Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hindistan’daki Himalaya Gölü’ndeki selde 18 kişi öldü, 100’e yakın kişi de kayboldu

Hindistan’daki Himalaya Gölü’ndeki selde 18 kişi öldü, 100’e yakın kişi de kayboldu

YENİ DELHİ/KOLKATA (Reuters) – Perşembe günü şiddetli yağışların Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Himalayalar’daki bir buzul gölünün kıyılarının taşmasına neden olması sonucu en az 18 kişi öldü ve yaklaşık 100 kişi de kayboldu. bir yıl. 50 yıl.

Sikkim eyaletindeki Lonak Gölü Çarşamba günü taştı ve yetkililer 22.000 kişinin hayatını etkilediğini söylediği büyük sellere neden oldu. Bu, Güney Asya dağlarında iklim değişikliğine atfedilen en son ölümcül hava olayıdır.

Meteoroloji Dairesi, Sikkim’de ekim ayının ilk beş gününde normal seviyelerin iki katından fazla 101 mm (4 inç) yağmur görüldüğünü ve bu durumun tahmini 1000 kişinin öldüğü Ekim 1968 selinden daha kötü sellere yol açtığını söyledi.

Yönetim, önümüzdeki üç gün boyunca Sikkim’in bazı bölgelerinde ve komşu eyaletlerde şiddetli yağışlar öngörüyor.

Yerel yetkililer, son sel baskınlarının devlet tarafından işletilen NHPC’nin Teesta V barajından sızan su nedeniyle daha da kötüleştiğini söyledi. Reuters’a konuşan bir hükümet kaynağı, baraj kapılarından dördünün sular altında kaldığını ve bu kapıların neden zamanında açılmadığının belli olmadığını söyledi.

Eyalet genel sekreteri VP Pathak, Reuters’e telefonla yaptığı açıklamada, Perşembe akşamı itibarıyla 17’si ordu personeli olmak üzere 98 kişinin kayıp olduğunu söyledi.

14 köprünün sular altında kalması, şiddetli yağışlar nedeniyle zaten zarar görmüş olan kurtarma operasyonlarını sekteye uğrattı. Pathak, Perşembe günü gıda ve tıbbi yardımın sağlandığı 18 yardım kampının açıldığını söyledi.

Komşu Bangladeş’teki yetkililer alarma geçirildi. Devlet tarafından işletilen Su Geliştirme Kurulu’ndan bir yetkili, Bangladeş’e Sikkim Nehri’nin altından giren Teesta Nehri’nin seviyesinin yükselmesi nedeniyle ülkenin kuzey kesimindeki beş bölgenin sular altında kalabileceği konusunda uyardı.

Reuters grafikleri Reuters grafikleri

Turistler mahsur kaldı

Sikkim Eyalet Afet Yönetim Otoritesi müdürü Prabhakar Rai, kötü havanın kurtarma operasyonlarını engellediğini söyledi ve durumu “biraz kasvetli” olarak nitelendirdi.

READ  Rus-Ukrayna Savaşı: İstilanın 101. Gününde Bildiklerimiz | Ukrayna

Ray, Reuters’e “Kötü hava koşulları nedeniyle eyaletin kuzey kısmına hava hizmeti sağlayamıyoruz” dedi.

“Çeşitli yerlerde yollar hasar gördü, dolayısıyla iletişim büyük sorun. Yüksek bölgelerde de telefon iletişiminin kesilmesi de sorun.” dedi. Nehir yatağı boyunca evlerde biriken alüvyon da kurtarma çalışmalarını yavaşlattı.

Rai, eyalet başkenti Gangtok’un yaklaşık 100 kilometre kuzeyindeki Mangan bölgesindeki Chungthang kasabası ve çevresinde yaklaşık 2.500 turistin mahsur kaldığını, ancak güvenli yerlerde olduklarını ve hava düzeldiğinde hava yoluyla tahliye edileceklerini söyledi.

Devlet turizm departmanı, güzel manzaralı eyalete gezi planlayan ziyaretçilerden seyahatlerini ertelemelerini istedi ve Mangan bölgesinde mahsur kalanların hava koşullarına bağlı olarak Cuma gününden itibaren tahliye edileceğini söyledi.

Uyarıda, Chungthang’daki Teesta Nehri’ni oluşturmak üzere birleşen iki nehre atıfta bulunularak, “Lachung ve Lachen bölgelerinde mahsur kalan tüm turistler güvende ve şu ana kadar olumsuz bir şey bildirilmedi.” denildi.

Reuters’in azınlık hissesine sahip olduğu ANI haber ajansının video görüntüleri, çok sayıda evin çöktüğü yerleşim alanlarına sel sularının aktığını gösteriyor. Ordu üsleri ve diğer tesisler hasar gördü ve araçlar sular altında kaldı.

Reuters fotoğrafları, hafriyatçıların ve kurtarma görevlilerinin nehir kıyısında gömülü askeri araçları çıkarmak için kürekle çamur ve kil çıkardıklarını gösteriyordu.

Uydu görüntüleri gölün neredeyse üçte ikisinin kurutulduğunu gösterdi.

Yakıt kıt ve yiyecek mevcut

Nepal, Butan ve Çin arasındaki dağlarda yer alan yaklaşık 650.000 nüfuslu küçük bir Budist devleti olan Sikkim’in, ana otoyolun çökmesi nedeniyle komşu Batı Bengal’deki Siliguri ile bağlantısı kesildi.

Milletvekili JT Dongel, Reuters’e verdiği demeçte, eyalet başkenti Gangtok’ta benzin ve dizel kıt hale geldiğini, ancak yiyeceklerin kolayca bulunabildiğini söyledi.

READ  Finlandiyalı liderler NATO üyeliğine desteklerini açıkladılar

Çarşamba günü, Çin sınırına yakın Gangtok’un yaklaşık 150 kilometre kuzeyindeki Lunak Gölü’ne kısa bir süre içinde fırtına büyük miktarda yağmur yağdırdı ve Teesta Vadisi’nde ani su baskınlarını tetikledi.

Eriyen buzullardan kaynaklanan akıntılar genellikle kayalar ve molozlarla tıkanmış sığ göllerde toplanır. Tehlike, gölün taşması, doğal bariyerini aşması ve dağ vadilerinden aşağıya doğru bir su akıntısı göndermesi durumunda ortaya çıkar.

Hindistan Ulusal Afet Yönetim Ajansı’nın 2020 tarihli bir raporu, Himalaya buzullarının iklim değişikliği nedeniyle erimesi nedeniyle buzul göllerinin büyüdüğünü ve aşağı havzadaki altyapı ve yaşam için potansiyel olarak büyük bir risk oluşturduğunu söyledi.

Şubat ayında Nature Communications dergisinde yayınlanan bir araştırma, bu sel nedeniyle küresel olarak risk altında olan insan sayısını ilk kez değerlendirdi ve dünyadaki yaklaşık 15 milyon savunmasız insanın yarısından fazlasının Hindistan, Pakistan, Çin ve Afrika’da yaşadığını ortaya çıkardı. Peru.

Hindistan’ın Himalaya bölgesi son birkaç yılda ölümcül heyelanları ve ani su baskınlarını tetikleyen, yalnızca bu yıl 500’den fazla kişinin ölümüne ve hayati altyapıya zarar veren şiddetli yağışlara tanık oldu; bilim insanları giderek küresel ısınmayı önemli bir faktör olarak suçluyor.

(Ek raporlama Kalküta’dan Subrata Nag Chaudhary, Bhubaneswar’dan Jatindra Dash, Yeni Delhi’den Tanvi Mehta ve Krishn Kaushik tarafından yapılmıştır) Sarita Chaganti Singh, Roma Paul ve Rajendra Jadhav tarafından ek raporlama YP Rajesh tarafından yazılmıştır. Düzenleyen: Robert Bircell, Michael Perry, Kim Coghill ve Mark Heinrich

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar