Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fukuşima yakınlarındaki büyük depremin ardından tsunami uyarısı iptal edildi

Fukuşima yakınlarındaki büyük depremin ardından tsunami uyarısı iptal edildi
kredi…AFP aracılığıyla Jiji Press – Getty Images

TOKYO – Güçlü bir deprem Çarşamba gecesi geç saatlerde Japonya’nın kuzeyindeki evleri sarstığında, elektriği kesip bir ekspres treni raydan çıkardığında, 11 yıl önce Japonya’yı vuran yıkıcı deprem, tsunami ve nükleer felaketin anıları geri geldi.

Japan Broadcasting Corporation (NHK), Perşembe günü sabah saat 4’ten itibaren Minamisuma’da bir ölüm ve çeşitli illerde en az 88 kişinin enfekte olduğunu bildirdi.

“Yine büyük bir deprem daha” bir kullanıcı yazdı Twitter’dan. “11 yıl önce, Fukuşima’yı vuran depremden sonra TV’de Fukushima santralinde bir patlama izledim.” Twitter kullanıcısı, üç reaktörün eridiği nükleer reaktörün yakınında yaşayan ebeveynleri tahliye etme telaşını hatırlatarak, “O günün dehşetini hatırlıyorum” diye yazdı.

başka kişi hatırlamak 11 Mart 2011 depreminden sonra aç, susuz, bize nasihatte bulundu: “Unuttuğumuz anda afet gelir. Dikkatli olun millet.”

Eko Sawada, emekli tıp araştırmacısı twitter’da yazdı“Tohoku’da bir büyük deprem daha. Ve böylece 3.11. yıl dönümünden kısa bir süre sonra. Hasarın minimum düzeyde kalması için dua ediyorum.”

Çarşamba günkü depremden kısa bir süre sonra birçok sosyal medya yorumuna uzun vadeli bir şok hissi yayıldı.

“Depremin vurduğu an, Büyük Doğu Japonya Depremini hatırladım” Bir afiş daha yazdı. “Kendimi güvende hissettiğim pek fazla gün yok. Fukushima ve Miyagi vilayetlerindeki insanların güvenliği konusunda çok endişeliyim. Lütfen artçı sarsıntılara karşı dikkatli olun.”

Başka bir nükleer kazayla ilgili endişeler de yinelenen bir konu oldu.

“Ne zaman bir deprem olsa, nükleer santraller için endişeleniyorum” 1 gönderiyi oku. “Japonya’da nükleer santral inşa etmek çok tehlikeli.”

Çarşamba günkü deprem, 2011’deki çok daha büyük depremden çok daha az hasara neden oldu. Tsunamilerin hepsi küçüktü, bazı dalgaların yüksekliği 45 fitten fazlaya ulaştığı ve 19.000’den fazla insanın öldüğü 2011’dekinden çok daha küçüktü. 2500’den fazla kişi hala kayıp.

READ  İngiltere'den Boris Johnson ve Ukrayna'dan Zelensky, Kiev sokaklarında meydan okurcasına yürürken görülüyor.

Hikari HidaVe Hisako UenoVe makiko ino Ve Hiroko Tabuchi Raporlamaya katkıda bulunun