Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Birleşik Krallık’taki bir yerleşim yerindeki bir kazı, 7. yüzyıldan kalma önemli hazineleri ortaya çıkarıyor

Birleşik Krallık'taki bir yerleşim yerindeki bir kazı, 7. yüzyıldan kalma önemli hazineleri ortaya çıkarıyor

Arkeologlar Salı günü yaptığı açıklamada, yeni bir konut geliştirme alanında bulunan 1300 yıllık bir altın ve değerli taş kolyenin, İngiltere’de erken dönem Hıristiyan dini lideri olabilecek güçlü bir kadının mezarını işaret ettiğini söyledi.

Uzmanlar, İngiltere’nin merkezindeki Northampton yakınlarında diğer nesnelerle birlikte ortaya çıkarılan kolyenin, Birleşik Krallık’ta şimdiye kadar bulunan en önemli ortaçağ kadın cenazesinin bir parçası olduğunu söylüyor.

Kadınlar çoktan gitti – geriye kalan tek şey biraz diş minesi. Ancak bilim adamları, uzun süredir gömülü olan koleksiyonunun, Hristiyanlığın insanların bağlılığı için paganizmle mücadele ettiği bir dönem olan yedinci yüzyıl İngiltere’sindeki hayata yeni bir ışık tutacağını söylüyor.

Buluntuyu yapan Londra Arkeoloji Müzesi’nde kıdemli bir buluntu uzmanı olan Len Blackmore, eşyaların “Hıristiyan inancının yanı sıra kesin bir zenginlik ifadesi” olduğunu söyledi.

Blackmore, “Çok dindardı, ama bir prenses miydi? Rahibe miydi? Daha çok bir rahibe miydi – bir başrahibe miydi? … Bilmiyoruz,” dedi Blackmore.

Adını Londra’nın yaklaşık 96 kilometre kuzeybatısında, bulunduğu köyün adından alan Harpole hazinesi, Nisan ayında yeni evlerin bulunduğu bir mahallede emlak müteahhidi Vestry Group ile çalışan arkeologlar tarafından keşfedildi.

10 haftalık kazının son günlerinden birinde, alanın sorumlusu Leventi Pence Palazz toprakta parıldayan bir şey fark etti. Bunun, Roma altın sikkelerinden yapılmış pandantifler ve yarı değerli taşlardan ovaller içeren bir kolyenin merkezinde, lal taşı işlemeli haç motifli dikdörtgen bir altın pandantif olduğu ortaya çıktı.

Balazs, “Bu eserler 1.300 yıldan fazla bir süredir gün ışığını görmedi.” Dedi. “Onu gerçekten gören ilk kişi olmak – tarif edilemez.”

Araştırmacılar, cenaze töreninin MS 630 ile 670 yılları arasında gerçekleştiğini söylüyor; bu, İngiltere’de birçok yüksek rütbeli kadın mezarının bulunduğu aynı dönem. Önceki yüksek statülü cenaze törenleri çoğunlukla erkeklerdi ve uzmanlar, değişikliğin kadınların İngiltere’nin yeni Hıristiyan inancında güç ve statü kazanmasını yansıtabileceğini söylüyor.

READ  Ukrayna nükleer santraline yapılan saldırılar, Birleşmiş Milletler'i askerden arındırılmış bir bölge kurulması çağrısında bulunmaya yöneltti.

Harpole’un hazinesinin bulunduğu Mercia krallığı yedinci yüzyılda Hıristiyanlığa geçti ve orada gömülü olan kadın bir inanan, muhtemelen bir dini liderdi. Mezarda vücuduna büyük, süslü gümüş bir haç yerleştirildi. Şaşırtıcı derecede iyi korunmuş, mavi cam gözlü, İsa’nın havarilerini temsil edebilecek küçük insan kafası figürleriyle süslenmiştir. Fransa veya Belçika’dan gelen çanak çömleklerin de bilinmeyen bir sıvının kalıntılarını içerdiği bulundu.

Birkaç on yıl içinde, İngiltere’de Hıristiyanlık daha geniş çapta yayıldıkça, insanları lüks eşyalarıyla birlikte gömme uygulaması ortadan kalktı.

Projede çalışan RPS Archaeology Consultants’tan Simon Mortimer, “İnsanları çok fazla ihtişamla gömmek pagan bir kavramdır, ancak bu açıkça Hıristiyan ikonografisine büyük ölçüde bağlıdır, bu nedenle o çok hızlı değişim dönemidir” dedi.

Harpole’un keşifleri, beşinci yüzyılda Romano-İngiliz işgalcilerin ayrılışı ile yaklaşık 400 yıl sonra Viking akıncılarının gelişi arasındaki dönem hakkındaki bilgi boşluklarını doldurmaya yardımcı olacak. Uzmanlar, bunun 1930’larda yaklaşık 100 mil (160 kilometre) doğuda Sutton Hoo’da bulunan 7. yüzyıldan kalma gemi mezarından bu yana en önemli Sakson buluntularından biri olduğunu söylüyor.

Arkeologlar işlerini bitirdikten sonra, parçaları yerel bir müzede sergilemeyi planlıyorlar.

Britanya’daki emlak müteahhitleri, planlama süreçlerinin bir parçası olarak rutin olarak arkeologlara danışmak zorunda ve Mortimer, uygulamanın bazı önemli bulgular sağladığını söyledi.

“Şimdi normalde bakmayacağımız yerlere bakıyoruz” dedi ve sonuç olarak “gerçekten beklenmedik şeyler bulduk.”

“Servetin miktarı, o bölgedeki erken ortaçağ dönemine bakışımızı değiştirecek” diye ekledi. “Tarihin akışı bu keşifle çok az da olsa zorlandı.”