Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya Ukrayna’yı işgal etti, Azak Denizi’nden Mariupol’a saldırdı

Rusya Ukrayna'yı işgal etti, Azak Denizi'nden Mariupol'a saldırdı
16 Mart’ta Makarif’te Rus bombardımanıyla yıkılan bir apartmanın görünümü (Muhammed Javad Abgoshek/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)

Üst düzey bir ABD savunma yetkilisine göre, Ukrayna güçleri son birkaç gündür Ruslardan toprak geri almaya çalışıyor. “Yetenekli ve istekli” Haydi Yapalım şunu.

Sahadaki durum şu:

Başkent yakınlarındaki karşı saldırılar: Görünüşe göre Ukrayna’nın Kiev’in kuzeyi ve batısındaki karşı saldırısı gerçekleşti. Biraz ilerleme kaydettiRusların başkenti kuşatma çabalarını tehdit ediyor ve Rus kuvvetlerinin şehrin kuzeyindeki risk altındaki ileri birimleri ikmal etme kabiliyetini tehdit ediyor.

Macarief: Böyle bir bölge, Kiev’in 30 mil (48 kilometre) batısında bulunan stratejik bir şehir olan Makarev’dir. Günler süren çatışmaların ardından Ukrayna kuvvetleri toplamak Şehirden, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Salı günü bir Facebook gönderisinde söyledi. CNN bu iddiayı doğrulayamadı. Makarev, Rusya’nın aralıksız devam eden hava saldırılarından önemli ölçüde zarar gördü. Video Yaygın hasar göster. Ukrayna kuvvetleri ise kontrollerini güçlendirmek Makarev’de Rus kuvvetlerinin Kiev’e batı yaklaşımlarını güvence altına alması ve ardından güneye doğru ilerlemesi zorlaşacak.

Kuzey Kiev: Rus güçlerinin de olduğuna dair işaretler var. O aksilikler yaşadı Kiev’in kuzeyinde neredeyse işgalin başlangıcından itibaren kontrol ettikleri bölgelerde. a kısa video CNN tarafından coğrafi konum belirleme, Ukrayna kuvvetlerinin başkentin yaklaşık 20 mil (35 kilometre) kuzeyindeki Moschun kasabasına yürüdüğünü gösterdi. Hafta sonu bir Ukraynalı insansız hava aracının coğrafi konumu belirlendi ortaya çıkmak Aynı bölgede Rus zırhının imhası.

Irpen Nehri sel: Pazartesi gününe ait uydu görüntüleri Sel artışı Irpen Nehri’nden. CNN daha önce Dinyeper Nehri boyunca yer alan bir barajın Irbin Nehri havzasını ve kollarını sular altında bıraktığını bildirmişti. Nehir, Rusların Kiev’e ilerlemesi için önemlidir. Ruslar onu geçemezlerse, Kiev’i Batı’dan alamazlardı. Barajın nasıl su basmaya başladığı belli değil: Ukraynalılar kasıtlı olarak kapıları mı açtı, yoksa askeri bir saldırı mı?

READ  Kolombiya'da uçak kazası: Annem çocuklara onu bırakıp yardım istemelerini söyledi

Borodinka: Makarev’in yaklaşık 20 kilometre kuzeyinde, harekatın başlangıcından bu yana Rus ve Çeçen güçleri tarafından kontrol edilen Borodinka kasabası bulunuyor. Ukraynalılar ise Borodyanka’yı alıyordu., Rus birimleri ileri kesilebilir. Savaş alanı değişken ve Ruslar son kayıplarını tersine çevirebilir. Ancak Ukraynalılar Makarev’i ele geçirir ve bölge üzerinde kontrol kurarlarsa, şehir ile Kiev arasındaki Rus mevzileri tehlikeye girecek ve başkenti kuşatmak için ana doğu-batı otoyolunun ötesine güneye doğru itme hedeflerini engelleyecek.

Kherson ve Mykolaiv: a ABD’li üst düzey bir savunma yetkilisi şunları söyledi: Ukraynalılar savaşıyor Güneydeki Kherson şehrini geri almak ve Rus birliklerini Mykolaiv’in kuzeydoğusundan kovmak ve onları şehrin güneyinde yeniden konumlandırmaya zorlamak. Yetkili, ABD’nin hareketlerin Ukraynalılar tarafından hazırlanan “daha büyük bir operasyonel planın” parçası olup olmadığını söyleyemeyeceği konusunda uyardı, ancak Ukrayna’nın savunmasını “çevik” ve “çevik” olarak nitelendirdi.