Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna, Mariupol vahşetinin Donbass’ta başka yerlerde tekrarlanmasından korkuyor

Ukrayna, Mariupol vahşetinin Donbass'ta başka yerlerde tekrarlanmasından korkuyor

KRAMATORSK, Ukrayna (AFP) – Moskova destekli ayrılıkçılar Cuma günü bir demiryolu merkezini ele geçirdiklerini iddia ederek doğu Ukrayna’nın Donbass sanayi bölgesini bombalarken, Ukraynalı yetkililer saldırıyı durdurmak için ihtiyaç duydukları ileri Batı silahlarını talep ettiler.

Rus kuvvetlerinin ilerlemesi, bölgedeki şehirlerin, liman kenti Mariupol sakinlerinin düşüşünden önceki haftalarda yaşatılan aynı dehşetle karşı karşıya kalacağına dair korkuları artırdı.

Cuma günkü çatışmalar iki büyük şehirde yoğunlaştı: Sievierodonetsk ve yakındaki Lysychansk. Donbass’ı oluşturan iki ilden biri olan ve Rus destekli ayrılıkçıların sekiz yıldır bazı bölgeleri kontrol ettiği Luhansk’ın Ukrayna kontrolündeki bölgelerinin sonuncusu. Yetkililer, üç ay önce savaşın başlamasından bu yana Severodonetsk’te 1500 kişinin öldürüldüğünü söylüyorlar. Rus destekli isyancılar ayrıca Lyman’daki demiryolu merkezini de ele geçirdiklerini söylediler.

Luhansk valisi, Ukraynalı askerlerin kuşatılmamak için Sievierodonetsk’ten çekilmek zorunda kalabilecekleri konusunda uyardı. Ancak Ukrayna’nın nihai zaferini tahmin etti. Serhiy Hayday Cuma günü Telegram’da “Ruslar, analistlerin beklediği gibi önümüzdeki günlerde Luhansk bölgesini ele geçiremeyecek” dedi ve “Kendimizi savunmak için yeterli gücümüz ve aracımız olacak.”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky de meydan okuyan bir tavır takındı. Cuma günkü videolu gece konuşmasında, “İşgalciler Lyman veya Severodonetsk’in kendilerinin olacağını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Donbass Ukraynalı olacak” dedi.

Şu anda Severodonetsk Belediye Başkanı Oleksandr Stryuk Associated Press’e şunları söyledi: “Şehir sistematik olarak yıkılıyor – şehirdeki binaların %90’ı hasarlı.”

Stryuk, Severodonetsk’teki Mariupol Savaşı’nı anımsatan koşulları açıkladı, Başka bir Donbass eyaleti olan Donetsk’te bulunur. Şimdi harap durumda olan liman şehri, geçen hafta sona eren yaklaşık üç aylık bir kuşatmada sürekli olarak Rus birliklerinin barajına maruz kaldı. Rusya onu ele geçirdiğini iddia ettiğinde. 20.000’den fazla sivili Ölümden korkar.

Savaştan önce Sievierodonetsk yaklaşık 100.000 kişiye ev sahipliği yapıyordu. Stryuk, şehirde 12.000 ila 13.000 kişinin kaldığını, barınaklarda toplandığını ve Ukrayna’nın geri kalanından büyük ölçüde koptuğunu söyledi. Şu anda 93. gününde olan savaş nedeniyle orada en az 1.500 kişi öldü. Belediye başkanı, rakamın Rus füze saldırılarının neden olduğu bombardıman veya yangın sonucu ölenlerin yanı sıra şarapnel yaralarından, tedavi edilmeyen hastalıklardan, ilaç eksikliğinden veya enkaz altında mahsur kalanların da dahil olduğunu söyledi.

READ  Blinken, Suudi Arabistan ve BAE'nin Biden yönetimine güvenmediğine dair haberleri görmezden geliyor

Strick, kentin kuzeydoğu kesiminde Rus keşif ve sabotaj gruplarının Mir Oteli ve çevresini ele geçirmeye çalıştığını söyledi.

Washington merkezli bir düşünce kuruluşu olan Savaş Araştırmaları Enstitüsü’nün bir analizine göre, Rusya’nın stratejisine ilişkin ipuçları, Moskova’nın devlet kontrolündeki yayın programları ve reforme edilmiş müfredat dahil olmak üzere önlemler yoluyla kontrolünü pekiştirdiği Mariupol’un Donbass bölgesinde bulunabilir.

NATO’nun Avrupa Amerikan Komutanlığı eski başkanı General Philip Breedlove Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın “hedeflerini yeniden ayarlamış gibi göründüğünü ve şimdi sahip oldukları zemini genişletmeye odaklanmak yerine sağlamlaştırmaya ve empoze etmeye çalıştıklarının endişeyle göründüğünü” söyledi. Washington’daki Orta Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen bir oturumda.

Bununla birlikte, böyle agresif bir hareket, Rus cephaneliğini ciddi şekilde tüketerek geri tepebilir. İngiltere Savunma Bakanlığı’nın bir değerlendirmesini yineleyen askeri analist Ole Zhdanov, Rusya’nın 50 yaşındaki T-62 tanklarını konuşlandırdığını, “bu da dünyanın ikinci ordusunun modern teçhizatının tükendiği anlamına geliyor” dedi.

Rusya destekli isyancılar Cuma günü, Ukrayna’nın kontrolü altındaki diğer iki büyük şehrin kuzeyindeki Donetsk’teki ana demiryolu merkezi olan Lyman’ı ele geçirdiklerini söyledi. Ukrayna cumhurbaşkanlığı danışmanı Oleksiy Aristoviç Perşembe gecesi kaybı kabul etti, ancak Ukrayna Savunma Bakanlığı sözcüsü Cuma günü yaptığı açıklamada, askerlerinin Rusların onları sınır dışı etme girişimlerini tamamen püskürttüğünü söyledi.

Ukrayna’nın Rusya’nın ilerlemesini durdurma umuduyla, Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba Batılı ülkelere ağır silahlar çağrısında bulundu ve Rusya’nın açık bir avantaja sahip olduğu tek bölge olduğunu söyledi.

Topçu ve çoklu füze fırlatma sistemleri olmadan onları geri püskürtemeyeceğiz” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı henüz bir doğrulama yapmadı. CNN raporu Biden yönetimi, muhtemelen önümüzdeki hafta gibi erken bir tarihte Ukrayna’ya uzun menzilli füze sistemleri göndermeye hazırlanıyordu. Pentagon sözcüsü John Kirby, “Ukrayna’nın Çok Füze Füze Sistemi olarak bilinen sistemle ilgili hem açıktan hem de gizlice yaptığı iddiaların kesinlikle farkındayız ve bilincindeyiz. Henüz verilecek kararları önceden almayacağım” dedi.

READ  Rus gazının Avrupa'ya akışı azaldıkça petrol yükseliyor, Rusya'nın AB'den petrol yasağı geliyor

Sievierodonetsk’in hemen güneyinde, gönüllüler daha küçük bir kasabadan 100 kişiyi tahliye etmeyi umuyorlardı. Zorlu bir süreçti: Bakhmut’tan tahliye edilenlerin çoğu yaşlı ya da sakattı ve yumuşak sedyeler ve tekerlekli sandalyeler üzerinde apartmanlara ihtiyaç duyuyordu.

Minibüsler ve minibüsler, batıya doğru uzun yolculuğun ilk durağında düzinelercesini alarak kasabanın içinden geçti.

İngiliz yardım kuruluşu RefugEase’in Amerikalı gönüllüsü Mark Pubert, “Bakhmut şu anda yüksek riskli bir bölge” dedi. “Mümkün olduğunca çok insanı dışarı çıkarmaya çalışıyoruz.”

Kuzeyde, Rusya’nın işgalden önce bir karakol olarak kullandığı komşu Belarus, Cuma günü Ukrayna sınırına asker göndereceğini duyurdu.

Bazı Avrupalı ​​liderler, küresel gıda krizini hafifletmek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile diyalog kurmaya çalıştı. Ukrayna’nın milyonlarca ton tahıl ve diğer tarım ürünlerini sevk edememesi bu durumu daha da kötüleştirdi.

Moskova gıda krizi için Batı’yı suçlamaya çalıştı ve liderlerini mevcut yaptırımları kaldırmaya çağırdı.

Putin, Cuma günü Avusturya Şansölyesi Karl Nahammer’e Ukrayna’nın güvenli nakliyeye izin vermek için Karadeniz mayınlarını temizlemesi gerektiğini söyledi. Rusya ve Ukrayna, Ukrayna limanlarına yakın madenler için suçlamada bulundular.

Neumer’in ofisinden yapılan açıklamada, iki liderin mahkum takasını da görüştükleri ve Putin’in bunu düzenleme çabalarının “yoğunlaştıracağını” belirttiği belirtildi.

___

Karmanau, Lviv, Ukrayna’dan raporlar. Ukrayna, Kharkiv’den Andrea Rosa, New York’tan Andrew Cattell ve dünyanın dört bir yanındaki Associated Press gazetecileri katkıda bulundu.

___

Bu hikaye, bir bütün olarak Donbas bölgesinde değil, yalnızca Sievierodonetsk’te 1.500 kişinin öldürülmesini düzeltmek için düzenlendi.

___

Associated Press’in Ukrayna savaşı kapsamını https://apnews.com/hub/russia-ukraine adresinden takip edin.