedici değil, onları sonsuza kadar umutsuz bırakıyor. Eğer evren yeterince kavisli olsaydı, yenilgileri faydasız olmayabilirdi.

Dünyayı çekmek için ayrılmadan yüzyıllar önce, Isaac Newton nesnelerin neden hareket ettiğini kısa ve öz bir şekilde açıkladı. Gazı dışarı atıyor, katı zemine itiyor veya kanatçığı sıvıya karşı savuruyor olsun, hareketin momentumu, ilgili elementlerin toplamı tarafından korunur ve vücudu ileriye doğru iten bir reaksiyon yaratır.

Kuşun kanadının etrafındaki havayı veya balığın kuyruğunun etrafındaki suyu çıkarın ve her bir kanatçık diğerinde olduğu gibi bir yöne doğru itecek ve zavallı hayvanın hedefine doğru herhangi bir net hareket olmadan zayıf bir şekilde çırpınmasına neden olacaktır.

Yirmi birinci yüzyılın başlarında, fizikçileri düşünün bu kural için boşluk. Bu hareketin meydana geldiği üç boyutlu uzay eğri ise, cismin şeklindeki veya konumundaki değişiklikler, momentumun nasıl değiş tokuş edildiğine dair olağan kuralları mutlaka takip etmeyecek, yani bir güdüye ihtiyacı olmayacak.

Uzay-zamanın eğri geometrisi, bir nesnenin çarpıtılması anlamına gelebilir – sağ tekme, çarpıntı veya çarpıntı – sonuçta konumunda net bir ince değişiklik görebilirsiniz.

Öte yandan, uzay-zamanın eğriliğinin hareketi etkilediği fikri, yere düşen bir kayayı izlemek kadar basittir. Einstein bunu bir asırdan fazla bir süre önce kitabında ele aldı. Genel görelilik teorisi.

Ancak deforme olmuş uzayın inişli çıkışlı tepelerinin ve vadilerinin vücudun kendi kendini hareket ettirme yeteneğini nasıl etkileyebileceğini göstermek tamamen başka bir top oyunudur.

Bunu en yakın uzay warpına gitmeden çalışırken not etmek için Kara delikGeorgia Teknoloji Enstitüsü, Cornell Üniversitesi, Michigan Üniversitesi ve Notre Dame Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, laboratuvarda kavisli bir uzay modeli oluşturdu.

READ  Dramatik görüntüler, bir asteroit ile çarpışan bir uzay aracını gösteriyor

Küresel uzayın mekanik versiyonu, kemerli bir yol kavşağı boyunca uzanan bir dizi motor tahrikli bloktan oluşur. Dönen bir kola bağlı olan tüm kurulum, yerçekimi ve sürtünme direnci minimum olacak şekilde konumlandırılmıştır.

Dönen bir kol kolunun yörüngesinde hareket eden bir “uzay” yüzücü. (Gürcistan Teknolojisi)

Kütleler, bir şekilde düz evrenimize hakim olan fizikten kopmasa da, sistem dengelenmişti, böylece yollardaki kıvrımlar, dramatik olarak kavisli uzay ile aynı türde bir etkiye sahip olacaktı. Ya da takım öyle bekliyordu.

Robot hareket ettikçe, yerçekimi, sürtünme ve bükülmenin birleşimi, uzayın geometrisiyle en iyi şekilde açıklanabilecek benzersiz özelliklerle harekete geçti.

“Eğri uzaydaki hareketi sistematik olarak incelemek için şekil değiştiren nesnemizin en basit eğri uzayda, küre içinde hareket etmesine izin veriyoruz.” o diyor Georgia Tech fizikçisi Zip Rocklin.

“Bazı fizikçiler tarafından reddedilecek kadar mantıksız olan beklenen etkinin gerçekleştiğini öğrendik: robot şekil değiştirdiğinde, çevresel etkileşimlere atfedilemeyecek bir şekilde kürenin etrafında ilerledi.”

sınır çerçevesi = “0″ allow=” ivmeölçer; otomatik başlatma; pano yazımı. jiroskop kodlu ortam; Resim içinde resim “tam ekrana izin ver>

Etkisi küçük olsa da, bu deneysel sonuçların teori doğrultusunda kullanılması, evrenin eğriliğinin önemli hale geldiği alanlarda teknolojinin daha iyi konumlandırılmasına yardımcı olabilir. Dünya’nın yerçekimi gibi yumuşak gerilemelerde bile, sınırlı hareketlerin uzun vadede ultra ince yerleri nasıl değiştirebileceğini anlamak giderek daha önemli hale gelebilir.

Elbette fizikçiler sıfır yakıtlı rotaya gidiyorlardı.”İmkansız Motorlar‘ Önceki. Deneylerdeki küçük varsayımsal güçlerin bir gelip gitme şekli vardır ve bunların arkasındaki teorilerin geçerliliği hakkındaki tartışmaya son vermez.

Daha hassas makineler kullanan daha fazla çalışma, evrenin keskin kenarları üzerinde yüzmenin karmaşık etkilerine dair daha fazla bilgi ortaya çıkarabilir.

READ  Bilim adamları görünmez bir fenomen keşfetti

Şimdilik, zavallı astronotu çevreleyen boşluğun hafif eğiminin, oksijen tükenmeden önce güvenli bir sığınağa ulaştığını görmek için yeterli olacağını umabiliriz.

Bu araştırma yayınlandı PNAS.