Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, Deutsche Bank ve UniCredit’in varlıklarına el koydu

Rusya, Deutsche Bank ve UniCredit’in varlıklarına el koydu

Belgeler, bir Rus mahkemesinin Deutsche Bank ve UniCredit’in Rusya’daki varlıklarına el konulmasına karar verdiğini gösterdi.

Moskova’nın 2022’de Kiev’e saldırmasının ardından Avrupa bankaları büyük ölçüde Rusya’dan çıktı.

16 Mayıs tarihli belgeler, St. Petersburg mahkemesinin Deutsche Bank’tan 239 milyon avroya (260 milyon dolar) el konulması yönünde karar verdiğini gösterdi.

Aynı gün, İtalyan bankası UniCredit’e ait yaklaşık 463 milyon euro (504 milyon dolar) değerindeki varlığa el konulması emrini verdi.

Her iki karar da, Rus askeri saldırısı nedeniyle projeden çekilen Alman Linde şirketi ile işbirliği içinde büyük bir gaz işleme ve sıvılaştırma tesisi kurmayı planlayan RusKhimAlians’ın talebine yanıt olarak verildi.

RusKhimAlians, projenin garantörleri olan UniCredit ve Deutsche Bank’a dava açtı.

UniCredit Bank, Moskova’nın Ukrayna’da 2022 kampanyasına başladığında, ülkede faaliyet gösteren büyük bir yerel yan kuruluşuyla Rusya’ya en çok maruz kalan Avrupa bankalarından biriydi.

Satışla ilgili ilk tartışmalar geçen yıl başladı ancak görüşmelerde ilerleme kaydedilmedi.

CEO Andrea Orcel, UniCredit’in Rusya’dan ayrılmak istediğini ancak üç milyar avroluk bir operasyonu ödüllendirmenin Batı’nın savaş nedeniyle Moskova’ya uyguladığı yaptırımların ruhuna saygı göstermenin iyi bir yolu olmadığını söyledi.

Ancak UniCredit Bank, Rusya’daki riskini kademeli olarak azalttı ve sermaye-risk ağırlıklı varlık oranını geçen yılki %15’ten %16’ya çıkarmayı başardı.

READ  Hisse senetleri keskin bir şekilde düşüyor, petrol fiyatları düşüyor; Tesla tezgâhtayken GameStop vidaları