Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya ve Çin, Batı eleştirilerine rağmen ikili anlaşmalar imzalamayı planlıyor

Rusya ve Çin, Batı eleştirilerine rağmen ikili anlaşmalar imzalamayı planlıyor

PEKİN (Reuters) – Rusya ve Çin, Rusya başbakanının Pekin ziyareti sırasında Çarşamba günü bir dizi ikili anlaşma imzalamaya hazırlanıyor. Ukrayna’da.

Rus hükümetine göre, Moskova’nın Şubat 2022’de binlerce askerini Ukrayna’ya göndermesinden bu yana Pekin’i ziyaret eden en üst düzey Rus yetkili olan Başbakan Mihail Mişustin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Başbakan Li Qiang ile görüştü.

Rus haber ajansı Interfax, “Görüşmeler sonucunda bir dizi ikili anlaşmanın imzalanması planlanıyor.”

Ziyaret, Rusya ve Çin’in hafta sonu Ukrayna, nükleer silahlar ve ekonomik zorlama da dahil olmak üzere bir dizi konuda onları öne çıkaran G7 açıklamalarına sert tepki vermesinin ardından geldi.

Xi, Mart ayında Rusya’yı ziyaret etti ve Moskova’nın “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı Rusya’nın 2022’de Ukrayna’ya saldırması öncesinde “sınırsız” bir ortaklık taahhüdünde bulunduktan sonra “sevgili dostu” Başkan Vladimir Putin ile görüştü.

Pekin, Batı’nın Moskova ile olan ortaklığını Ukrayna ile ilişkilendirme girişimlerini, ilişkilerinin uluslararası normları ihlal etmediğini ve Çin’in istediği kişiyle işbirliği yapma hakkına sahip olduğunu ve işbirliklerinin herhangi bir üçüncü ülkeyi hedef almadığını söyleyerek reddetti.

Bir destek işareti olarak, Salı günü Çin başbakanı tebrikler gönderdi mektup Mişustin ve büyük bir üst düzey Rus işadamları grubunun katıldığı Şanghay’daki Çin-Rusya İş Forumu’nda Çin’in ikili ekonomik ve ticari alışverişleri genişletmeye hazır olduğunu söylediler.

Çin gümrüğünden alınan verilere göre, Nisan ayında Çin’in Rusya’ya ihracatı Mart ayında ikiye katlandıktan sonra bir önceki yıla göre %153,1 artarak ivmesini sürdürdü.

Interfax haber ajansı, Rusya’nın Çin’e enerji sevkiyatının bu yıl yüzde 40 artmasının beklendiğini ve iki ülkenin Rusya’ya teknolojik ekipman tedarikini görüştüğünü bildirdi.

READ  Ölümcül bir yangının ardından Sincan ve Pekin'de protestolar patlak verdi.

Çin Komünist Partisi’nin polis, hukuk işleri ve istihbarattan sorumlu Politbüro üyesi Chen Wenqing ile Pazartesi günü görüşmelerde bulunan Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patrushev, Çin ile bağları derinleştirmenin Moskova için stratejik bir yol olduğunu söyledi.

Mişustin’in ziyareti, Ukrayna’nın Rus kuvvetleri tarafından işgal edilen bölgeleri geri almak amacıyla bir karşı saldırı hazırladığı bir zamanda geldi.

Pekin, Rus işgalini alenen kınamaktan kaçındı. Ancak Şubat ayından bu yana Xi, Batı’nın şüpheyle karşıladığı ve Kiev tarafından ihtiyatla karşılanan 12 maddelik bir barış planını destekliyor.

Geçen hafta, Çin’in Avrasya işlerinden sorumlu özel temsilcisi Li Hui Ukrayna’yı ziyaret etti ve Başkan Volodymyr Zelensky ile bir araya gelerek Pekin’in barış görüşmelerini ve krize siyasi bir çözümü teşvik etme çabası olarak tanımladığı bir Avrupa turunu başlattı.

Rus haber ajansı TASS, Li Hui’nin Cuma günü Rusya’yı ziyaret edeceğini bildirdi.

Ryan Wu tarafından bildiriliyor. Lydia Kelly ve Ethan Wang’ın ek raporları; Michael Berry’nin düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.