Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya'nın işgalinden sonra Ukrayna'da 14 milyondan fazla insan evlerinden kaçtı: BM Rusya-Ukrayna savaş haberleri

Rusya'nın işgalinden sonra Ukrayna'da 14 milyondan fazla insan evlerinden kaçtı: BM Rusya-Ukrayna savaş haberleri

Çatışmanın ikinci yıldönümü yaklaşırken milyonlarca kişi ülke içinde ve dışında yerinden edildi ve savaşın 'sonu görünmüyor'.

Birleşmiş Milletler, Rusya'nın işgalinden bu yana geçen iki yıl içinde 14 milyondan fazla Ukraynalının evlerini terk etmek zorunda kaldığını söylerken, BM insan hakları şefi Volker Turk, çatışmanın “korkunç insani maliyeti”nden bahsetti.

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Perşembe günü yaptığı açıklamada, yaklaşık 6,5 milyon insanın ülke dışında mülteci olarak yaşadığını söyledi.

Ukrayna'da hâlâ 3,7 milyon kişinin yerinden edildiği tahmin ediliyor.

IOM Genel Müdürü Amy Pope, 24 Şubat 2022'de Rusya'nın komşularını işgal etmesiyle başlayan savaşın sonuçlarına ilişkin şunları söyledi: “Yıkım yaygın, can kayıpları ve acılar devam ediyor.”

Ajans, savaş sırasında bir noktada toplam 14 milyondan fazla insanın (Ukrayna nüfusunun neredeyse üçte biri) evlerini terk ettiğini ve bugüne kadar yurt dışında veya ülke içinde yerinden edilen 4,5 milyondan fazla kişinin evlerine döndüğünü söyledi. .

BM İnsan Hakları Yüksek Komiser Volker Dürk Perşembe günü, “milyonlarca sivilin büyük acılara” yol açtığı savaşın “sonu” olmadığı konusunda uyardı.

“[It] ciddi ve yaygın insan hakları ihlalleri gerçekleştirmeye, hayatları ve geçim kaynaklarını yok etmeye devam ediyor” dedi ve Rusya'ya çatışmayı sona erdirmesi çağrısını yineledi.

“Ukrayna'daki bu savaşın uzun vadeli etkisi nesiller boyunca hissedilecek” dedi.

Ukrayna'daki BM İnsan Hakları İzleme Örgütü, son raporunda Şubat 2022'den bu yana 10.582 sivilin çatışmalardan dolayı öldüğünü doğruladı.

READ  Viyana Savaşı hem Türkler hem de Polonyalılar için yüksek bir filigrandı: Tarihçi

“Gerçek rakamlar önemli ölçüde daha yüksek olabilir” dedi.

Kaynaklar kıt

IOM, Ukrayna'da ve Doğu Avrupa'da 11 ülkede 6,5 milyon kişiye ev sahipliği yaptığını söylüyor. Ancak ihtiyaçların büyümeye ve kaynakları aşmaya devam edeceğine dikkat çekildi.

IOM'a göre 2024 yılına kadar yaklaşık 14,6 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı olacak.

Eve dönenler için zorluklar çok büyük. IOM İnsani Müdahale ve İyileştirme Departmanı Direktörü Federico Soda, geri dönenlerin “güvensizlik, geçim kaynakları kaybı, hasarlı evler ve altyapı ve hizmetlerde sıkıntı” ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Savaş başladığından bu yana örgüt 957 milyon dolar bağış aldı. Genel olarak BM, Ukrayna'daki mültecilere insani yardım sağlamak için bu yıl 4,2 milyar dolara ihtiyaç olduğunu tahmin ediyor.