Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rus saldırıları Ukrayna’nın enerji sağlama kabiliyetini engellediğinden sert bir kış yaklaşıyor

Rus saldırıları Ukrayna'nın enerji sağlama kabiliyetini engellediğinden sert bir kış yaklaşıyor
  • Bombalamadan sonra çok az ısınan veya hiç ısınmayan Ukraynalılar
  • Bazı bölgelerde sıcaklıklar şimdiden donma noktasının altında
  • Herson sakinleri daha güvenli bölgelere tahliye için bir teklif aldı
  • Ukrayna güvenlik güçleri ünlü Kiev Manastırı’na baskın düzenledi

Kiev (Reuters) – Ukrayna hükümeti Salı günü, Birleşmiş Milletler sağlık kuruluşunun bu kış Ukrayna’da yaşanacak bir insani felaket konusunda uyarıda bulunmasının ardından, ülkenin elektrik kapasitesini yarıya indiren amansız Rus saldırıları arasında halkı enerji tasarrufu yapmaya çağırdı.

Yetkililer, Ukrayna’nın ulusal şebeke operatörü Okringo’nun “muazzam” hasara yol açtığını söylediği füze saldırıları nedeniyle başkent Kiev de dahil olmak üzere milyonlarca Ukraynalı’nın en azından Mart ayı sonuna kadar elektrik kesintileriyle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Bu sonbaharda Ukrayna’da sıcaklıklar alışılmadık derecede ılımandı, ancak sıfırın altına düşmeye başlıyor ve kış aylarında -20C’ye (-4F) veya hatta bazı bölgelerde daha da düşmesi bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna enerji tesislerine yönelik saldırıları, Rus kuvvetlerinin güneydeki Herson şehrinden ülkeyi bölen güçlü Dnipro Nehri’nin doğu yakasına çekilmesini içeren bir dizi saha gerilemesini takip ediyor.

Başbakan Dennis Shmyhal Salı günü bir Telegram’da “Elektrik tasarrufu çok önemli olmaya devam ediyor” dedi.

Tüm bölgelerde planlı elektrik kesintilerinin meydana geldiğini ve don olayının başladığı ve elektrik tüketiminin arttığı bazı durumlarda acil kapatmanın mümkün olduğunu söyledi.

Okrinego’nun başkanı Volodymyr Kudritsky Salı günü yaptığı açıklamada, sivil tahliye ihtiyacını reddetmesine rağmen hiçbir termik veya hidroelektrik santralinin sağlam kalmadığını söyledi.

Bir haber brifinginde “Tüketicilerin kullanabileceği kadar enerji üretemiyoruz.”

“karanlık günler”

Dünya Sağlık Örgütü, yüzlerce Ukrayna hastanesi ve sağlık tesisinde yakıt, su ve elektrik bulunmadığını söyledi.

DSÖ Avrupa bölge direktörü Hans Kluge, Ukrayna ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın sağlık sistemi, savaştaki şimdiye kadarki en karanlık günüyle karşı karşıya. 700’den fazla saldırıya maruz kalan ülke, şimdi enerji krizinin kurbanı oldu.” .

READ  Çin'in Anyang kentinde bir fabrikada çıkan yangında onlarca kişi öldü. Çin

Kiev’e elektrik sağlayan YASNO’nun başkanı Sergei Kovalenko’ya göre, işçiler hasarlı enerji altyapısını onarmak için yarışıyor.

Kovalenko, “Sıcak giysiler ve battaniyeler stoklayın ve uzun bir tatili atlatmanıza yardımcı olacak seçenekleri düşünün” dedi.

Ukrayna medyası tarafından verilen bir brifingde, Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin genelkurmay başkan yardımcısı Kyrylo Timoşenko, Ukrayna’nın bir karşı saldırısında Rusya’dan geri alınan 1.300 yerleşim yerine gaz arzının yeniden sağlandığını söyledi.

1.400 yerleşim yerinde su temini ve 1.200 yerleşim yerinde mobil iletişim sağlandı.

Başbakan Yardımcısı Irina Vereshuk, Herson sakinlerine yönelik bir Telegram mesajında, sakinlerin ayrılma konusundaki ilgilerini ifade edebilecekleri çeşitli yollar yayınladı. “Kışın ülkenin daha güvenli bölgelerine tahliye edilebilirsiniz” diye yazdı.

Devlet haber ajansı TASS, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’un geçen hafta Rusya’nın enerji altyapısına yönelik saldırılarının Kiev’in müzakere konusundaki isteksizliğinin sonucu olduğunu söylediğini aktardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Mykhailo Podolyak’ın bir danışmanı, Rusya’nın güçleri kaçtığı için Dnipro Nehri boyunca Herson’u bombaladığını söyledi. Pazartesi günü geç saatlerde Twitter’da “Askeri bir mantık yok: sadece yerel halktan intikam almak istiyorlar” diye yazdı.

Moskova, Ukrayna’yı milliyetçilerden kurtarmak ve Rusça konuşan toplulukları korumak için “özel bir askeri operasyon” olarak adlandırdığı sivillere kasten saldırdığını reddediyor.

Kiev ve Batı, Rusya’nın eylemlerini, eski Sovyetler Birliği içindeki bir zamanlar egemen olan komşu ülkede haksız emperyal toprak gaspı olarak tanımlıyor.

Dokuz aylık savaş on binlerce insanı öldürdü, milyonları yerinden etti ve küresel ekonomiyi hırpaladı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı, 1970’lerden bu yana dünyanın en kötü enerji krizinin keskin bir yavaşlamaya yol açacağını ve Avrupa’nın en sert şekilde etkileneceğini söyledi.

READ  Japonya gezginlere açık mı? Bazı yerliler sınırları yeniden açmaya hazır değil

Rusya, 2014’ten bu yana vekil güçleri tarafından kontrol edilen Donetsk şehrinin batısındaki cephe hattı boyunca bir saldırı yürütürken, doğuda savaşlar şiddetle devam ediyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, “Saldırılar hayati altyapıya ve sivil evlere zarar vermeye devam ediyor” dedi.

Donetsk bölgesinin valisi Pavlo Kirilino, mesajlaşma uygulaması Telegram’da son 24 saat içinde Ukrayna kontrolündeki bölgelerde dört kişinin öldüğünü ve dört kişinin yaralandığını söyledi.

Bölge valisi, Rus bombardımanının Salı günü Ukrayna’nın güneydoğusundaki Oryhiv’deki bir insani yardım dağıtım merkezine de isabet ettiğini, bir gönüllünün öldüğünü ve iki kadının yaralandığını söyledi.

Oryhiv, geçtiğimiz günlerde yeniden bombalanan Zaporizhia nükleer santralinin yaklaşık 110 kilometre doğusunda yer alırken, bombalamaların sorumluluğunu Rusya ve Ukrayna üstlendi.

Rusya’nın 2014’te Ukrayna’dan ilhak ettiği Kırım’da da bölge valisi, Salı günü Rus hava savunmasının devreye girdiği ve Sivastopol kenti üzerinde iki İHA’nın düşürüldüğünü açıklayarak halkı sakin olmaya çağırdı.

Sivastopol, Rusya’nın Karadeniz Filosunun karargahıdır.

Yardım ve baskın

Bu arada Ukrayna Maliye Bakanı Serhiy Marchenko, Salı günü Ukrayna’nın Avrupa Birliği’nden 2,5 milyar avroluk (2,57 milyar dolar) yeni bir mali destek aldığını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Washington’da yaptığı açıklamada, ekonomik istikrarı artırmak için Ukrayna’ya yapılacak 4,5 milyar dolarlık ABD yardımının önümüzdeki haftalarda başlayacağını söyledi.

Ukrayna Devlet Güvenlik Servisi, güvenlik servisi ve polisin “Rus özel servislerinin şüpheli yıkıcı faaliyetlerine” karşı operasyonlar kapsamında Salı günü erken saatlerde Kiev’deki 1000 yıllık bir Ortodoks Hıristiyan manastırına baskın düzenlediğini söyledi.

Genişleyen Kiev-Pechersk Lavra kompleksi – veya Mağaralar Manastırı – Ukrayna’nın bir kültür hazinesidir ve Moskova Patrikhanesi altındaki Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Rus destekli kanadının merkezidir.

Rus Ortodoks Kilisesi, baskını bir “gözdağı eylemi” olarak nitelendirerek kınadı.

READ  Tropik Fırtına Earl'ün gücü, Daniel Atlantik üzerinde zayıfladı

Kiev’den Oleksandr Kozukhar ve Maria Starkova, Melbourne’den Lydia Kelly ve Winnipeg’den Ronald Popisky tarafından hazırlanan ek raporlar; Shri Navaratnam ve Gareth Jones’un yazdığı; Lincoln Feast, Alex Richardson ve Mark Heinrich tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.