Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya’nın Avrupa’ya Boru Hattı Gazı İhracatı Arttı

Rusya’nın Avrupa’ya Boru Hattı Gazı İhracatı Arttı

Energy Intelligence’ın gaz iletim verilerine dayalı tahminlerine göre, Rusya’nın Avrupa’ya boru hattı gazı ihracatı Ağustos ayının ilk yarısında son artışını sürdürdü ve ortalama günlük akışlar Ağustos 2022’den bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı.

Ağustos ayının ilk yarısından Temmuz ayının ilk yarısına kadar Rusya’dan Avrupa’ya (Türkiye hariç) sadece iki doğal gaz boru hattı güzergahı üzerinden yapılan kombine akış %6 artarak 1,36 milyar metreküpe veya günde 90,4 milyon metreküpe yükseldi.

İhracat Temmuz ve Ağustos aylarında arttı, bunun başlıca nedeni Gazprom’un hub bağlantılı fiyatlarının düşmesi, şirketin al ya da öde sözleşmeleri kapsamındaki alıcıların daha fazla spot LNG aldığı önceki aylara göre daha cazip hale gelmesiydi.

Gazprom’un fiyatları Ağustos ayında daha da düşerken, Avustralya’daki grevlerin küresel LNG arzını önemli ölçüde azaltabileceği beklentileri üzerine spot fiyatlar bir miktar yükseldi.

Battle Hits ihracat hacimleri

Temmuz ve Ağustos aylarında artan hacimlere rağmen, Rusya’nın Avrupa’ya (Türkiye hariç) boru hattı gazı ihracatı, AB bu tür ithalatı (petrol ithalatının aksine) yasaklamamış veya kısıtlamamış olmasına rağmen, savaş öncesine göre önemli ölçüde düşük kalmaya devam ediyor.

2023’ün ilk yarısında, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesiyle enerji piyasalarının kesintiye uğramasından önceki yıl olan 2021’in ilk yarısındaki 462 MMcm/gün’den %86 düşüşle toplam 12,1 Bcm veya ortalama 67 MMcm/gün oldular. . 2022.

O zamandan beri Rus gazı, bu yılın ilk yarısında hiçbir şey ithal etmeyen Gazprom’un savaş öncesi en büyük pazarı Almanya da dahil olmak üzere 15’ten fazla ülkeye gitmeyi kademeli olarak durdurdu. .

Rus boru hattı gazı Ukrayna üzerinden Slovakya, Avusturya ve İtalya’nın yanı sıra AB üyesi olmayan Moldova’ya akmaya devam ediyor. Gazprom’un Slovenya ile olan sözleşmesi geçen yılın sonunda sona erdi ve uzatma konusunda herhangi bir bilgi yok.

READ  Kuveyt'ten KRCS: Yardım malzemeleriyle Türkiye'ye giden uçak...

Türk Akımı boru hattı üzerinden Rus gazı Yunanistan, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Bosna-Hersek, Macaristan ve Hırvatistan’a akmaya devam ediyor.

Bulgaristan ve Romanya, komşularıyla takas anlaşmaları kapsamında hala bir miktar Rus gazı almalarına rağmen, Rusya’dan boru hattı gazı ithalatını durdurdular.

Ukrayna’nın gaz iletim sistemi operatörünün verilerine göre, 2023’ün ilk yarısında Slovakya, Avusturya ve İtalya’ya 6 bcm (33,2 mmcm/d).

Gazprom verilerine göre iki yıl önce İtalya 63 MMcm/gün, Avusturya 30 MMcm/gün ve Slovakya 14 MMcm/gün ithal etti.

Ukrayna, Rus gazını ayrı bir boru hattıyla Moldova’ya gönderiyor. Burada Gazprom, 2021’in ilk yarısında teslim edilen 9,4 MMcm/d’den geçen miktarı geçen yıl Ekim ayında sadece 5,7 MMcm/d ile sınırladı.

Türk Akımı’nın hizmet verdiği ülkelere yapılan kombine ihracat, 2023’ün ilk yarısında 5 Bcm (28,7 MMcm/d) oldu.

Türk Akımı, 2021’in ilk yarısında yaklaşık 31 MMcm/gün arz etti, ancak o zamandan beri taşıdığı gazı alıcıları ve aldıkları hacimler değişti.

Bulgaristan, 2021’in ilk yarısında Türk Akımı’ndan yaklaşık 8,1 MMcm/d aldı, ancak geçen yıl Rusya’dan ithalatını durdurdu.

Şu anda ana Türk alıcı akışından biri olan Macaristan, boru hattına yalnızca Ekim 2021’de bağlandı. Ondan önce Ukrayna üzerinden Rus gazını alıyordu.

Energy Intelligence, Macaristan’ın bu yılın ilk yarısında Türk Akımı yoluyla 10 MMcm/gün’e kadar su alabileceğini ve 2021’in ilk yarısında Ukrayna üzerinden 22 MMcm/gün’e düşebileceğini tahmin ediyor.

Bir diğer önemli Türk Akımı müşterisi olan Yunanistan, daha fazla LNG ve Hazar gazı almaya başladığı için 2021’in aynı döneminde ithalatını 9 MMcm/günden 2023’ün ilk yarısında sadece 4 MMcm/güne düşürdü.

LNG güçlenecek

Bu arada Rusya’nın Avrupa’ya yaptığı LNG ihracatı, savaşa ve onunla olan siyasi ilişkilerin bozulmasına rağmen iyi durumda. Bu hacimler artık Rusya’nın azaltılmış boru gazı ihracatına eşdeğer.

READ  Uluslararası Seri: Jones, Perera, Rd. St. Andrews'da Mix 3

Avrupa geçen yıl Rusya’dan rekor hacimlerde LNG ithal etti ve Rusya’nın LNG ihracatı için birincil varış noktası olmaya devam ediyor.

2023’ün ilk yarısında Rusya’nın Avrupa’ya (Türkiye hariç) LNG ihracatı, 2022’nin aynı dönemine göre %1’den az düşüşle ancak 2021’in ilk yarısına göre %7 artışla 8,6 milyon ton (11,9 Bcm) oldu.

Türkiye, 2022’nin sonlarında Gazprom’un yeni açılan Bordovia LNG tesisinden kargo alarak 2023’ün ilk yarısında toplam 520.000 ton ithalat yaparak Rus LNG’sinin düzenli ithalatçısı oldu.

Rus boru hattı gazına erişemeyen İspanya, Rus LNG’sinin ana ithalatçılarından biri olmaya devam ediyor.

Kpler, 2023’ün ilk yarısında Novatek’in Kuzey Kutbu’ndaki Yamal tesisinden İspanya’ya Rusya’nın LNG ihracatının 2022’nin aynı dönemine göre %70 artışla yaklaşık 3 milyon tona yükseldiğini söyledi.

Ukrayna krizi hakkında daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin: Ukrayna Krizi: Enerji Etkisi