Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sağlık Bakanı, Türkleri COVID-19 güçlendirici çekimler almaya davet ediyor

Sağlık Bakanı Fahrenheit Coca Pazartesi günü Türk vatandaşlarını hızla yayılan Omigran korona virüsü varyantı karşısında güçlendirici aşılarını yaptırmaya çağırdı.

“Bakanlığımızca en son üç ay önce aşı olan vatandaşlarımıza destek dozu için SMS gönderiliyor. Coca, Twitter’dan yaptığı açıklamada, rapel dozu olanların hemen aşılanması gerektiğini söyledi.

Pazartesi günü açıklanan resmi rakamlara göre, Türkiye bu Ocak ayında aşı kampanyasını başlatmasından bu yana 124,92 milyondan fazla COVID-19 aşısı yayınladı.

Sağlık Bakanlığı’na göre, 56,68 milyondan fazla kişi ilk aşıyı aldı, 51,2 milyondan fazla kişi ise tam olarak aşılandı.

Türkiye, 14.78 milyondan fazla kişiye üçüncü bir güçlendirici gösteri sundu.

Bu arada bakanlık, geçtiğimiz gün 18.762 yeni korona virüsü enfeksiyonu, 176 ilgili ölüm ve 24.497’nin tedavi edildiğini söyledi.

Son 24 saatte 351.253 virüs testi yapıldı.

Coca-Cola geçen ay Türkiye’nin salgını yönetmek için daha fazla kilitleme veya kapatma uygulamak istemediğini ve bunun yerine “kişisel önlemlere … özellikle aşılara” daha fazla önem verdiğini söyledi.

Avrupa yeni bir grevin eşiğinde ve birçok ülke şimdiden yeni kilitleme önlemleri açıklıyor. Türkiye’de yeni kısıtlamalar ve önlemler gündemde olup olmadığı sorulduğunda Coca, böyle bir önlem planlanmadığını söyledi.

Bu arada, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başkanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu yıl 3,3 milyondan fazla insanın COVID-19’dan öldüğünü söyledi – 2020’de HIV, sıtma ve tüberkülozdan daha fazla ölüm.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tetros Caprais, korona virüsünün dünya çapında her hafta yaklaşık 50 bin kişiyi öldürdüğünü ancak gazetecilere verdiği demeçte, “2022’nin salgını sona erdirme yılı olması gerektiğini” söyledi.

Tetros, DSÖ’nün BM gazetecileri için Cenevre’deki ilk hibrit basın toplantısında ve Anadolu Ajansı’nın (AA) Temmuz 2020’den bu yana düzenlediği ilk toplantıda konuştu.

READ  68 yaşındaki Christie Brinkley, Turks ve Caicos'ta genç bacaklarını sergiliyor: '2023 mutlu günlerle dolu olsun'

ACANI Derneği ile düzenlediği basın toplantısında DSÖ başkanı, “Geçen yıl Temmuz ayında, neredeyse 18 ay sonra sizi tedavi ettiğimizde, hiçbirimiz hala bir salgının pençesinde olacağımızı hayal edemezdik” dedi. BM muhabirleri.

Tetros ayrıca dünyayı vuran en son COVID-19 varyantı hakkında da konuştu ve “Artık Omigron’un delta varyantından önemli ölçüde daha hızlı yayıldığına dair tutarlı kanıtlar var” dedi.

Ayrıca, bildirilmeyen ölümler ve temel sağlık hizmetlerindeki kesintiler nedeniyle milyonlarca ölüm daha olduğunu söyledi.

Bir ay önce, Afrika’da 18 ayda en fazla vakanın rapor edildiğini açıkladı.

“Geçen hafta, şimdiye kadar tek bir hafta içinde dördüncü en yüksek vaka sayısını kaydetti.

DSÖ lideri ayrıca, aşılanmış veya COVID-19’dan iyileşenlerin Omigron varyantı ile enfekte olma veya yeniden enfekte olma olasılığının daha yüksek olduğunu kaydetti.

“Hepimiz bu salgından hasta olacağız. Hepimiz arkadaşlarımız ve ailemizle vakit geçirmek istiyoruz. Hepimiz normale dönmek istiyoruz” dedi.

Tetros, birçok ülkenin geleneksel olarak Noel ve Yeni Yıl tatillerinde kalabalıkları çekmek için toplantılar planladığı konusunda uyardı ve etkinlikleri yeniden gözden geçirmelerini önerdi.

Ülkelerin bu bayram döneminde çok dikkatli olması ve kalabalıkları kontrol etmesi gerekiyor. Bu tür düzenlemeleri bu dönemde ertelemek daha fazla hayat kurtaracak” dedi.

Günlük Sabha Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada olup bitenlerden haberdar olun.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarına tabidir.