Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rus-Ukrayna Savaşı: Ukrayna insansız hava araçları Rusya’nın derinliklerinde iki üssü vurdu

Rus-Ukrayna Savaşı: Ukrayna insansız hava araçları Rusya'nın derinliklerinde iki üssü vurdu
video

Ukrayna başkentinde hava saldırısı sirenleri çalarken insanlar metro istasyonlarını doldurdu.ona atfedilenona atfedilen…The New York Times için Laura Bouchenak

KYIV, Ukrayna — Günlük rutinlerin acımasız Rus füze saldırıları, öngörülemeyen elektrik kesintileri ve güvenilmez bir su kaynağı nedeniyle harap olduğu bir şehirde, Kiev sakinleri herhangi bir zamanda bir sığınakta birkaç saat geçirmek zorunda kalabileceklerini biliyor. hava saldırıları.

Rus füzelerinin son büyük salvosunun Ukrayna’daki hedeflere ateşlenmesinden bu yana 13 gün geçti; bu, Moskova’nın Ekim ayı başlarında ülkenin enerji altyapısına yönelik saldırısını başlatmasından bu yana başkent içinde ve çevresinde herhangi bir patlama olmaksızın en uzun süredir. Ukraynalı yetkililer günlerdir başka bir saldırının yakın olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Bu nedenle, Pazartesi öğleden sonra erken saatlerde Kiev’de hava saldırısı uyarıları duyulduğunda, pek kimse şaşırmadı. Sirenler füzelerin girişine ilişkin uyarıları takip etti ve kısa süre sonra başkentin üzerinde hava savunma sistemlerinin sesi duyuldu.

34 yaşındaki Olha Cutross, “Dürüst olmak gerekirse, bu sefer harika hissediyorum” dedi. “İki haftadır bunun olabileceğine dair haberler var ve sonra sürekli bir gerilim içinde yaşıyorsunuz.”

Bayan Kotrus, annesi, kafese kapatılmış bir kedisi ve köpeğiyle birlikte Kiev’de bir metro istasyonunun zemininde oturuyordu. Kış soğuğunda kendisini sıcacık tutması için mavi bir üniforma giydirilen köpek gözle görülür şekilde gergindi. Bayan Cotters kızmıştı ve bıkmıştı.

Adını 1000 yıl önce şehre giriş görevi gören ana surdan alan Golden Gate metro istasyonunda yerin derinliklerindeki yüzlerce kişilik bir kalabalığa katılır.

Ancak akşama doğru ünlü kapı artık aydınlanmadı ve şehrin çoğu gibi karanlığa gömüldü. Ulusal hizmet kuruluşu Ukrenergo’ya göre, Pazartesi günü ülke genelindeki tesisleri hedef alan füze yağmuru, kilit enerji altyapısı hedeflerine yönelik bu türden sekizinci saldırı dalgası oldu.

READ  Rusya azaltılmış savaş hedeflerine işaret ediyor, Ukraynalılar Kiev yakınlarında ilerliyor

Okernergo yaptığı açıklamada, “Maalesef, elektrik altyapı tesisleri bombalandı ve bu nedenle acil bir elektrik kesintisi meydana geldi.” Dedi.

Yerel yetkililer Pazartesi günü en az 10 roketin Kiev’i hedef aldığını söyledi. Yetkililer dokuz kişinin başkentin üzerine düştüğünü söyledi.

Kiev’de görüşülen herkes gibi, Bayan Cotros’un gazabı Rusya’ya yönelikti ve hayal kırıklığı birçok endişeli gün ve uzun, karanlık, güçsüz gecelerin sonucuydu.

21 yaşındaki Anna Sokolova, son füze dalgasından bu yana iki hafta boyunca elektrik ve su sıkıntısı yaşamadığını söyledi. Bayan Sokolova, son Rus saldırılarında hedef alınan yerel bir kamu hizmeti merkezinin yakınında yaşıyor ve alarmlar çaldığında her zaman sığındığını söyledi.

Ancak, cephede savaşan askerlerin, arkadaşlarının çektiklerine kıyasla hiçbir şey olmadığını söyleyerek, yaşadığı zorluklardan şikayet etmek istemedi.

66 yaşındaki Lyumila Vonifatova kabul etti.

“Elektrik olmadan hayatın imkansız hale geldiğini hepimiz anlıyoruz” dedi. “Ancak, bunu aşmanın bir yolunu bulmamız gerekecek.”

Vaktini metronun sığınağında bu savaştan ve daha öncekilerden oluşan küçük bir sergiye bakarak geçirdi.

Tüm can kayıplarına ve ekonomik zorluklara rağmen sonuna kadar ayakta kalacağız” dedi. “Çünkü bu, özgürlüğümüz için bir savaş.”

Ancak Tetiana Tkachenko’nun altı yaşındaki oğlu bunu anlamak için çok genç. Alarmlar her çaldığında korktuğunu söyledi.

Sirenler çalmaya başladığında Bayan Tkachenko, “Ağlıyor, etrafta koşuşturuyordu,” dedi. Hemen sıcak giysiler giydi ve “metroya git” diye yalvardı.

Daha önce parkta veya plajda kullanılan iki katlanır sandalye aldım. Ama şimdi sirenler çaldığında ve yerin derinliklerine indiklerinde, ailenin yeni rutininin bir parçası oldular.