Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna, Rus kontrolündeki Çernobil nükleer santralinin yakınındaki orman yangınlarının radyasyon korkularını artırdığını söyledi

Ukrayna, Rus kontrolündeki Çernobil nükleer santralinin yakınındaki orman yangınlarının radyasyon korkularını artırdığını söyledi

NASA uydu görüntülerini kullanan Amerikalı uzmanlar, bölgede yakın zamanda çıkan üç yangını keşfetti. Biri hala Pripyat Nehri kıyısındaki bir adada izole durumda, diğeri ise alanın yaklaşık 20 mil batısında yaklaşık bir haftadır yanıyor.

Güney Carolina Üniversitesi’nde biyolojik bilimler profesörü olan Timothy Musso, bir e-postada, birkaç gün süren yangının “çok daha büyük” olduğunu ve muhtemelen bu ormanlarda ve çayırlarda daha önce çıkan yangınlardan gelen “ölü organik madde” tarafından körüklendiğini söyledi. Hızlandırılmış uydu görüntülerine dayanarak Musso, “Bu yangının ölçeğinin geçen hafta önemli ölçüde azaldığı görülüyor” dedi.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki Biyosfer Bilim Laboratuvarı şefi Doug Morton, Salı günü üçüncü, daha küçük bir yangının tespit edildiğini ve “Çernobil Hariç Tutma Bölgesi’nin güney uzantısı boyunca ormanlarda yayılmaya devam edebileceğini” söyledi.

Salı günü çekilen NASA uydu görüntülerinde “Üç yangından çıkan dumanın Çernobil bölgesinden güneye yayıldığı görülebiliyor” dedi.

Parlamento güncellemesi, Ukraynalı yetkililerin ve itfaiyecilerin Rusya’nın santrali kontrol etmesi nedeniyle yangınları söndürmek için bölgede olağan görevlerini yerine getiremediklerini ekledi. Ayrıca yangınların “10 km yarıçapında” olduğu konusunda uyardı. [6.2 miles] Önemli radyoaktif atık ve kirlilik “özel bir tehlike” oluşturabilir.

Nükleer uzmanlar, yangınların yakın zamanda onarılan önemli enerji nakil hatlarını da tehdit edebileceğini söyledi. Endişeli Bilim Adamları Birliği nükleer enerji güvenliği direktörü Edwin Lyman, “Tesislerin en büyük zayıflıkları enerji kayıplarıdır” dedi.

Orman yangınları Olmuş önce feshedilmiş elektrik santrali yakınında, Meşhed felaket 1986. Çernobil nükleer sahasının etrafındaki zemini büyük miktarlarda radyoaktif madde kirletti. Felaketin ardından yakınlardaki bir şehir tahliye edildi. Bugün, radyoaktif kirlenmenin en yüksek olduğu “dışlama bölgesi”, sitenin yaklaşık 1.000 mil karesini kapsıyor.

READ  Uzun zamandır Rusya'nın müttefiki olan Ermenistan, Putin'in reddetmesinin ardından ABD güçleriyle eğitim yapacak

Ukrayna’nın devlete ait nükleer şirketi Energoatom Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın bölgeyi ele geçirdiğini söyledi. Bu, ekiplerin artık oradaki radyasyon seviyelerini izleyemediği anlamına geliyor. Orman itfaiyesinin Rus kontrolü altında çalışamadığını söyledi.

Energoatom, “Dışlama bölgesi ortamının mevcut radyoaktif kirlenme durumu hakkında herhangi bir veri yok, bu da tehditlere yeterince yanıt vermeyi imkansız hale getiriyor” dedi. buna göre Reuters’e. “Sadece Ukrayna değil, diğer ülkeler de dahil olmak üzere, yasak bölge ve ötesindeki radyasyon seviyeleri önemli ölçüde kötüleşebilir.”

Associated Press’e göre, Ukrayna Doğal Kaynaklar Bakanı Ruslan Strelets Salı günü yaptığı açıklamada, Çernobil bölgesindeki radyasyon seviyelerinin standartlar dahilinde olduğunu söyledi.

IAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi, IAEA uzmanlarının Ukrayna’daki tüm nükleer tesislere erişmesine izin verecek bir “çerçeve” müzakere etmek için boş yere uğraşıyor, “bölgelerin güvenliğinin ve güvenliğinin korunmasına yardımcı olmak için”.

Bilim adamları diyor Tipik olarak ilkbahar ve yaz aylarında meydana gelen mevsimsel orman yangınları, nükleer alanın etrafındaki toprağın üst katmanlarında hapsolmuş radyasyonu serbest bırakabilir. Lyman, ağaçların köklerinin aynı zamanda radyoaktif sezyumu da emdiğini ve bunun “yangınlardan bir duman bulutuna dönüşebileceğini” söyledi.

Güvenlik Araştırmaları Merkezi’nden bir araştırma yayınlamak geçen yıl Orman yangınlarından çıkan dumanın radyoaktif maddeler taşıyabileceğini ve “uluslararası bir endişe nedeni” olduğunu tespit etti.

Araştırma, “bu tür orman yangınlarının tehlikeli, kontrol edilemez, havadan yayılan ve potansiyel olarak radyoaktif maddeler taşıyan duman ürettiğini” buldu. “Bazı radyoaktif izotopların yarı ömürleri göz önüne alındığında, bu sorun yaşayan tüm nesillerin ömrü boyunca ortadan kalkmayacaktır” diye ekledi.

Çalışma, iklim değişikliğinin başlamasıyla birlikte, acil dikkat gerektiren “nükleer orman yangınları acil ancak tartışılmamış bir sorundur” dedi.

READ  İngiltere, AB'ye 'nispeten önemsiz' Kuzey İrlanda yasasıyla meydan okuyor

MIT’de bilim tarihi profesörü Kate Brown, “Havalar kuruduğu için yangınlar giderek daha sıklaşıyor” dedi. Kuru havanın son on yılda “büyük ölçüde fark edilir” olduğunu da sözlerine ekledi.

Başkan Biden, 21 Mart’ta düzenlenen bir İş Yuvarlak Masa toplantısında ilk olarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde hipersonik bir füze kullandığını doğruladı (Beyaz Saray)

Pazartesi Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı dedi Çernobil fabrika sahasında teknik personelin “uzun zamandır beklenen” rotasyonu Tesisin geçen ay Rus güçleri tarafından işgal edilmesinden bu yana personelin ilk kez eve dönmesine izin vererek tamamlandı.

Dünyanın radyoaktif olarak en kirli yerlerinden biri olan Çernobil bölgesi, 1986’dan beri kapalı kaldı, ancak bölgede hala birkaç kişi yaşıyor – çoğunlukla tahliyeyi reddeden veya bölge tahliye edildikten sonra geri dönen yaşlı Ukraynalılar.

1986’dan kalma patlayıcı reaktörü içeren bina, 2017’de, tesisten hala yayılan radyasyonu içermesi amaçlanan devasa bir kalkanla kaplandı. Fabrika içindeki robotlar, yok edilen reaktörü sökmek ve radyoaktif atıkları toplamak için çalışıyor. Reaktörlerin güvenli bir şekilde sökülmesinin 2064 yılına kadar sürmesi bekleniyor.

Enerji Bakanı Jennifer Granholm Salı günü gazetecilerle yaptığı görüşmede, uluslararası toplumun izlemeye devam ettiği Ukrayna’nın nükleer reaktörlerinin oluşturduğu acil bir güvenlik riski olmadığını söyledi.

Granholm, “Rusya’nın pervasız askeri faaliyetlerine rağmen, Ukrayna’nın nükleer tesisleriyle ilgili olarak kamu güvenliğine yönelik yakın vadede herhangi bir risk bulunmadığını belirtmek gerçekten önemlidir.” Dedi. Nükleer santrallerin muhafaza yapıları gerçekten çok sağlamdır. Kazalara ve dış saldırılara dayanacak şekilde inşa edilmişlerdir. Ve IAEA ile birlikte olan her şeyi izlemeye devam ettiğimiz açık.”

Maxine Gosselo bu rapora katkıda bulundu.