Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya’nın doğumhaneyi bombalamasının ardından hamile kadın ve bebeği öldü

Rusya’nın doğumhaneyi bombalamasının ardından hamile kadın ve bebeği öldü

Mariupol, Ukrayna (AFP) – Associated Press’in haberine göre, hamile bir kadın ve bebeği Rusya’nın doğum yapması gereken doğum hastanesini bombalamasının ardından hayatını kaybetti. Bir sedyeyle ambulansa nakledilen bir kadının görüntüleri dünyayı dolaştı ve en masum insana yapılan saldırının dehşetini yakaladı.

Video ve fotoğraflar Çarşamba günü Associated Press muhabirleri tarafından vuruldu. Hastane saldırısından sonra, kurtarıcılar onu kuşatma altındaki Mariupol kentindeki enkazdan atlarken, kadının kanlı karnına vurduğu görüldü. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı 19 günlük savaşında şimdiye kadarki en acımasız anlardan biriydi..

Kadın başka bir hastaneye götürüldü, ancak doktorların onu hayatta tutmak için çalıştığı ön cepheye daha yakın. Bebeğini kaybettiğini anlayan sağlık görevlileri, “Beni şimdi öldürün!” dediler.

Cerrah Timur Marin, kadının pelvisinin kırıldığını ve kalçasının ayrıldığını tespit etti. Cerrah, sağlık görevlilerinin bebeği sezaryen ile dünyaya getirdiğini, ancak “herhangi bir yaşam belirtisi göstermediğini” söyledi.

Sonra anneye odaklandılar.

Marin Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “30 dakikadan fazla anne canlandırma hiçbir sonuç vermedi” dedi.

“İkisi de öldü.”

Çarşamba günkü hava saldırısını takip eden kaosun ortasında, sağlık görevlilerinin kocası ve babası cesedini çıkarmaya gelmeden önce kadının adını almak için zamanları olmadı. En azından birinin onu almaya geldiğini söylediler – bu yüzden Mariupol’daki ölülerin çoğu için kazılmış olan toplu mezarlara gitmedi.

youtube video küçük resmi

Savaş suçlarıyla suçlanan Rus yetkililer, doğum hastanesinin Ukraynalı aşırılık yanlıları tarafından üs olarak kullanılmak üzere ele geçirildiğini ve içeride hiçbir hasta veya sağlık görevlisinin bırakılmadığını iddia etti. Rusya’nın Birleşmiş Milletler büyükelçisi ve Rusya’nın Londra büyükelçiliği, fotoğrafları “sahte haber” olarak nitelendirdi.

Savaşın başlangıcından bu yana Mariupol’u kuşatan içeriden yazan Associated Press gazetecileri, saldırıyı belgelediler ve can ve mal kaybını ilk elden gördüler. Yıkılan doğumhaneden kaçan kanlar içinde birkaç hamile annenin, sağlık görevlilerinin çığlık attığını, bebeklerin ağladığının videolarını ve fotoğraflarını çektiler.

READ  Nijer'deki askeri cunta polise Fransız büyükelçisini sınır dışı etme emri verdi

Ardından AP ekibi kurbanların izini Cuma ve Cumartesi günleri Mariupol’un eteklerinde götürüldükleri hastanede izledi.

Bir haftadan uzun süredir gıda, su, elektrik veya ısınma olmayan bir şehirde, acil durum jeneratörlerinden gelen elektrik ameliyathaneler için ayrılmıştır.

Hayatta kalanlar yaşadıkları çileyi anlatırken, dışarıdaki patlamalar duvarları salladı. Bölgedeki bombalama ve atışlar aralıklı, ancak aralıksız. Doktorlar ve hemşireler işlerine odaklanırken bile duygular yükselir.

Blogcu Marianna Vyshgerskaya, hava saldırısından bir gün sonra bir kız çocuğu doğurduÇarşamba günkü bombalamayı anlatırken kolunu yeni doğan Veronica’ya sardı. Rus yetkililer, kadının enkazla dolu merdivenlerden indiğini ve hamile vücuduna bir battaniye sardığını gösteren fotoğraf ve videolardan sonra, onun organize bir saldırıda temsil edildiğini iddia etti.

9 Mart’ta Mariupol’deki 3 Nolu Hastanede oldu. Camlar, çerçeveler, pencereler ve duvarlar uçup gittiğinde koğuşlarda oturuyorduk, ”dedi.

Nasıl olduğunu bilmiyoruz. Koğuşlarımızdaydık ve bazılarının örtünmek için zamanı vardı, bazılarının yoktu.”

Onun çilesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in demokratik Ukrayna’yı ezme ve dünya haritasını kendi lehine yeniden çizme kampanyasına karşı direnişin sembolü haline gelen Mariupol’da yaşananlardan biriydi. Mariupol’un boyun eğdirilmemesi, Rus güçlerinin saldırılarını Ukrayna’nın başka yerlerinde genişletmesine neden oldu..

Bu arada, Rusya’dan Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’a bir kara köprüsü oluşturmanın anahtarı olan 430.000 kişilik Azak sahil kenti yavaş yavaş açlıktan ölüyor.

Derme çatma yeni doğum koğuşunda yaklaşan her doğum yeni bir gerilim getirir.

Hemşire Olga Vereshagina, “Bütün anneler doğum sırasında çok şey yaşadılar” dedi.

Sersemlemiş bir anne bombalamada bazı ayak parmaklarını kaybetti. Sağlık görevlileri onu Cuma günü sezaryenle doğurttu, kızını dikkatlice çekti ve yaşam belirtilerini uyarmak için yenidoğanı kuvvetlice ovaladı.

Birkaç nefes nefese kaldıktan sonra bebek ağlar.

Salonda sevinç çığlıkları yankılandı. Yeni doğan bebek ağlıyor, annesi ağlıyor ve sağlık çalışanları gözlerindeki yaşları siliyor.

READ  Pentagon, ABD'nin Irak'taki Amerikan güçlerini hedef alan üç tek yönlü saldırı uçağını 24 saat içinde düşürdüğünü duyurdu.

___

Associated Press’in Ukrayna kriziyle ilgili yayınını https://apnews.com/hub/russia-ukraine adresinden takip edin.