Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

RTL Today – ‘Parlak Türk’: Türkiye’nin ‘dahi’ merkez bankacısı yüksek beklentilerle karşı karşıya

RTL Today – ‘Parlak Türk’: Türkiye’nin ‘dahi’ merkez bankacısı yüksek beklentilerle karşı karşıya

“Parlak Türk” veya “dahi”: Türk medyası, ABD finans kurumlarının saflarında yükselen ancak şimdi enflasyonu dizginlemek ve düşen lirayı istikrara kavuşturmak gibi muazzam bir görevle karşı karşıya olan yeni merkez bankası başkanı Hafız Kaye Ergan’a odaklandı.

Türkiye’nin merkez bankasının başına geçen ilk kadın, kırklı yaşlarında, Wall Street devi Goldman Sachs’ta kilit roller ve Princeton ve Harvard’dan diplomalar içeren parlak bir özgeçmişe sahip.

Kaliforniya merkezli First Republic Bank’ta kurumsal merdiveni tırmandı ve burada eş genel müdür oldu ve Aralık 2021’deki beklenmedik istifasına kadar kurucu Jim Herbert’ten görevi devralması bekleniyordu.

Crain’in New York Business Magazine’i, onu 2018’de “40 Yaş Altı 40” Yükselen İş Yıldızı arasında gösterdi.

Kar amacı gütmeyen Partnership for New York City’nin CEO’su Kathryn Wild, “Kaye, göçmen deneyimi ve bankacılık sektörünün 2008 mali krizindeki rolünden öğrendiği dersleri yansıtan derin bir sosyal sorumluluk duygusuna sahip bir finans bilginidir” dedi. Crains’te.

Erkan, kar amacı gütmeyen bir kuruluşun yönetim kurulunda görev yaptı.

First Republic’ten ayrıldıktan sonra geçen yıl ABD’li gayrimenkul finansmanı ve yatırım şirketi Greystone’un CEO’su oldu, ancak altı ay sonra istifa etti.

Yerel basında çıkan haberlere göre Erkan, hayalinin bir gün Türkiye’ye dönüp “ülkeme hizmet etmek” olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geleneksel olmayan para politikalarını tersine çevirme gücüne sahip olup olmadığını piyasalar endişeyle izlerken, onu zorlu bir görev bekliyor.

Selefleri, Erdoğan’ın merkez bankasına yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını düşürmesi yönündeki çağrılarını da takip etti – diğer ülkelerdeki politika yapıcıların yaptıklarının bir ayna görüntüsü.

– en iyi öğrenci –

Erkan’ın annesi matematik öğretmenliği, babası ise mühendisti.

İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nde endüstri mühendisliğinde sınıfının birincisiydi ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Princeton Üniversitesi’nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktorasını aldığı bursla 21 yaşındaydı.

READ  4 NY Mets takası, hayranların favorisini Phillies'e gönderdi

Harvard Business School’un İleri Yönetim Programı’ndan mezun oldu.

Erkan, üstün eğitimine rağmen bir keresinde bir tartışmada, daha sonra bir köşe yazarının yaygın himaye nedeniyle Türkiye’de staj bulamadığından şikayet etti – veya Türkçe bir kelime olan “darbil”, birinin nüfuzunu önemli kişiler üzerinde gizlice kullanmak anlamına gelir. şeyler yapmak için

Mezun olduktan sonra, 2005 yılında Goldman Sachs’a önce ortak ve daha sonra genel müdür olarak katıldı. Bir ekibe liderlik etti ve tanınmış bir şirkette bir yatırım stratejisi oluşturdu.

2014 yılında First Republic tarafından işe alındı ​​ve burada Kıdemli Başkan Yardımcısı, Baş Yatırım Sorumlusu ve Eş Baş Risk Sorumlusu unvanlarını elinde tuttu.

Aralık 2021’de eş CEO olarak istifa etmesi sürpriz olarak kabul edildi.

Bir yıldan fazla bir süre sonra, borç veren, 2023’ün ilk çeyreğinde 100 milyar dolardan fazla mevduat zararı bildirdiği için krize girdi.

ABD mali yetkilileri, Mayıs ayında bankanın kontrolünü ele geçirdi ve JPMorgan Chase’e satarak, bankayı ABD tarihindeki en büyük ikinci banka başarısızlığı yaptı.

CNN-Türk gibi devlet yanlısı medya onu “zeki” ve Hürriyet onu “dahi” olarak nitelendirirken, diğerleri Birinci Cumhuriyet’teki rolünün özgeçmişinde bir kusur olduğunu söylediler.

Ekonomist Selva Demirolf, BBC Turks’te yayınlanan bir makalesinde, “Türk basınında kendisine yönelik asılsız övgülerin bir kısmı, Birinci Cumhuriyet’teki başarısızlık deneyimini örtbas etmeyi amaçlıyor” diyor.