Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rus “elit” muhafızları Moskova’da orduyu tutukladı: Ukrayna istihbaratı

Ukraine intelligence claims military arrests in Moscow

Ukraynalı istihbarat yetkilileri Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “elit” bir Rus askeri ekibinin, Ukrayna savaşıyla ilgili hoşnutsuzluğun artması nedeniyle Moskova’daki diğer ordu mensuplarını tutukladığını söyledi.

İddiaya göre tutuklamalar HABER HAFTASI Bağımsız olarak teyit edemez, Rusya cumhurbaşkanının yedi aydan fazla bir süre sonra gelmesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’ya karşı sözde “özel askeri operasyon” başlatıldı. Kremlin yetkilileri hızlı bir zafer kazanmayı amaçlasa da, Rus kuvvetleri savaşta herhangi bir önemli hedefe ulaşmak için mücadele etti. Bu arada Kiev, güçlerinin bunu yaptığını söylüyor tekrar Son haftalarda Rusya tarafından işgal edilen binlerce mil karelik bölge.

Görünüşe göre Putin karşı karşıya Siyasi baskı artıyor Ukrayna’da kaybının devam ettiği eve döndü toplama. Rus medyasının rakamları buna giderek daha hazırdı savaş eleştirisidestekledikleri, ancak zayıf bir şekilde uygulandıklarını savundukları. Putin’in müttefikleri, hesap verebilirlik ve Rusya’nın işgal etmeye devam etme biçiminde değişiklik talep etti.

Cumartesi günü, Ukrayna Savunma İstihbaratı, Moskova’da bazı askeri personelin tutuklanmasının başladığını tweetledi. İddia edilen tutuklamalarla ilgili ayrıntılı bilgi vermediler. Kimlerin veya kaç kişinin tutuklandığı iddialarının yanı sıra iddia edilen tutuklamaların nedeni bilinmiyor.

Ukrayna istihbaratı, Rus başkentinde “orduya yönelik bir önlem paketinin” başladığını ve yerel saatle Cumartesi günü geç saatlerde şehir merkezinde hareketin yasaklandığını söyledi.

Ukrayna ayrıca 1920’lerde kurulan “seçkin” Rus Muhafız Dzerzhynsky Operasyon Birimi üyelerinin Moskova’ya girmekte olduğunu iddia etti.

Rus makamları veya devlet medyası tarafından iddia edilen tutuklamalara ilişkin bilgi ve teyit eksikliğinin ortasında, bazı uzmanlar Ukrayna istihbaratının iddiaları hakkında şüphe uyandırdı.

READ  Ukrayna ve Rusya savaşı canlı güncellemeleri: En son haberler ve videolar
Bu fotoğrafta, 30 Eylül 2022’de Moskova’da bir mitinge katılan insanlar görülüyor. Cumartesi günü, Ukrayna istihbaratı Rusya’nın Moskova’da askeri tutuklamalar düzenlediğini iddia etti. Ancak, bu iddialar bazı uzmanların şüphesiyle karşı karşıya kaldı ve bağımsız olarak doğrulanamıyor.
Getty Images aracılığıyla STRINGER/AFP

İtalyan La Repubblica gazetesinin muhabiri Rosalba Castelletti, Twitter’da Moskova’nın merkezinden Rusya’nın başkentinde herhangi bir ağır askeri varlığın belirtisi olmaksızın sıradan bir geceyi gösteren bir video yayınladı. “Trafik normal. Askeri hareket yok. Moskova’da sadece normal bir Cumartesi akşamı” diye yazdı.

Ukrayna’nın Yeni Sesi editörü Ewan MacDonald, “Belki de Ukrayna istihbaratı Moskova’da olağandışı asker ve polis hareketleri ve trafik kısıtlamaları olduğunu iddia ederek ortalığı karıştırmaya çalışıyor” dedi.

Rusya, Kayıp ve Artan Eleştiri Ortasında Askeri Komutanlığı Yeniden Şekillendiriyor

Cumartesi günü Rusya, Ukrayna’daki askeri liderlikte bazı değişiklikler olduğunu duyurdu.

Rusya devlet haber ajansı TASS tarafından yayınlanan bir habere göre, Savunma Bakanı Sergei Shoigu Ordu Generali Sergei Surovkin’i “Rus Savunma Bakanı’nın kararına göre Ukrayna’daki Özel Askeri Operasyon Bölgesi’ndeki birleşik kuvvet grubuna liderlik etmek üzere” atadı.

Rusya, Cuma günü Doğu Askeri Bölgesi komutanı Albay Alexander Shaiko’yu görevden aldı ve yerine Korgeneral Rüstem Murado’yu getirdi. Reuters’in haberine göre.

Bazı Rus medya mensupları ve politikacılar, Rusya’nın Ukrayna’daki başarısızlıkları arttıkça askeri değişiklikler ve hesap verebilirlik çağrısında bulundular.

Devlet Duması Savunma Komitesi için çalışan Albay General Andrei Valerievich Rus devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Askeri savcılık çalışmalı” dedi.

Bir tartışma sırasında, “En azından birilerinin bunun için adalete teslim edilmesi konusunda bazı isimler kamuoyuna açıklanmalıdır.” Rusya’nın Ukrayna’daki tehlikeli durumunu tanıyın.

READ  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Zaporizhzhya reaktörünün bombalanmasından kaynaklanan bir "nükleer felaket" konusunda uyardı

Savaş Araştırmaları Enstitüsü Bir rapor yayınlayın Çarşamba günü, Putin’in Rusya’nın başarısızlıkları için Savunma Bakanı Sergei Shoigu’yu suçlarken, kamuoyu eleştirileri arasında ordudaki diğer “radikal” unsurlarla bağları güçlendireceği sonucuna vardı.

HABER HAFTASI Yorum için Rusya Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçtim.