Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, Japonya'yı Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemi sağlamaması konusunda uyardı

Rusya, Japonya'yı Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemi sağlamaması konusunda uyardı

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Japonya'nın Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemleri tedarik etme hamlesinin Rusya-Japonya ilişkileri açısından “ciddi sonuçlar” doğuracağını söyledi. Maria Zaharova Çarşamba günü söyledi.

Zaten zor olan Moskova ile Tokyo arasındaki ilişkiler, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'ya on binlerce asker göndermesinden bu yana keskin bir şekilde kötüleşti. Japonya, Rusya'ya kapsamlı ekonomik yaptırımlar uygulama konusunda Batılı müttefiklerine katıldı.

Japonya geçen hafta, silah ihracatı kurallarını gözden geçirdikten sonra Patriot hava savunma füzelerini ABD'ye göndermeye hazırlanacağını açıklamıştı; bu, Tokyo'nun dokuz yıldır bu tür ihracat kısıtlamalarına yönelik ilk büyük reformuydu.

Her ne kadar Japonya'nın yeni ihracat kontrolleri hâlâ savaş halindeki ülkelere silah göndermesini engellese de, bunlar Rusya ile savaşında Ukrayna'ya dolaylı olarak fayda sağlayabilir, çünkü ABD'ye Kiev'e askeri yardım sağlama konusunda ek yetenek kazandırır.

Haftalık basın toplantısında Zakharova, “Japon tarafı, Washington'un artık istediği her şeyi yapabileceği silahlar üzerindeki kontrolünü kaybediyor” dedi. Şöyle ekledi: “Halihazırda test edilmiş bir plan kapsamında Patriot füzelerinin Ukrayna'ya ulaşması göz ardı edilemez.”

Böyle bir senaryonun “Rusya'ya karşı açıkça düşmanca eylemler olarak yorumlanacağını ve ikili ilişkiler bağlamında Japonya için ciddi sonuçlara yol açacağını” da sözlerine ekledi.

Bu ayın başlarında Japonya ve Güney Kore, Çin ve Rus bombardıman uçaklarının ve savaş uçaklarının kendi bölgeleri yakınındaki ortak uçuşlarını izlemek için uçak gönderdi.

Rusya ve Japonya, Japonya'da Kuzey Bölgeleri ve Rusya'da Güney Kuril Adaları olarak bilinen Pasifik adaları zincirini içeren uzun süredir devam eden toprak anlaşmazlığı nedeniyle, II. Dünya Savaşı'ndaki düşmanlıkları resmen sona erdiren bir anlaşmayı henüz imzalamadı.

Tokyo, Ukrayna'daki çatışmadan önce bile, Rusya'nın, İkinci Dünya Savaşı sonunda Sovyetler Birliği'nin Japonya'dan ele geçirdiği adalara artan askeri konuşlandırılmasından şikayetçiydi.

READ  Rusya'nın savaş suçlarına ilişkin karar taslağı Birleşmiş Milletler'de dağıtıldı | Rusya

(Raporlayan: Dmitry Antonov; Yazan: Olszs Oyzov; Düzenleyen: Gareth Jones)