Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rus-Ukrayna Savaşı: Canlı güncellemeler ve Kırım haberleri

Rus-Ukrayna Savaşı: Canlı güncellemeler ve Kırım haberleri
ona atfedilen…The New York Times için Denis Senyakov

Kiev, Ukrayna – Kırım, ılıman bir iklim, kumlu plajlar, yemyeşil buğday tarlaları ve kiraz ve şeftali ile doldurulmuş meyve bahçeleri ile kutsanmış, bir elmas gibi Ukrayna’nın güney kıyılarından sarkıyor.

Aynı zamanda kritik başlangıç ​​noktası Rusya’nın Ukrayna’yı işgali.

Rusya ile bir köprü aracılığıyla bağlı olan ve Moskova’nın Karadeniz Filosuna ev sahipliği yapan Kırım, şu anda güney Ukrayna’nın geniş bir kesimini işgal eden on binlerce askeri destekleyen Rus ordusunun tedarik zincirinde hayati bir bağlantı sağlıyor.

Başkan Vladimir Putin için, Büyük Catherine’in 1783’te Rusya’nın bir parçası olduğunu ilan etmesi ve imparatorluğunun bir deniz gücü haline gelmesinin yolunu açmasına yardımcı olması nedeniyle, burası kutsal bir toprak. Sovyet Valisi Nikita S. Kruşçev 1954’te Ukrayna’ya gitti. Ukrayna o zamanlar bir Sovyet cumhuriyeti olduğu için pek bir şey değişmedi.

Ancak yaklaşık kırk yıl sonra Sovyetler Birliği çöktüğünde Rusya bir mücevherini kaybetti. Böylece Sayın Putin, 2014’te Kırım’ı yasadışı bir şekilde ilhak ederek tarihi bir hatayı düzelttiğini iddia etti.

ona atfedilen…Tyler Hicks/New York Times

Bay Putin o sırada Ukrayna’yı daha fazla bölme niyetinde olmadığına söz verdi. Bununla birlikte, sekiz yıl sonra, Şubat ayında, on binlerce Rus askeri mevcut savaşı başlatarak yarımadanın kuzeyine saldırdı.

Son günlerde Kırım’daki askeri hedeflere saldırı düzenlendi ve yarımada kendini yeniden büyük güç mücadelesinin merkezinde buldu.

Askeri önem

Savaşın başlarında, Kırım’dan hücum eden Rus kuvvetleri, Rusya’nın güney Ukrayna’yı işgalinin anahtarı olmaya devam eden Herson ve Zaporizhia bölgelerinin bazı kısımlarını ele geçirdi.

READ  Bir istihbarat yetkilisi, Somali'de bir otel kuşatmasında en az 12 kişinin öldüğünü söyledi.

Kırım, Rusya’nın ağır askeri teçhizatı taşımak için güvendiği iki büyük demiryolu da dahil olmak üzere işgalci ordusunu sürdürmek için Rusya’ya önemli lojistik destek sağlıyor. Kırım hava üsleri, Ukrayna mevzileri üzerinde sorti yapmak için kullanıldı ve yarımada, Rus uzun menzilli füzeleri için bir fırlatma alanı sağladı.

Yarımada ayrıca, Ukrayna ekonomisini felç eden bir deniz ablukası da dahil olmak üzere Rusya’nın deniz üzerindeki kontrolünü sürdürmesine yardımcı olan Rusya’nın Karadeniz Filosu’na da ev sahipliği yapıyor.

güneşte yer

Rusya soğuk – ülkenin beşte biri Kuzey Kutup Dairesi’nin üzerinde. Ancak Kırım’ın güneşe batmış şehri Yalta’da olumlu bir şekilde ılımlı olabilir.

General ve Büyük Katerina’nın sevgilisi Prens Grigory Potemkin, onu toprakları talep etmeye çağırdığında “Rusya’nın cennetine ihtiyacı var” diye yazdı.

Kırım, çarların ve Politbüro başkanlarının tatil evlerini tuttukları yerdir. Batı, Rusya’yı yarımadayı yasadışı olarak ilhak ettiği için onaylamadan önce, Doğu Avrupa’nın zenginlerinin dinlenmek ve parti yapmak için gittiği bir yerdi.

“Şehrin çamlarla kaplı sokakları arasında kumarhaneler her yere dağılmış durumda” A. New York Times Seyahat makalesi 2006’da Yalta’yı duyurdu ve şunları ekledi: “Bu gelişen sahil kentinde – hepsi olmasa da – çok şey oluyor.”

Turizm 2014’ten sonra keskin bir düşüş yaşadı. Bir hava üssünde patlama sesleri duyuldu Geçen hafta, Kırım’ın batı kıyısı yakınlarında, siyah duman güneşi örttüğü için yakındaki tatil yerlerine fotoğraf ve video çeken ziyaretçiler vardı.

ona atfedilen…Reuters

Rusya ile ilişkiler

Putin, ilhakı işaret eden 2014 konuşmasında “Kırım her zaman insanların kalplerinde ve zihinlerinde Rusya’nın ayrılmaz bir parçası olmuştur” dedi. Ama onun seçici tarih okuması.

READ  Rusya azaltılmış savaş hedeflerine işaret ediyor, Ukraynalılar Kiev yakınlarında ilerliyor

Yüzyıllar boyunca Yunanlılar, Romalılar, Gotlar, Hunlar, Moğollar ve Tatarlar toprak üzerinde hak iddia ettiler.

Belki de Kırım’daki hiçbir grup savaşın, on üçüncü yüzyılda Avrasya ovalarından göç eden Müslüman Türkler olan Tatarlar kadar dehşetle geliştiğini görmedi.

onlar Stalin vahşice onu hedef aldıKremlin’in mevcut savaşı gerekçesine atıfta bulunarak, onları Nazi işbirlikçisi olmakla suçladı ve toplu halde sınır dışı etti. Binlerce kişi bu süreçte öldü.

1989’da son Sovyet lideri Mihail Gorbaçov, Tatarların Kırım’a dönmesine izin verdi. 2014 ilhakından önce, Kırım nüfusunun yaklaşık %12’sini oluşturuyorlardı ve orada yaklaşık 260.000 kişi vardı.

2017’de İnsan Hakları İzleme Örgütü Moskova’yı suçladı Tatar azınlığa yönelik zulmün yoğunlaşması Kırım’da, “Yarımadadaki muhalefeti tamamen susturmak açık hedefiyle.”